"Видяхме един нормален протест с кауза, която дори да не споделя огромното мнозинство от българите, все пак трябва да се чуе. Протест, който прерасна, както обикновено, когато се позволява такъв протест около Народното събрание, в опит на определена група да влезе в парламента. Нищо ново, но е време вече да се научим от опита си".
Това коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет.
По думите му един конкретен проблем, свързан с публичното здраве, се превръща в източник на политически дивиденти:
"Това се прави съзнателно, цинично. Фактът, че една партия засега упражнява този неприятен монопол върху тези настроения, трябва да бъде признат от всички, включително и от медиите".
В предаването "12+3" доц. Малинов допълни, че огромното мнозинство от българите трябва да се съсредоточи върху новия план за борба с коронавируса, който ще представи правителството, и той да бъде прегледан от експертните общности, тъй като има големи възможности за подобрение.
"Не трябва да се поставя в центъра на каквото и да е публично обсъждане искането на тези хора. Те изразиха исканията си, аргументите си. Оттук нататък ние да видим какви мерки ще въвеждаме и как ще подобрим състоянието си. Мерки, които взимат съседни на нас страни, са доста строги... Правителството не само не трябва да отстъпва, но да направи нововъведения. Съсредоточаването върху възрастните хора като най-уязвима група трябва да е приоритет. Според мен социалната цена, че не искаш да се ваксинираш, трябва да е по-висока и да не се плаща от другите".
Той подчерта, че чуването на гласа на тези, които са против ваксинирането и мерките, не означава, че те ще взимат решенията вместо нас:
"Огромното мнозинство разбира нуждата от мерки и от зелен сертификат. То трябва да дебатира помежду си кои мерки и докъде да се стигне с тях. Идеята за отмяна за мерките е абсурдна. И съм сигурен, че с това са съгласни дори част от разумните, но напълно лицемерни политици от "Възраждане".
Интервюто с доц. Светослав Малинов можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..