Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непосилните сметки за ток и възможните решения за общините и социалните институции

Снимка: Pixabay

Дали, как и кога могат да бъдат подпомогнати небитовите потребители на ток като общини, библиотеки, молитвени храмове, театри, читалища и други подобни институции, които са на свободния пазар и са притиснати от непосилни сметки? 

На извънредно заседание на парламентарната комисия по енергетика ще се разгледа проекторешение за държавна помощ заради скъпия ток на общини, болници, детски градини, училища и вероизповедания. То предвижда министрите на финансите и на енергетиката да изготвят механизъм за компенсиране в пълен размер за този тип потребители.

„Ние сме съгласни, че трябва да се подпомогнат общините. Не сме съгласни по начина, по който се прави – сега, веднага, на 100%“, коментира пред БНР  Драгомир Стойнев, депутат от БСП за България, член на енергийната комисия, бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма.

Не може да оставим улиците на стотици населени места без електрозахранване. Не може да затваряме молитвени храмове“, изтъкна в предаването „Преди всички“ Жечо Станков, депутат от ГЕРБ-СДС, член на енергийната комисия и бивш заместник-министър на енергетиката.

„Многократно сме посочвали откъде биха дошли средствата“, така Станков опроверга критиките, че не предлагат откъде да се вземат пари, за да се подпомогнат изброените организации.

„През годините назад сме търгували енергия за милиард и половина на борсата. В момента се търгува за 5 600 000 000, което означава, че приблизително само 800-900 милиона повече ДДС се събира.“

Към това Станков добави ресурсите на фонда за сигурност на електроенергийната система, както и „емисиите от безплатните квоти, които Европа ни предоставя“.

Жечо Станков  Снимка: БГНЕС

Предлага се компенсирането на небитови потребители, които изпълняват социална, културна и духовна функция. Това са юридически лица, които не работят с цел печалба и има достатъчно механизми те да бъдат компенсирани, уточни Станков. По думите му компенсацията трябва да бъде в размер между прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР и съответната пазарна цена за ден напред за съответния месец.

Тази разлика трябва да бъде компенсирана 100% именно за тези небитови потребители.“

„За една малка община, която разполага с капиталова програма за цялата бюджетна година в рамките на 200-300 хиляди лева (по-малките общини в момента плащат над 35 хиляди лева за улично осветление) не само, че това ще изяде цялата капиталова програма на общината – нито плочка, нито крушка ще бъде сменена, а допълнително ще изяде и от други дейности, които са съществени за една община и тя няма откъде да ги изкара. В момента държавата няма гласуван държавен бюджет“, коментира Станков. 

Състоянието на общините, болниците, театрите, читалищата и други подобни институции е тежко и това се дължи на безпрецедентното увеличение на цената на електроенергията, подчерта Драгомир Стойнев от БСП.

Само че никой не казва защо се стигна дотук. Защо тези публични заведения са на свободния пазар. Защо, когато те излизаха на свободния пазар, никой не обясни, че може да има рискове? Всички обясняваха как свободната конкуренция ще доведе до по-ниски цени. Само че се получи точно обратното.“

Драгомир Стойнев   Снимка: БГНЕС

На българския пазар нищо не предполага такава висока цена, категоричен бе Стойнев.

„Ние имаме излишък на производство на електроенергия, затова България изнася електроенергия. Цената на въглищата не се е увеличила. Цената на ядреното гориво не се е увеличила. Заплатите на миньорите не са се увеличили. Цената се увеличава, само защото ние сме свързани с европейските енергийни пазари.“

„Разбира се, че няма да могат. Те просто не трябваше да излизат. Трябваше да бъде плавно излизане. На всяка институция да бъде обяснено какво ги очаква, да се премерят всички ползи, всички рискове. Факт е, че не могат да бъдат върнати“, посочи Драгомир Стойнев относно възможността за излизане от свободния пазар.

Няма анализ, няма разчети от ГЕРБ колко ще струва това тяхно предложение, твърди Стойнев. Сметката е много лесна, контрира го Жечо Станков.

Драгомир Стойнев увери, че общините няма да се делят „на БСП и на ГЕРБ“.

„В момента се извършва най-голямото разместване на пластовете и задкулисното приватизиране на държавно предприятие с бизнес зад гърба си за 3 милиарда. Това се случва с премахването на мениджмънта и освобождаването им в 5 и половина в петък следобед“, заяви по повод ситуацията в „Булгаргаз“ Жечо Станков.

„Не знам за каква приватизация говори г-н Станков“, допълни Драгомир Стойнев.

Според Станков „в грешната къщичка се търси решаването на проблема“ за азерския газ.

Мненията в детайли чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20