Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиан Вигенин: Работата на парламента ще продължи нормално

Многолюдността не е непременно свързана с насилие, каза председателстващият НС преди днешния протест срещу мерките

Кристиан Вигенин
Снимка: БГНЕС

Парламентът започва да работи все по-ефективно и по-добре, нещата се наместват. Това каза в интервю за БНР заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин, който ще председателства заседанията заради карантината на Никола Минчев. 

Добрата новина е, че голяма новина няма, заяви Вигенин за резултатите от Консултативния съвет по национална сигурност. Според него е бил потвърден вече изграденият консенсус по темата за Северна Македония и преговорната позиция на правителството. 

Преди днешния протест срещу зелените сертификати, организиран от „Възраждане“ Кристиан Вигенин отправи призив „към този протест да се подходи като към всеки друг протест – хората имат право на това“, както и „да няма опити за насилствено влизане“.

Многолюдността не е непременно свързана с насилие и опити за нахлуване в сградата“, посочи той.

Политическите лица не би следвало да призовават към насилие, каза още Вигенин. По думите му изявления и призиви за нахлуване в парламента могат да се разглеждат и като преврат.

„Няма как човек сам да се вкара в карантина. Аз самият не знаех за това изключение“ - така Кристиан Вигенин обясни случая с некарантинирането си след КСНС за разлика от всички останали участници след положителния тест на парламентарния шеф Никола Минчев.

„Вчерашните ми тестове са негативни, няма да поставя под риск никого. Нормално ще продължи работата на парламента“, увери Вигенин.

Относно приемането по спешност на правила, които скъсяват продължителността на изолацията, той коментира, че въпросът вече е бил обсъждан и не може да спекулира. Според него това е по-скоро съвпадение, отколкото изработване на специални правила заради президента, премиера и политическите лидери.

„Това не е правило, което беше измислено вчера. Просто ѝ беше дошло времето на тази заповед.“

В парламента физически не е възможно да се спазва дистанция, но по отношение на маските трябва да сме по-взискателни, отбеляза още Кристиан Вигенин.

Няма как да изгоним с полиция депутат от зала, само защото не спазва заповедите, допълни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата.  Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03