Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личните лекари трябва да разполагат с повече пари за изследвания

Д-р Евгени Крайселски: За децата грипът е по-опасен от Covid

За 30 години нямаме едно нормално ръководство за антибиотична терапия, коментира личният лекар

Снимка: БГНЕС

За децата грипът е по-опасен от Covid. При здравите деца без хронични заболявания Covid-19 минава доста по-леко в сравнение с възрастните. Това каза пред БНР педиатърът и общопрактикуващ лекар д-р Евгени Крайселски.

Грипът е доста по-сериозно и агресивно заболяване, което по-лесно създава условия за насложена бактериална инфекция. Плюсът е, че имаме антивирусни препарати, които действат срещу грипния вирус и които дадени навреме много бързо пресичат инфекцията.“

С обикновен физикален преглед в клинични условия не може да се направи диференциална диагноза между грип и Covid, подчерта д-р Крайселски. Затова той съветва при съмнение да се прави тест.

И при двете инфекции няма смисъл от ранно даване на антибиотик, а профилактичното даване на антибиотик е безумие, заяви личният лекар.

Усложненията от грипа са по-притеснителни. Постковидните оплаквания при деца за последните две години не са толкова много, категоричен е д-р Евгени Крайселски.

„В България за последните 30 години ние нямаме едно нормално ръководство за антибиотична терапия“, коментира общопрактикуващият лекар. По думите му антибиотичната резистентност става все по-голям проблем.

Липсват протоколи за лечението на коронавируса за по-специфични групи от населението, отбеляза д-р Крайселски, визирайки децата и бременните жени.

Трябва да има ясен подход – прави 1, прави 2, прави 3. Поне едни рамки, в които да се движим, трябва да има. Не може за възрастния да ти казват – използвай този, този и този антибиотик, за децата нищо не се пише.“

Covid зона в ДКЦ 1 в Шумен  Снимка: Радио Шумен

Крайселски е категоричен, че личните лекари се нуждаят от повече пари за изследвания.

Лимитите по Здравна каса никой не ги е отменил. Covid зоните не работят, съответно не могат да поемат тези изследвания и не искат да поемат тези изследвания, които трябваше да минават през тях и пациентите минават през нас.“

В практиката на д-р Евгени Крайселски има „умерен интерес“ към ваксините във възрастовата група на децата над 12 години, а при най-малките заявките са единични.

При малките интересът не е голям. Там повече са съмненията.“

Цялото интервю с д-р Евгени Крайселски слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15