Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Павликени отново на протест срещу изграждането на завод за каменна вата

| обновено на 31.01.22 в 14:56
2
Снимка: Здравка Маслянкова

Близо 150 жители на община Павликени протестират пред Регионалната екологична инспекция във Велико Търново, където заседава екологичният експертен съвет по доклада за оценка въздействието на околната среда на бъдещия завод за каменна вата край село Върбовка, където ще се изгарят 430 хиляди тона модифицирано гориво от битови отпадъци.

Екологичната инспекция започна работа под обсадата на протестиращите, които настояват да не се допусне бизнесменът Румен Гайтански да построи завода си за 420 милиона евро с изгаряте на RDF гориво от отпадъци край село Върбовка. Притесненията си изразиха земеделските производители от аграрния район на Павликени, еколози и граждани: 

„С изграждането на тази инвестиция и изгарянето на 1160 тона RDF дневно ще доведе неминуемо до замърсяване на околната среда. Кой човек би си купил някаква селскостопанска продукция, произведена в община Павликени, при положение че ще събираме отпадъците на цяла България и там ще ги унищожаваме, ще ги изгаряме“, посочи фермер. 


Напрежението в община Павликени нараства и хората са категорично против завода на фирма „Петрургия“, която има 35-годишна концесия върху базалтовите кариери до село Върбовка, където ще е бъдещият завод с изгарянето на отпадъците: 

„Искам да кажа на господата от РИОСВ, които днес решават бъдещето на Павликени – ние сме част от Великотърновска област, загубят ли нас, губят част от региона“.  

„Да няма такъв инсинератор до Върбовка. Има доста законови основания, европейски изисквания, с които би трябвало да се съобразят РИОСВ“. 

„Ние сме младо семейство, очакваме и второ дете. Живеехме в Пловдив, аз съм родом от Павликени и просто искахме да се приберем в малък, спокоен и чист град. Не искаме изграждането на завода, искаме чистия си въздух, искаме да живеем спокойно в град Павликени“. 

Този завод ще върне България 30 години назад по управление на отпадъците и противоречи на националния план за управление на отпадъците, защото след 2025 година, когато се очаква да заработи заводът, България ще генерира по-малко отпадък, от необходимия за производствените мощности. Проектът не отговаря на екологичната оценка към него, коментира биологът Пенчо Пандъков, който е член на Екологичния експертен съвет и допълни за очаквания проблем с водите: 

„Има тотална грешка в управлението на отпадните води в проекта, защото смесват потоци от различни производствени процеси, някои от тях замърсени с токсични вещества. Предвиждат съоръжение, което няма да контролира на изход тези токсични вещества. Предвиждат оборотни води и тези токсични вещества като тежки метали, устойчиви органични замърсители ще с натрупват с времето, няма да бъдат контролирани, ще се изпускат във водното тяло и също могат да доведат до блокиране на пречиствателните процеси“. 

Като член на Екологичния експертен съвет Община Павликени подкрепя инвеститора, но излиза със забележки, посочи заместник-кметът Анастасия Вачева: 

„Принципното ни становище е положително при редица условия, които поставяме, които са единствено в интерес на живота и здравето на населението на общината. Настоявам да не се разрешава на територията на завода да се извършват каквито и да е дейности по обработка на отпадъци. Ако влиза RDF, да влиза чист, стандартизиран RDF, който да бъде изгарян. Нищо друго да не се прави на територията на общината. Настояваме тежката техника, която ще се използва при строителството, както и последствие при експлоатацията, да не преминава през населените места на общината“.  

От фирмата инвеститор твърдят, че проектът е екологичен и няма да доведе до проблеми със здравето на хората и с околната среда, но участникът на „Петрургия“ в Екологичния експертен съвет не се срещна с протестиращите през Екоинспекцията във Велико Търново. Журналисти не бяха допуснати в сградата на инспекцията. Директорът на ведомството Цонка Христова не посочи каква е позицията на РИОСВ, но заяви, че каквото и решение да има, ще последва обжалване:  

„Обжалването може да бъде до министъра, може да бъде и директно до съда. Ако обаче се подаде до министъра и до съда, съдът трябва да го върне на министъра за становище. Така или иначе в двете ситуации другата страна ще жали, каквото и да е решението“. 

На 6 януари при посещението си в региона министърът на екологията Борислав Сандов заяви, че трябва да се чуе мнението на местните хора, които през 2013 година правиха референдум, който не беше уважен. За проблема е внесено и депутатско питане до министър Сандов. 


Снимки: Здравка Маслянкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лошо време на Балканите

Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..

публикувано на 06.04.25 в 16:15

Фестивал на виното, храната и музиката на 2 и 3 май в Русе

Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в принудителна ваканция

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

В Сапарева баня изграждат трети резервоар за Гейзера

Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..

публикувано на 06.04.25 в 15:48

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите.  От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..

публикувано на 06.04.25 в 15:09

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Подмяна на 2440 лампи - улично осветление в Лом

С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...

публикувано на 06.04.25 в 14:53