Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„След края на историята“ с доц. Александър Сивилов:

Защо Украйна забрави собственото си минало

Доц. Александър Сивилов
Снимка: Личен архив

На 22 януари 1918 г., Централната Рада на Украйна обявява излизането си от състава на Русия и така се опитва да постави начало на своята държавна независимост. Тогава страната е призната само от воюващата срещу руското правителство Германия.

Всички тези събития се състоят след като през февруари 1917 г. революция сваля монархията в Русия, а през октомври 1917 г. болшевиките успяват да вземат властта в Петербург. Възможността за обявяването на независимост е свързана с политиката на съветското правителство, което в първия си Декрет декларира, че ще зачита правото на самоопределение на всеки народ. През декември първи се възползват финландците, които са признати от Съвета на народните комисари. В Украйна нещата ставата по-трудно. Радата се сблъсква с болшевиките, които са се установили в Харков.

В тази сложна ситуация правителството на украинските националисти решава да търси външни съюзници и изпраща свои представители на преговорите между болшевиките и централните сили, които се водят в град Брест-Литовск. Там украинците получават благосклонното отношение на германските представители и подписват договор за сепаративен мир с командването на Райха.

На 3 март 1918 г., под натиска на германската армия, съветските представители подписват Брест-Литовския мирен договор, с който официално признават независимостта на Украинската република. Ленин, чиито паметници днес са разрушени от новите власти в Киев е единият от идеолозите и създателите на независима Украйна. Същевременно не може да кажем, че Незалежната започва да съществува в този момент. Изведнъж германските войски, нахлуват на територията на страната, която те току що са признали. Райхът има нужда от хранителните ресурси и въглищата на Украйна. Германците разгонват Радата и дават подкрепата си за един от старите аристократи националисти – Павел Скоропадский, който е обявен за хетман. Така Берлин започва да източва ресурсите на страната. Възвръщането на старите порядки от преди революцията и пълната безнаказаност на германските реквизиции вдигат украинците на бунт. От една страна това са крайните националисти, обединени около бившият военен министър Симон Петлюра, а комунистите се съюзяват с анархистите на Нестор Махно, в опит да стабилизират своята власт в района на Донбас. На този фон в страната се разраства и руското белогвардейсто движение.

Краят на Първата световна война през ноември 1918 г. извежда германците от Украйна, но гражданската война продължава да бушува там. Във финалния ѝ етап се намесват и други съседи.

През 1918 г. избухва войната между Полша и украинците в Галиция, година по-късно тя ще прерасне в Полско – съветската война. Агресорът в този конфликт е Полша, която на 7 май успява да превземе Киев. От украинска страна този път воюват комунистите. Те успяват да отблъснат противника и през 1921 г. в Рига е подписан първият мирен договор, който дава легитимност на създадената по идея на Ленин Украинска съветска социалистическа република. Тя ще стане една от държавите, основателки СССР в края на 1922 г. От 1919 до 1923 г., начело на украинското комунистическо правителство стои Кръстьо Раковски, който е българин и един от изявените болшевишки политици. Самостоятелността на страната в рамките на новата държава е голяма. Политиката на коренизация, провеждана от болшевиките стимулира ученето на украински език и развитието на културата, която преди никога не е съществувала като самостоятелна. Украинските политици заемат изключително важни позиции в новата държава. През 1953 г., Никита Хрушчов достига до поста генерален секретар на Комунистическата партия на съветския съюз. Малко по-късно той предава Крим на Украйна. Акт, който в състава на СССР няма голямо политическо значение, но спомага по-лесното икономическо интегриране на полуострова.

Разказвам всичко това, защото днес Украйна, за съжаление, отново е в гражданска война. Подобно на този, която избухва през 1917 г., конфликтът е тежък, дълъг и поставя зеещи разделителни линии в украинското общество. Днес отново в Украйна виждаме преплетени интересите на Германия, Полша, Русия и на англосаксонските държави, които през 1918 г. провеждат военна интервенция срещу болшевиките. Днес, украинците явно не помнят своята история. Не помнят ролята на Германия през 1918 г., не помнят как Полша се опитва да разчлени държавата им, а ситуацията не се е променила драстично. Сега украински черноработници са наемани за жълти стотинки във Варшава и другите големи полски градове. Германците гледат на Украйна като на транзитна територия за газ и на голяма икономическа възможност за обогатяване. Страна с огромни ресурси и слаба политика.

САЩ от своя страна използва украинците като пушечно месо в своя голям геополитически план за сдържане на Русия.

От Москва виждат събитията в Украйна не само като историческо предателство, но и като реална заплаха за сигурността им. Страната бавно се превръща в барутен погреб, пълен с модерно американско, турско, полско и германско оръжие, което е насочено към руската столица.

