До края на годината всички хора ще се заразят, над 90%, заяви д-р Монев.
„Това означава, че хората трябва да си изберат – искат да се срещат с вируса, както е било в Средновековието, без никаква защита и без никаква имунна система, или с ваксина, тоест да имат над 95% шанс изобщо да не боледуват или да боледуват много леко“, коментира Стоян Монев в предаването „Преди всички“.
Много е вероятно около половината от населението до лятото да боледува. В държавите с високо ваксинално покритие хора се заразяват отново, има и такива, които се заразяват за трети път, допълни той.
„Въпросът е кой ще е умрял и кой ще е оцелял, докато вирусът стане ендемичен.“
Д-р Монев е оптимист за ваксинираните населения. Ще има населения, които ще се сдобият с базов групов имунитет по трудния път, изтъкна той.
Сериозен брой болни и заразени в Германия има – днес те са около 140 000, но това са хора, които са само положителни, не боледуват тежко и не умират, каза д-р Стоян Монев.
По думите му над 2/3 от населението в Германия подкрепя задължителна ваксинация, 72-73% от гражданите там са ваксинирани, но има и около 20-25% от населението, които „са строго против“ такова решение.
Хапчетата не могат да спечелят битката с пандемията, смята д-р Монев. Цената за лечението на един пациент е много по-висока от цената на която и да е от петте допуснати ваксини, уточни той.
За да се намали значително смъртността, новите лекарства трябва да се прилагат от първия до петия ден, те действат добре в началото на инфекцията, още с първите симптоми – например дразнене в гърлото при Омикрон, поясни лекарят.
„Хората трябва да знаят, че ако нямат възможност да го приемат от първи до пети ден това лекарство, то за тях не е никакво спасение.“
По казуса с доц. Мангъров и Българския лекарски съюз Монев заяви, че това е „крайно закъсняла мярка“.
„Той дава лесното решение – той казва „природен имунитет“. Природен имунитет означава да се откажем от придобивките на съвременната медицина и да оставим природата да направи това, което тя е предвидила за нас. Природата иска по-рано да си прибере всеки един пациент. Нашата работа като лекари е да се борим срещу природата.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Стартира ремонт за близо 3,8 милиона лева европейски средства на дома за стари хора "Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот. "Ще запазим капацитета от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България" по ОПРЧР, съобщи ръководителят на УО на оперативната програма Цветан Спасов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той разказа подробно за старта на новата програмата, финансирана от ЕС и..
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом при опустошителния пожар преди една година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 г., изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и покъщнина...
Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ. Властите твърдят, че при..
Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието. Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област. Министър Запрянов акцентира и върху..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..
Служители на Национален парк "Пирин" и пожарникари от Сандански гасят пожар, възникнал в Кресненския дял на защитената територия. Огънят е бил забелязан от парковата охрана в късния следобед вчера и веднага група служители са тръгнали към мястото, което е труднодостъпно и е на 1880 метра надморска височина, потвърди БНР главният експерт в..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..