В пералнята на Светослав Славов работят 9 човека, като през летните месеци персоналът му достига до 17-18 души, а работата минава на три смени. Многото оборот по време на летния туристически сезон му дава възможност да посреща разходите през останалата част от годината и да запази деветимата си постоянно заети рабтници. С идването на пандемията обаче, със затварянето на хотелите, ресторантите и с намаления оборот на тези, които все още функционират, работата и на пералнята спада драстично.
През лятото на 2021 година вместо 4 месеца той има засилен оборот само за два. На този фон идва и драстичното увеличение на цената на електроенергията и газа. Практиката на фирмата, доставчик на газ за пералнята е до 15 август от настоящата година да се даде прогнозно количество, което ще се употребява за следващата календарна година. На базата на тези заявки клиентите попадат и в съответна ценова група. Плаща се два пъти в месеца авансово – до 5-то и 20-то число. В края на месеца пристига и изравнителна фактура, която може да е кредитна, ако си използвал по-малко от заявеното количество или дебитна, когато си използвал повече, обяснява Славов.
Той е изненадан неприятно и от още две фактури. Първата за начислени неустойки на стойност 1848 лв., а втората дебитни известия за всеки месец от 2021 година за сумата от 2276 лв. или общо допълнително още над 4 000 лв.Оказва се, че заради по-малкото потребление на газ, фирмата страда два пъти – веднъж заради неустойки и втори път заради вече по-високата единична цена на газа, тъй като попада и в друга ценова група.
Обърнахме се и към фирмата доставчик АресГаз ЕАД. Нейният директор маркетинг и продажби Борислав Тинков обясни, че заявяването на количества от техните клиенти е необходимо, тъй като те самите предварително изпращат количества за доставка до Булгаргаз и те също дължат неустойки в случай на неизпълнение.
Борислав Тинков също заяви, че клиентите имат право да разсрочат срока за плащане на фактурите си.
В договора, който АресГаз подписва с клиентите си, има и клауза за форсмажорни обстоятелства, в които е включена и думата „пандемия“. На тази клауза се позовават от фирмата преди време, когато е преустановено подаването на газ от Украйна. Тогава Славов минава на алтернативно гориво – метан, но в същото време продължава да плаща и на АресГаз. При днешната ситуация не може и за него да важат тези форсмажорни обстоятелства.
"За да има такова основание, трябва фирмата да има удостоверение за форсмажорни обстоятелства, което се получава от съответните организации, това мога да ги посъветвам", уточни Тинков от формата доставчик.
Още по темата в звуковите файлове.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..