Естествено и руснаците не са безгрешни. След разпада на СССР, руските политици не направиха нищо, за да затвърдят добрите си отношения със своя съсед. За тях благодарността, която трябваше да изпитват украинците към „по-големия им брат“ бе даденост. Поради това и пропуснаха процесите на зараждане на новия украински национализъм и нацизъм, който превзе протеста на майдана. А тези обществени размествания бяха създадени от западните приятели на Киев.

Тъжното е, че обикновените украинци, които преживяват войната в Донбас и цялото останало население, което живее в ужасна бедност и социално неравенство, се оказаха излъгани за пореден път от своите продажни политици. Елит, който само търси своя покровител, без да се интересува от народа си. Страната е на ключово геополитическо място и заради това попадна в този ужасен пинг-понг на великите сили. Ако украинците не са го направили, ние трябва да си изведем поуки от тяхната история, защото България също е на ключова геополитическа позиция, а балканите не случайно са известни като „барутния погреб на Европа“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден протест на "Правосъдие за всеки"

И тази сряда вечер гражданската инициатива “Правосъдие за всеки” организира протест пред Съдебната палата в София с искане Борислав Сарафов да не бъде главен прокурор. "Правосъдие за всеки" на нов протест пред Съдебната палата Ако не бъде сменен съставът на Висшия съдебен съвет и не бъде спряна процедурата по избор на главен прокурор,..

публикувано на 04.12.24 в 19:09
Членове на групировка, която се бие срещу правителствените сили в Сирия, стоят върху заловена военна бронирана машина в покрайнините на Хама, Сирия, 3 декември 2024 г.

Сирийската армия е отблъснала групировката "Хаят Тахрир ал Шам" на 10 км от Хама с помощта на руската авиация

Седмица след повторното разпалване на гражданската война в Сирия броят на жертвите надхвърли 700, а на бежанците - 115 хиляди, съобщава АФП. Сблъсъци и в Източна Сирия, Русия обеща решителна подкрепа за Асад Агенцията съобщава, че силите на Сирийската арабска армия (лоялна на президента Башар Асад) са отблъснали групировката "Хаят Тахрир ал Шам"..

публикувано на 04.12.24 в 19:03
Бойко Борисов дава брифинг в кулоарите на НС. До него са Росен Желязков (вляво), Рая Назарян (вдясно) и Томислав Дончев (на втори план).

Коментари за идеята рулетката с мандатите да започне, като в НС се изчетат съставите на групите

На фона на блокажа на парламента, който за пореден път не успя да избере председател, и спирането на процедурата по съставяне на редовно правителство, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов лансира в кулоарите на НС идея за изход от тази ситуация, а именно - "рулетката" с мандатите за съставяне на кабинет да се завърти, ако бъдат изчетени съставите на..

публикувано на 04.12.24 в 18:36

Засилват полицейското присъствие в местността Узана над Габрово

В планинския комплекс "Узана" над Габрово ще бъде осигурено постоянно полицейско присъствие, а видеонаблюдението ще бъде подобрено. Повод за мерките са посегателства в района.  В местността Узана се намира най-голямата билна поляна в района на Стара планина. Преди дни тя беше разорана от автомобилни дрифтове на неизвестни засега..

публикувано на 04.12.24 в 18:29
Министър-председателят на Франция Мишел Барние

Над 300 френски депутати ще гласуват недоверие на правителството на Барние

Френското Национално събрание се готви за исторически вот на недоверие, който може да свали правителството на Мишел Барние, заел поста преди по-малко от три месеца. Причината е политическата война за проектобюджета на Франция. Гласуват вота на недоверие към кабинета на Барние Резултатът от днешния вот на недоверие изглежда предизвестен:..

публикувано на 04.12.24 в 18:00
Кампания

Започва "Подари приказка" за новородените и най-малките деца в бедни семейства

"Подари приказка" е кампания на "Тръст за социална алтернатива", която е насочена към новородените и най-малките деца в бедни семейства.  Често родителите им се затрудняват да им осигурят детски книжки, благодарение на които още от най-ранна възраст децата да започнат да трупат умения и обогатяват речника си. "Имало едно време" – така..

публикувано на 04.12.24 в 17:54
Сградата на Областната администрация във Велико Търново.

В. Търново: Близо 1,5 млн. лв. за отчуждени от държавата имоти за АМ "Хемус" остават непотърсени

Близо 1,5 милиона лева не са потърсени в Областната администрация във Велико Търново от собственици или техните наследници за отчуждените им от държавата имоти, през които предстои да бъдат изградени два от лотовете на магистрала "Хемус" в региона.  Пътната агенция е прехвърлила на Областната управа във Велико Търново дължими суми общо за 4,548..

публикувано на 04.12.24 в 17:49