Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как инфлацията изяде спестяванията ни

Иван Стойков: По-бедните понасят първи ударите на инфлацията

"Когато се намираме в условия на сравнително висока инфлация, хората с по-скромни доходи първи усещат ефектите от една инфлационна криза", каза пред БНР Иван Стойков, финансов, анализатор в портала "Моите пари".

"Така че, пенсионерите и по-бедните хора са групите, които първи посрещат ударите на инфлацията и ги понасят най-тежко. Затова при управлението на бюджета си, хората първо си погасяват задълженията, а след това мислят за храната. Здравето също остава на заден план. Също и започваме да си купуваме стоки с по-ниско качество.

Как да се спестява в такъв момент - инфлацията обезценява парите и ги "намалява", образно казано. Сумите в банката ви си остават същите, но ако ги изтеглите, за да купувате нещо, с тези пари вече ще може да заплатите за по-малко неща...", поясни още финансовият анализатор.

"Рано е да се говори за овладяване на инфлацията, тя ще се задържи още, дори и до пролетта. Може би тя ще продължи и до лятото. Инфлация ще има, трудно ми е да прогнозирам още колко време.

Основните причини са цените на суровините, проблемите с доставките, цените на горивата. Докато те не бъдат овладени, ще бъдем свидетели на инфлация. Към момента се правят опити, не само у нас, за овладяване на тези процеси, но тези опити не дават още резулат. Трябва да се върви към овладяването на цените на пазарите най-общо казано, на съответните сегменти, за да може след това крайният продукт да се задържи на определено ценово равнище.

Надявам се обаче в бъдеще мерките да дадат резултат. Нормално е да има инфлация, когато икономиките се развиват, но тя трябва да бъде в определени граници, защото трябва да има и ръст на доходите, и ръст на производителността,  и ръст на БВП", поясни още Иван Стойков, финансов, анализатор в портала "Моите пари".
Четири пъти по-високи сметки за електроенергия и природен газ се налага да плати според фактурите си за декември и януари месец собственик на пералня в Добрич. Освен драстичното повишение собственикът се оказва, че дължи и неустойка на фирмата доставчик на газ.

В пералнята на Светослав Славов работят 9 човека, като през летните месеци персоналът му достига до 17-18 души, а работата минава на три смени. Многото оборот по време на летния туристически сезон му дава възможност да посреща разходите през останалата част от годината  и да запази деветимата си постоянно заети рабтници. С идването на пандемията обаче, със затварянето на хотелите, ресторантите и с намаления оборот на тези, които все още функционират, работата и на пералнята спада драстично.

През лятото на 2021 година вместо 4 месеца той има засилен оборот само за два. На този фон идва и драстичното увеличение на цената на електроенергията и газа. Практиката на фирмата, доставчик на газ за пералнята е до 15 август от настоящата година да се даде прогнозно количество, което ще се употребява за следващата календарна година. На базата на тези заявки клиентите попадат и в съответна ценова група. Плаща се два пъти в месеца авансово – до 5-то и 20-то число. В края на месеца пристига и изравнителна фактура, която може да е кредитна, ако си използвал по-малко от заявеното количество или дебитна, когато си използвал повече, обяснява Славов. 

Той е изненадан неприятно и от още две фактури. Първата за начислени неустойки на стойност 1848 лв., а втората дебитни известия за всеки месец от 2021 година за сумата от 2276 лв. или общо допълнително още над 4 000 лв.Оказва се, че заради по-малкото потребление на газ, фирмата страда два пъти – веднъж заради неустойки и втори път заради вече по-високата единична цена на газа, тъй като попада и в друга ценова група.

 

Обърнахме се и към фирмата доставчик АресГаз ЕАД. Нейният директор маркетинг и продажби Борислав Тинков обясни, че заявяването на количества от техните клиенти е необходимо, тъй като те самите предварително изпращат количества за доставка до Булгаргаз и те също дължат неустойки в случай на неизпълнение.  

Борислав Тинков също заяви, че клиентите имат право да разсрочат срока за плащане на фактурите си. 

В договора, който АресГаз подписва с клиентите си, има и клауза за форсмажорни обстоятелства, в които е включена и думата „пандемия“. На тази клауза се позовават от фирмата преди време, когато е преустановено подаването на газ от Украйна. Тогава Славов минава на алтернативно гориво – метан, но в същото време продължава да плаща и на АресГаз. При днешната ситуация не може и за него да важат тези форсмажорни обстоятелства.

"За да има такова основание, трябва фирмата да има удостоверение за форсмажорни обстоятелства, което се получава от съответните организации, това мога да ги посъветвам", уточни Тинков от формата доставчик.

Инфлацията изяде спестяванията и затрудни домакинствата в тежкия зимен период, сочи репортерска проверка:

"Сметките ни за ток станаха двойни. Лекарства, сметките, накрая за храната...

Децата ми помагат, лишаваме се от определени неща. Първо си плащаме задълженията...

Справям се.

13 лв. ми е увеличението на пенсията, сметката ми за тока се увеличи много повече...", това казаха пред БНР варненци.


Още по темата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49