Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За „кожата“ на един пазар

Районният кмет на „Лозенец“ Константин Павлов
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли премахнат пазарът пред РУМ „Лозенец“ на бул. „Черни връх“ в столичния квартал „Лозенец“?

На заседанието си днес Столичният общински съвет ще разгледа доклад за запазването му. Същевременно районният кмет настоява пространството да придобие нова визия и функционалност, след като е установено, че временните обекти там са незаконни.

До председателя на СОС има постъпили сигнали от търговци, в които се изразяват опасения от ликвидирането на пазара.

Кметът на столичния район Лозенец Константин Павлов твърди, че с този пазар има проблеми още от началото на мандата. Когато е встъпил в длъжност през 2019 г., Павлов заварил наемател на целия пазар, който незаконно преотдавал сергиите и павилионите.

След отказ да плати при предявявените финансови претенции от страна на местната управа, наемателят е осъден на 97 000 лева, но до днес сумата остава дължима.

След инцидента със загиналото дете на бул. „Иван Гешов“ и започналите проверки на преместваеми обекти в София, по думите на Павлов „лъснало очевидното“ – че обектите на пазара в Лозенец са незаконни и била издадена заповед за премахване.

След като една от общинските фирми се появила с кран в опит да изпълни заповедта, изневиделица се появила идеята на председателя на Столичния общински съвет пазарът да се даде на общинско дружество, разказа Константин Павлов. По думите му няма никаква обосновка защо трябва да стане това и защо трябва да се даде на конкретно общинско дружество, което без търг да оперира на въпросния пазар. 

„Очевидно има някакво гигантско бързане. Всичко прилича на това, че някакви хора се плашат да не изгубят контрол върху ключово пространство в София.“

„Може би са очаквали да намерим отнякъде едно гърне с пари, за да премахнем незаконните обекти, да почистим и да предложим на обществеността нова визия за мястото“, каза още Павлов. 

Буквално за две денонощия докладът влиза за гласуване в СОС като допълнителна точка, а по правилника на Общинския съвет допълнителни точки се внасят само когато става дума за животрептящи въпроси, нетърпящи отлагане, коментира Константин Павлов.

„Помислете си, каква е тази столица, в която всяко пазарче е на ръчно управление от нейния Общински съвет?“

Според него циркулира и фалшива новина, че на мястото на пазара местната администрация иска да постави открита сцена.

„Моята визия е това да бъде по-гъвкаво пространство, локален център. София е твърде централизирана, тя има нужда от т.нар. вторичен градски център – места, където местните общности да се събират и там да тече общностен живот. В Западна Европа работи моделът на т.нар. тематични пазари - в отделни периоди от годината или в някой ден от седмицата да има фермерски пазар, коледни пазари, хоби пазари, занаятчийски пазари“, обясни местният кмет.

В социалните мрежи има паралелни подписки – както за запазването на пазара, така и за неговото преобразяване.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08