Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сухопътните сили имат нужда от модернизация

Снимка: md.government.bg

Докато се чака голямото решение за това ще има ли нова бойна машина на пехотата, Сухопътните войски чакат и своите по- малки проекти за модернизация. И докато големият проект за новите бойни машини на пехотата стои „на трупчета“ след миналогодишното му спиране, други по- малки трябва да продължават да се осъществяват.
Към момента са направени ремонтите на 13 от 44-те танка Т-72 за нуждите на танковите формирования в Сухопътни войски. Още една година остава „Терем-Холдинг“ да изпълнява поръчката на стойност общо 78 милиона и 719 хиляди лева. „Чрез този проект ще се постигне оперативна съвместимост на силите и средствата както в национален, така и в съюзен формат. А това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на страната.“, беше написано в доклада за отбраната. Но докато чака новите – стари танкове и с умерен оптимизъм старта на големия проект за Сухопътните войски, казва началникът им генерал- майор Михаил Попов. През 2022-ра година трябва да се случат проектите за индивидуалната екипировка и да започне и модернизацията на автомат „Калашников“. 

"Индивидуалната екипировка до септември или октомври беше раздадена във всички формирования на Сухопътни войски. Първият транш е за, горе-долу приблизително половината са за механизираните формирования. Вторият договор ще осигури оборудването с индивидуални средства за балистична защита, каски и бронежилетки, целият личен състав на Сухопътни войски. След втората половина на 22-ра от командира на Сухопътните войски до последния войник в Сухопътни войски ще имат еднаква екипировка".


Според Плана за развитие на армията до 2026-та в СВ трябва да има 90 танка, 410 бронирани машини, 202 артилерийски системи и 18 безпилотни летателни системи. Една от генералните идеи по време на преговорите за коалиция беше финансирането на малките проекти да става от специален фонд. Средствата ще идват от продажбата на ненужни имоти, техника и други. Велизар Шаламанов – военен експерт, бивш министър на отбраната, обяснява:  


"Инвестиционен фонд за превъоръжаване и трансформация на отбранителната индустрия между Министерство на отбраната, Министерството на финансите и Министерство на икономиката. И в който фонд да се набират средства, приходи свързани с продажбата на излишно въоръжение и техника, имоти с отпаднала необходимост, такси, които се плащат от експорта на стоки на отбраната, който се контролира от междуведомствения съвет. Това трябва да се случи в относително кратък период от време. Тоест 10 години. Не може да протакаме още 50 години и трябва да се случи всеобхватно. Ще ни позволи в следващите 10 години - от 30-та до 40-та, да извършваме само дребни модернизации. Всъщност няма да има такова напрежение с бюджета. Няма да застраши бюджета по никакъв начин", посочва Шаламанов.

През 2020-та година са били продадени военни имоти с отпаднала необходимост на стойност около 33 милиона лева без ДДС. През същата година България е изнесла и оръжие за около милиард и 300 милиона лева.

36 милиарда лева - това беше посочената в Програмата за развитие на отбраната до 2032-ра година сума, която ще е нужна за тотална модернизация на цялата армия. И тъй като през 2021-ва година беше отчетено, че разходите за отбрана са 1,62% от брутния вътрешен продукт, планът беше разбит на два етапа. До 2026-та и до 32-ра година. За тези планове също няма оповестени финансови разчети. А Сухопътните войски имат нужда от модернизация.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32