Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За „кожата“ на един пазар

Районният кмет на „Лозенец“ Константин Павлов
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли премахнат пазарът пред РУМ „Лозенец“ на бул. „Черни връх“ в столичния квартал „Лозенец“?

На заседанието си днес Столичният общински съвет ще разгледа доклад за запазването му. Същевременно районният кмет настоява пространството да придобие нова визия и функционалност, след като е установено, че временните обекти там са незаконни.

До председателя на СОС има постъпили сигнали от търговци, в които се изразяват опасения от ликвидирането на пазара.

Кметът на столичния район Лозенец Константин Павлов твърди, че с този пазар има проблеми още от началото на мандата. Когато е встъпил в длъжност през 2019 г., Павлов заварил наемател на целия пазар, който незаконно преотдавал сергиите и павилионите.

След отказ да плати при предявявените финансови претенции от страна на местната управа, наемателят е осъден на 97 000 лева, но до днес сумата остава дължима.

След инцидента със загиналото дете на бул. „Иван Гешов“ и започналите проверки на преместваеми обекти в София, по думите на Павлов „лъснало очевидното“ – че обектите на пазара в Лозенец са незаконни и била издадена заповед за премахване.

След като една от общинските фирми се появила с кран в опит да изпълни заповедта, изневиделица се появила идеята на председателя на Столичния общински съвет пазарът да се даде на общинско дружество, разказа Константин Павлов. По думите му няма никаква обосновка защо трябва да стане това и защо трябва да се даде на конкретно общинско дружество, което без търг да оперира на въпросния пазар. 

„Очевидно има някакво гигантско бързане. Всичко прилича на това, че някакви хора се плашат да не изгубят контрол върху ключово пространство в София.“

„Може би са очаквали да намерим отнякъде едно гърне с пари, за да премахнем незаконните обекти, да почистим и да предложим на обществеността нова визия за мястото“, каза още Павлов. 

Буквално за две денонощия докладът влиза за гласуване в СОС като допълнителна точка, а по правилника на Общинския съвет допълнителни точки се внасят само когато става дума за животрептящи въпроси, нетърпящи отлагане, коментира Константин Павлов.

„Помислете си, каква е тази столица, в която всяко пазарче е на ръчно управление от нейния Общински съвет?“

Според него циркулира и фалшива новина, че на мястото на пазара местната администрация иска да постави открита сцена.

„Моята визия е това да бъде по-гъвкаво пространство, локален център. София е твърде централизирана, тя има нужда от т.нар. вторичен градски център – места, където местните общности да се събират и там да тече общностен живот. В Западна Европа работи моделът на т.нар. тематични пазари - в отделни периоди от годината или в някой ден от седмицата да има фермерски пазар, коледни пазари, хоби пазари, занаятчийски пазари“, обясни местният кмет.

В социалните мрежи има паралелни подписки – както за запазването на пазара, така и за неговото преобразяване.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00