"Разликата между заплатите, които учените в БАН и в университетите получават, е в размер на 350 лева, което не е малко. Това създава напрежение. В един общ научно-изследователски сектор, какъвто е секторът на университетите и на институтите на БАН, да има такова дебалансирано заплащане по отношение на труда, това предизвика разочарование и възмущение. Учените от БАН чувстват дискриминационно отношение към себе си".
Това каза пред БНР член кореспондент проф. Стефан Хаджитодоров, зам.-председател на БАН.
По-рано проф. Емануел Мутафов, директор на Института за изследване на изкуствата на БАН, коментира бюджета за 2022 г. и "нищожното увеличение, заложено в проектобюджета на Българската академия на науките":
"Вече Министерският съвет прие проектобюджета на Републиката, определяйки го дори като бюджет на растежа. В онази му част, която ме касае като учен от БАН и директор на един от институтите му с над седемдесетгодишна история, съм поразен от връщането към политиките на ранния ГЕРБ и конкретно към сянката на лицето Симеон Дянков. От проектобюджета за Българската академия на науките се оказва, че повишението спрямо предходната година е с 1,7%, т.е. са пренебрегнати процесите на нарастване на цените на енергоносителите, както и на осезаемата инфлация. В резултат на това е спорно доколко ще бъде възможно увеличението дори на минималната работна заплата от 650 на 710 лв. за мнозината служители на БАН, които работят за подобно заплащане".
Проф. Хаджитодоров обяви, че въпреки писмата до премиера и до министъра на финансите към момента няма подкрепа и разбиране.
"МОН направи изключение, подкрепи нашите искания за заплащането на академичния състав".
В предаването "12+3" той подчерта, че Академията се подпомага финансово с участие по европейски програми от Фонд "Научни изследвания", но:
"Трябва да има изграден капацитет, за да могат нашите учени да кандидатстват за проекти. Този капацитет трябва да съществува и затова е необходима институционалната подкрепа от страна на държавата, за да можем да съхраняваме тази експертиза и да кандидатстваме за допълнително финансиране. Възмутителното в случая е, че се прави разделение между учени в Академията и учени извън Академията".
Интервюто с проф. Стефан Хаджитодоров можете да чуете в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..