Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: КЕВР е независим орган, управляващите опитват да го овладеят

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

"Очевидно през последните месец и половина се води активна кампания за овладяване на КЕВР от сегашното управляващо мнозинство. Целта е политическа - да се намали влиянието на партиите, които формираха предишния парламент, в регулатора. Но така за пореден път се погазва независимостта на независимата институция". 

Това каза пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията. 

По думите му поредно правителство си позволява да коментира пряко решенията на регулатора и да им приписва политически мотиви: 

"Това противоречи на Закона за енергетиката. Промяната на закона сега е пряк опит да се неутрализират членовете на регулатора, които биха били пречка за определени енергийни реформи на управляващото мнозинство". 

В предаването "12+3" експертът подчерта, че решенията на регулатора трябва да бъдат уважавани от изпълнителната власт:  

"Това, че парламентът си позволява да променя с мораториум тези правомощия показва нежелание за уважаване на разделение на властите. Тук прозират и бизнес интереси". 

Владимиров поясни, че разширението на допустимите критерии за избор на членове показва желание за включване на хора, които са били управители или собственици на търговски дружества, а "това е притеснително, защото се създава възможност за ситуация на конфликт на интереси". 

"Притеснително е повече целенасоченото изключване на икономически и юридически опит като критерий за избор на членовете. Това показва, че вероятно сред новите кандидати няма юристи". 

Интервюто с Мартин Владимиров можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Пожар горя в жилищен блок в квартал "Банишора" в София

Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигнала е подаден малко преди 10 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен. Тепърва..

публикувано на 20.02.25 в 11:12

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45

САЩ и Мексико с координирани патрули по общата граница

Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..

публикувано на 20.02.25 в 10:44

Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да плащат за лекарства

Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да заплащат за лекарства по решение на правителството. Пенсионерите с ниски доходи от следващия месец няма да заплащат за лекарства, съобщават от министерството на здравеопазването. Досега те плащаха 25% от стойността на необходимите лекарства. Задължително условие е да са навършили 65 години...

публикувано на 20.02.25 в 10:32

Криминално проявен би момиче в ученически автобус

Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..

публикувано на 20.02.25 в 10:29

Има ли разнобой в ЕС по отношение на преговорите на САЩ за Украйна?

"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..

публикувано на 20.02.25 в 10:24