Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Новини с добавена стойност” с Иво Балев: Луда надпревара

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Добър ден и много ви здраве във всяко едно отношение, скъпи съучастници. Започва нашият транс-информационен бюлетин “Новини с добавена стойност”.

Тук ние се надпреварваме с времето и както е казал народът на Перник - ние го изпреварваме времето, ама и то нас изпреварва. Независимо какви джанти имаме на автомобила, тая луда надпревара с времето няма как да я спечелим, както никой не може да спечели надпреварата във въоръжаването. Времето винаги накрая ни изяжда, както гръцкият бог Кронос изяждал децата си.

Кронос - това е самото Време. От тоя Кронос, дето си гълтал децата като хапчета, са произлезли думите хроника, хронометър и др. Казваме също - хронично заболяване - сиреч такова, което се разтяга във времето. Примерно Covid не е хронична болест, а остро заболяване. Но самата пандемия се опитва да ни се качи на главата хронично.

От друга страна, човек не знае кой голям проблем може да му се стори малък - когато се появи по-тежък проблем и промени баланса на силите.

Сега например има някакви спорове между Вашингтонския договор и Варшавския договор. Вашингтонският договор, това е НАТО, нашият северноатлантически пакт. Варшавски договор няма от много години, обаче напоследък стават някои размествания в тектоничните плочи на Времето.

Тука в тая рубрика знаете, че обичам да пътувам във времето и да вадя мъдри изводи като кисели зелки от бидона. Отговорни фактори в Руската федерация чули за тая моя слабост към поуките на миналото и се свързаха с мен да си говорим за геополитика.

Обади ми се оня ден Сергей Лавров, който е руски външен министър от незапомнени времена.

И ми каза така: Г-н Балев, хващай НАТО под ръчичка и се изтегляйте до положението от 1997 година!

Е, викам, г-н дипломат, много хубаво предложение!

Същевременно и моята мисъл препусна с 25 години в секунда.

Помня аз януари 97-а година - имаше тогава една Виденова зима на нашето недоволство. Ама то младият човек - ужким недоволен, пък всичко му е наред от по-късна гледна точка. С времето забравяме лошото и помним, че сме били повече красиви, отколкото чаровни.

Аз примерно 97-а бях на 20 години - ослепително красив. Като мина Виденовата зима, хукнах към Черно море. Цяло лято се разхождах като млад гръцки бог по нашето превъзходно и слабо застроено Черноморие. Имаше едни дюни, лозя и девствени лагуни, райски заливи, неизтощима енергия за любовни приключения и всякакви глупости. Даже руснаци почти нямаше, да не говорим за НАТО. И мутрите бяха сякаш по-романтични, мен да речем не са ме ликвидирали, най-много да метнат някой пепелник подире ми.

Мутризация имаше, но милитаризацията - нищо работа.

Всичко туй ми мина за една секунда през главата, когато Лавров ме покани да си ходим с НАТО в 97-а година. Аз му отговорих така:

Значи, г-н дипломат, сега връщаме назад времето с 25 години и пак ще тичаме по слънчевите плажове на първата младост. Страхотно!

Обаче той ми каза:

Не, Г-н Балев, няма да ставаме по-млади и красиви, даже по-вероятно е да станем още по-грозни. Времето тече само в една посока и човек или остарява, или е умрял, такива са реалностите. В политиката и в биологията има реалности. На кого е Крим и разните там градове-герои, това е въпрос на аргументи и хватки, силата на убеждението, бронята на честта и така нататък.

Тука направо му затворих телефона на г-н Лавров, малко недипломатично постъпих, като разбрах, че няма да се подмладяваме.

Ама то бива ли така!

Дай, вика, да се връщаме в 97-а, обаче няма да сме млади и красиви, ами стари и чаровни.

Но все пак реших да направим една малка екскурзия до 1997, за да изпълним донякъде молбата на г-н Лавров. 

Отварям Историята и какво да видя. На днешната дата 23 януари 1997, докато ние се надбягвахме с долара, че беше станал 3000 лв., в Съединените щати държавен секретар стана Мадлин Олбрайт - първата жена на този пост. Тя беше голяма чаровница и ползваше някакви брошки, с които представяше по-изразително и алегорично американската външна политика. Примерно като си боднеше оса на ревера, това означаваше, че ще е по-строга и може да ужили някого. Тя по рождение всъщност била не Мадлин, а Мария, но в службата хич не беше Мека Мария.

Държавният секретар е външният министър на Съединените щати, сиреч колегата на Сергей Лавров, който сега иска да се връщаме в 97-а. Само дето ако се върнем в 97-а, и Лавров трябва се върне на тогавашната си позиция - посланик на Русия в ООН, а не външен министър.

Обаче сигурно няма да иска да го понижават.

На държавните секретари и външните министри работата им е много динамична.

Въобще хората, дето ги гони службата, по принуда развиват много бърза мисъл. Тях ги гони службата, те си гонят мисълта да не я изпуснат и така препускат в луда надпревара.

