Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеята е да се заплаща само нерециклируемия отпадък

Сатовча прилага проект за по-справедливо изчисление на такса смет

200 семейства вече разполагат със съдове за разделно събиране на боклука

Снимка: БГНЕС

Община Сатовча е напът да приложи новата схема за формиране на такса смет според количеството отпадък и разделното му събиране в домакинствата. Вероятно това ще се окаже първата община, чиито жители ще плащат само за отпадъка, който не подлежи на рециклиране.

Първите 200 семейства вече разполагат със съдове за сортирането на боклука. Прогнозите са такса смет да намалее наполовина.

Високопланинската община Сатовча се намира в Западните Родопи и на границата между двете области - Благоевградска и Пазарджишка. Известна е на света с най-многото си чешми и с уникалното високо пеене, признато в представителния списък в ЮНЕСКО като живо културно наследство. Сега Сатовча амбицията да покаже, че боклукът не е проблем, а източник на облаги.

Макар новото начинание за събиране и оползотворяване на отпадъците към момента да е с малък обхват сред населението, в рамките на година-две очакванията са това да се превърне в традиция за всички, казва заместник-кметът Илхан Карагьозов.

„Изпълняваме малък демонстрационен пилотен проект за нулеви отпадъци. В 7 населени места на 200 домакинства са раздадени по три кофи и катинари за заключване на кофите. В черната кофа събираме смесен битов отпадък, в жълтата събиране на хартия и в синята кофа рециклируеми отпадъци – метал, стъкло, пластмаса и други.“

Домакинствата са подбирани на база различен брой членове, възраст, социален статус, за да се получи по-представителна извадка, допълва Карагьозов. Раздадени са специални бандероли, които се залепват при напълване на кофата за боклук. Това е индикатор за работниците по сметосъбиране, че кофата е пълна.

„На базата на обема на кофата и вида отпадък, който се събира в нея, се изчислява средното количество събран отпадък. Крайната цел на проекта е да може да се формулира предложение за модел за определяне на справедлива такса „битови отпадъци“. Целта е да се приложат принципите замърсителят плаща или плащаш, колкото изхвърляш, което е много трудна задача за всички общини. Да накараме хората, да създадем навици у тях да изхвърлят разделно и да плащат по-малка такса.“

Илхан Карагьозов пояснява, че ще се стремят да прилагат този модел в по-голяма част от общината. Има и места, където приложението ще бъде трудно или неподходящо.

Последният етап от проекта предвижда широка информационна кампания и в други района на страната.

„В шестте района на планиране – в общините Сунгурларе, Симитли, Кирково, Берковица, Бяла (Русенско) и Долна Митрополия, от които сме получили съгласие за провеждане на такава кампания. Ние ще споделим натрупания опит и резултати, за да може и други общини да се възползват.“

Добрата и успешна политика на община Сатовча, провеждана в областта на управление на отпадъците, може да се препъне в един сериозен проблем. В Доспат се намира регионалното депо за отпадъци, което прелива, а новите инсталации за рециклиране не работят, признава заместник-кметът Илхан Карагьозов.

Проблемът е свързан с почти изчерпания капацитет на депото.

„Както и възникнал възникнал проблем с изградената компостираща и сепарираща инсталация, която все още не е пусната в действие.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30