Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Нина Дюлгерова: САЩ внушават повече измислена заплаха

"Руските искания тръгват от 100%, за да може да се постигне нещо реално"

проф. Нина Дюлгерова
Снимка: БГНЕС

"Учудващо българската позиция относно конфликта НАТО - Русия е единна, адекватна и основаваща се на конструктивизъм с акцент върху преговорите. България няма как и защо да се съобразява с претенциите на Русия. Русия води преговори със САЩ, а НАТО е елемент на този договор". 

Това каза пред БНР международният анализатор проф. Нина Дюлгерова. 

Тя подчерта, че Черноморският регион винаги е бил ключов в регионален и в глобален план:  

"От миналата година досега нямаше военни конфликти, имаше си точките на напрежение, в Украйна всичко беше замръзнало и беше в контекста на реториката, имаше си военните учения за поддържане на играта. От няколко месеца рефренът "Русия ще нахлуе" автоматично доведе до това България и Румъния непрекъснато да са сочени като съществен елемент като външна граница на ЕС и на НАТО. Русия посочи Румъния и България в контекста на черноморския регион, съществен елемент от сигурността на Черно море". 

В предаването "Нещо повече" проф. Дюлгерова допълни, че руските искания тръгват от 100%, за да може на масата на преговорите да се постигне нещо реалноПо думите ѝ Русия няма капацитет да започне военни действия

"Много активно върви и процесът във формата на Нормандската четворка. След като представители на Русия, Украйна, Франция и Германия коментират на масата на преговорите проблема за Украйна, трябва да се има предвид, че става въпрос за регулиране на процесите. Войнствената реторика, която ни се внушава, поставя на заден план по-важното - реалното решаване на украинския въпрос. Склонна съм да приема, че дипломацията е на преден план". 

Анализаторът посочи, че проблемите, които се налагат отвън - на Европа и на Русия, са повече проблеми, износ от Вашингтон към Европа

"Повече измислена, отколкото реална заплаха и така да се засили страха в европейските общества, а когато човек или обществата се страхуват и губят ориентация, те могат да бъдат по-лесно манипулирани". 

Интервюто с проф. Нина Дюлгерова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Православната църква чества св. пророк Илия

Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден.  Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ", а и мен ден празнуват над 56 хиляди души. "Духът и силата на Илия" във вярата и предаността му към Бог и Неговия закон са ярко свидетелство за живота на пророка през девети век преди..

публикувано на 20.07.25 в 07:52

С водосвет откриха ремонтираното детското УНГ отделение в ИСУЛ

С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..

публикувано на 20.07.25 в 07:20
д-р Галя Грозданова - Радева и Илияна Йотова

Д-р Галя Грозданова-Радева представя в изложба Гвардейския духов оркестър

Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..

публикувано на 20.07.25 в 06:19
Володимир Зеленски

Зеленски изпрати предложение на Русия за провеждане на преговори следващата седмица

Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..

публикувано на 19.07.25 в 20:50
Доналд Тръмп

Тръмп отново настоява, че иранските ядрени обекти са унищожени

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..

публикувано на 19.07.25 в 20:11
Московското летище Домодедово

Временно спряха полетите на две московски летища след атака с дронове

Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..

публикувано на 19.07.25 в 20:00

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, има задържани

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...

публикувано на 19.07.25 в 19:47