Близо 150 жители на община Павликени протестират пред Регионалната екологична инспекция във Велико Търново, където заседава екологичният експертен съвет по доклада за оценка въздействието на околната среда на бъдещия завод за каменна вата край село Върбовка, където ще се изгарят 430 хиляди тона модифицирано гориво от битови отпадъци.
Екологичната инспекция започна работа под обсадата на протестиращите, които настояват да не се допусне бизнесменът Румен Гайтански да построи завода си за 420 милиона евро с изгаряте на RDF гориво от отпадъци край село Върбовка. Притесненията си изразиха земеделските производители от аграрния район на Павликени, еколози и граждани:
„С изграждането на тази инвестиция и изгарянето на 1160 тона RDF дневно ще доведе неминуемо до замърсяване на околната среда. Кой човек би си купил някаква селскостопанска продукция, произведена в община Павликени, при положение че ще събираме отпадъците на цяла България и там ще ги унищожаваме, ще ги изгаряме“, посочи фермер.
Напрежението в община Павликени нараства и хората са категорично против завода на фирма „Петрургия“, която има 35-годишна концесия върху базалтовите кариери до село Върбовка, където ще е бъдещият завод с изгарянето на отпадъците:
„Искам да кажа на господата от РИОСВ, които днес решават бъдещето на Павликени – ние сме част от Великотърновска област, загубят ли нас, губят част от региона“.
„Да няма такъв инсинератор до Върбовка. Има доста законови основания, европейски изисквания, с които би трябвало да се съобразят РИОСВ“.
„Ние сме младо семейство, очакваме и второ дете. Живеехме в Пловдив, аз съм родом от Павликени и просто искахме да се приберем в малък, спокоен и чист град. Не искаме изграждането на завода, искаме чистия си въздух, искаме да живеем спокойно в град Павликени“.
Този завод ще върне България 30 години назад по управление на отпадъците и противоречи на националния план за управление на отпадъците, защото след 2025 година, когато се очаква да заработи заводът, България ще генерира по-малко отпадък, от необходимия за производствените мощности. Проектът не отговаря на екологичната оценка към него, коментира биологът Пенчо Пандъков, който е член на Екологичния експертен съвет и допълни за очаквания проблем с водите:
„Има тотална грешка в управлението на отпадните води в проекта, защото смесват потоци от различни производствени процеси, някои от тях замърсени с токсични вещества. Предвиждат съоръжение, което няма да контролира на изход тези токсични вещества. Предвиждат оборотни води и тези токсични вещества като тежки метали, устойчиви органични замърсители ще с натрупват с времето, няма да бъдат контролирани, ще се изпускат във водното тяло и също могат да доведат до блокиране на пречиствателните процеси“.
Като член на Екологичния експертен съвет Община Павликени подкрепя инвеститора, но излиза със забележки, посочи заместник-кметът Анастасия Вачева:
„Принципното ни становище е положително при редица условия, които поставяме, които са единствено в интерес на живота и здравето на населението на общината. Настоявам да не се разрешава на територията на завода да се извършват каквито и да е дейности по обработка на отпадъци. Ако влиза RDF, да влиза чист, стандартизиран RDF, който да бъде изгарян. Нищо друго да не се прави на територията на общината. Настояваме тежката техника, която ще се използва при строителството, както и последствие при експлоатацията, да не преминава през населените места на общината“.
От фирмата инвеститор твърдят, че проектът е екологичен и няма да доведе до проблеми със здравето на хората и с околната среда, но участникът на „Петрургия“ в Екологичния експертен съвет не се срещна с протестиращите през Екоинспекцията във Велико Търново. Журналисти не бяха допуснати в сградата на инспекцията. Директорът на ведомството Цонка Христова не посочи каква е позицията на РИОСВ, но заяви, че каквото и решение да има, ще последва обжалване:
„Обжалването може да бъде до министъра, може да бъде и директно до съда. Ако обаче се подаде до министъра и до съда, съдът трябва да го върне на министъра за становище. Така или иначе в двете ситуации другата страна ще жали, каквото и да е решението“.
На 6 януари при посещението си в региона министърът на екологията Борислав Сандов заяви, че трябва да се чуе мнението на местните хора, които през 2013 година правиха референдум, който не беше уважен. За проблема е внесено и депутатско питане до министър Сандов.
Снимки: Здравка Маслянкова
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..
От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..
В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..
Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията. Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..