„Ситуацията може да се интерпретира по два начина. Едната интерпретация, видяхме в медии, близки до предишните управляващи и се лансира от анализатори, които не харесват сегашното управление: ето, най-после дойде този раздор, за който предупреждавахме от месеци – между президента Румен Радев и Кирил Петков. Аз имам друга интерпретация – добре, че по висшите институции в България не се говори по всички въпроси с един и същ глас, хубаво е, когато се чуват различни мнения и има критика, базирана на факти“, посочи Петър Чолаков в предаването „Преди всички“.
„Петков трябва да бъде доста по-внимателен, защото има младежко дръзновение, включително при посещението в Северна Македония“, смята Чолаков, според когото предупреждението на президента е било добронамерено.
Според него жестът на държавния глава на РСМ Стево Пендаровски чрез срещата му с ОМО „Илинден“, „една много странна организация, която практически може да бъде определена като сепаратистка“, е „меко казано провокация спрямо българските институции“.
Относно реакцията на премиера Кирил Петков след критиките на президента Румен Радев политологът отбеляза:
„Отговорът на Петков показа, че г-н Петков няма да бъде воден за носа, ако някой е смятал това нещо. Че имаме президент, който дирижира или ще дирижира редовното правителство в България. Тази теза отпада.“
Предлаганите от ДПС промени в Конституцията са опит да бъде откраднато знамето на промяната, подчерта Петър Чолаков.
„Това, което от ДПС се опитват да кажат, е – партиите на промяната не са четири, партиите на промяната са поне пет и една от тези партии е ДПС. Защото тези промени, които те предлагат, много от тях, съвпадат с това, което се лансира като идеи и от ПП, и от президента.“
„Това е опит на ДПС да подмени политическата реалност. Нещо, което е много добре познато в психологията – тази техника се нарича „затъмняване“. Българският народ го е казал много точно – правят ни на луди. Аргументът на ДПС е много хитро поставен“, допълни Чолаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...