Съобразно експертен анализ, фирмата счита, че е възможно да се намери вариант, в който да бъде подменено цялото съоръжение с модерно и безопасно, а не смяната да обхване половината трасе - до „Бай Кръстьо“.
За постигането на тази цел от "Витоша ски", разчитат на експертизата на новото управление в Министерство на околната среда и водите, които да преразгледат ограничителните рестрикции в нормативната уредба на Закона за горите и действащия План за управление на Природен парк „Витоша“, като настояват за среща.
"След като Столична община даде виза за възстановяването на лифта от тук нататък следва съгласуване с дирекцията на природен парк Витоша, изпълнителната агениця по горите и РИОСВ", каза пред БНР Ян Калчев изпълняващ длъжността изпълнителен директор на "Витоша ски":
"След положителни становища ще предложим работен проект и ОВОС. До една година ще можем да монтираме първата отсечка от Драгалевския лифт до "Бай Кръстьо". Тази линия се състои от две части с обща дължина от над 3000 метра. Но ще ни трябват 200 кв.метра, за да направим депо, за да се движат столчетата по-бързо. За да има и къде те да бъдат прибирани.
Лифтът ще е отново открит, като можеше да имаме и кабинки за зимата и столчета за лятото, но за всичко това ни трябва пространство", каза още Калчев, който не уточни необходимите средства за лифта, но потвърди, че ще се вземе заем.
"Отношенията между Столична община и "Витоша ски" винаги са били добри, но тук има едно много по-съществвен казус.
А това е, че главният архитект на София Здравко Здравков е издал виза за реконструкция на това съоръжение. А ние говорим за изцяло ново съоръжение. Тоест тази виза няма да свърщи работа и трябва да се издаде виза за изцяло ново съоръжение, което няма да използва и една бурмичка от старото", посочи в "Хоризонт до обед" и Любомир Костадинов, юрист, скиор, активен природо- и правозащитник.
"Аз съм на 99 на сто сигурен, че "Витоша ски" нямат вещни права да строят в планината, защото това е публична държавна собственост.
И тук е големият проблем,че "Витоша ски" не са концесионер на Витоша и нямат уредени права да развиват тези съоръжения. Затова и те искат депо за съоръжения, но те трябва да имат разрешителни, за да строят там. Те са приватизирали тези съоръжения и само това имат, но нямат права около околната територия, не могат да променят трасета", заяви категорично пред БНР Костадинов.
Още по темата в звуковите файлове.
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..