Младите и красивите имат време да се любуват на живота или да се възмущават. Имат време да казват отчетливо разни думи като касационен, конституционен, консултативен.

А старите и чаровните бързат и викат - касасонен, консусонен, консусивен.

Ако се заслушате, точно така говорят утвърдените политици и магистрати.

Дайте да питаме консусонния съд какъв ми е биологическият пол!

Или - президентът незабавно да свика консусивния съвет по национална сигурност и да решим категорично - никакво връщане към 97-а година!

То в известен смисъл никой не ни пита какво решаваме категорично. И разните надпревари в Черно море, не че не ни касаят, но твърде малко зависят от нашите категорични решения.

Мен да питате - нашата военно-икономическа незначителност дори в известен смисъл е положително явление.

Когато сме били по-значителни и сме се ангажирали с историческата съдба на Македония - така сме я оплескали, че македонците сума десетилетия вече не искат да имат нищо общо с нас - ни история, ни география. Макар че някога си сме имали сума общи неща - език, романтика, идентичност и така нататък. А пък сега ни викат фашисти и само се замеряме през границата с фалшиви исторически интерпретации.

Но все пак далеч по-безобидна е надпреварата с митове и паспорти, отколкото надпреварата във въоръжаването, която я практикуват по-големите от нас - на нашата клета територия и околните села.

Във Черното море ще има шанс

да се постигне мирният баланс,

когато спрем да сърбаме попарата -

на тоя и на оня надпреварата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генерал Ричард Ширеф

Генерал Ширеф: Великобритания не е достатъчно подготвена да се защити във война с Русия

Великобритания не е достатъчно подготвена да се защити във война с Русия и не може да разчита на Съединените щати и НАТО, предупреди бившият заместник-командващ силите НАТО в Европа от 2011 до 2014 г. генерал Ричард Ширеф в интервю за "Инпидендънт". Бивишят военен отбеляза, че един нов глобален конфликт може да бъде предотвратен само, ако има..

публикувано на 14.12.24 в 22:25
Християн Мицкоски

Мицкоски: Република Северна Македония няма да правя повече отстъпки

Република Северна Македония няма да прави повече отстъпки. Такова послание отправи премиерът на РСМ Християн Мицкоски преди участието си в Срещата на върха ЕС - Западни Балкани в Брюксел следващата седмица. Той заяви, че страната му извършва и ще продължи да извършва реформите в съответствие с мониторинга на Европа. "Ние правим реформите..

публикувано на 14.12.24 в 22:16
Наим Касел, лидер на

Наим Касем: "Хизбула" загуби маршрута си за доставки през Сирия

Ръководителят на "Хизбула" Наим Касем заяви, че ливанската въоръжена групировка е загубила маршрута си за доставки през Сирия, като това неговите първи коментари след свалянето на сирийския президент Башар Асад преди почти седмица от мащабната бунтовническа офанзива, съобщава Ройтерс. При Асад подкрепяната от Иран "Хизбула" използваше Сирия,..

публикувано на 14.12.24 в 21:56
Доналд Тръмп

Тръмп може да стане "Чърчил на нашето време", ако осигури трайно мирно споразумение в Украйна

Доналд Тръмп може да се превърне в "Чърчил на нашето време", ако осигури трайно мирно споразумение в Украйна, заяви външният министър на Естония Маргус Цхакна в интервю за онлайн изданието на британския "Телеграф". В интервюто Маргус Цхакна каза, че се надява Доналд Тръмп да постигне "дълготрайно" прекратяване на огъня, но предупреди, че..

публикувано на 14.12.24 в 21:42

Делегация от Катар ще посети Сирия утре за срещи с представители на преходното правителство

Делегация от Катар ще посети Сирия утре за срещи с представители на преходното правителство след свалянето на президента Башар Асад. Очаква се по време на посещението да бъдат предприети необходимите стъпки за повторното отваряне на посолството на Катар в Сирия. Ще бъдат обсъдено и засилването на доставките на помощи. Доха закри..

публикувано на 14.12.24 в 20:22

Протест на хиляди държавни служители в Мадрид заради проблеми с допълнителното здравно осигуряване

Хиляди държавни служители протестираха в Мадрид заради проблеми с допълнителното здравно осигуряване, платено от държавата. Чиновниците настояват за нови условия и по-добро покритие на здравните им застраховки. Протестиращите се оплакват от отмяна, забавяне или отказ на медицински прегледи и хирургични интервенции, тъй като бъдещето на..

публикувано на 14.12.24 в 20:15
Божидар Божанов

Божанов: ДБ и ГЕРБ-СДС проведоха предварителна техническа среща преди преговори за правителство

ДБ и ГЕРБ-СДС са провели предварителна среща преди преговори за съставяне на правителство. Това каза за БНТ заместник-председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Божидар Божанов, който е представител на "Демократична България". "Проведохме техническа "нулева" среща, така да се каже. "Нулева" среща, на която да уточним организационни..

публикувано на 14.12.24 в 19:50