Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Любен Тотев: Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого

Сливането на държавните университети - за и против

Даниел Парушев: По-скоро такова обединение на вузове няма да има

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Сливането на държавни университети е стъпка, която беше обявена като предстояща от министъра на образованието и науката Николай Денков и предизвика реакции сред студенти и преподаватели.

"Първо ще влезем в противоречие със Закона за висшето образование. В него е описано, че волеизявлението за сливането може да става по желание на колективите, а тук усещам, че се подготвя нещо друго, смятам, че това няма да бъде правилно", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любен Тотев, бивш председател на Съвета на ректорите на висшите училища в България /два мандата/, бивш ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски".

"Кое налага да остават от 38 на 16 университета - така, както чета по медиите, че иска акад. Денков. Защо се иска?

По мое мнение, нещо, което работи, не трябва да се пипа. Последните години висшето образование, има порядки и ред, всеки университет има вече десетки години традиции.

Едно механично сливане на университети няма да е полезно за никого. И не се казва какво точно и как се сливат? Чак на 22 февруари ще има Съвет на ректорите - навремето ние свиквахме извънредни съвети в рамките на няколко дни и се успокояваше обстановката", каза още проф.Тотев.

По думите му университе са достатъчни за България като брой на базата на броя на населението. Но все пак е необходимо широко обществено обсъждане по темата, смята проф. Тотев.
Даниел Парушев
"Според мен по-скоро такова обединение няма да има, макар че, има такава тема в публичното простраство, но това не е потвърдено от министъра на образованието", заяви пред БНР Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.

"Акад. Денков е много сериозен човек и ако има такава идея - от 32 университе да останат 16 - това е много важна тема, която не може да се прокара без обсъждане. Дори ако се стигне до такова решение, то трябва да мине през обсъждане и в Народното събрание за всеки един университет. Не мога  да си представя как депутатите от различните региони ще искат такова обединение...

На 22 февруари ще трябва да чуем Съвета на ректорите,  но ние на 19 февруари също имаме общо събрание на студентските съвети. Това, което сега обсъждаме с колегите, те са по-скоро против, именно да не се загуби тази амтономност

Но първо трябва да види идеята на министъра на образованието. Иначе в страгетията е залегнало обединение, но там са посочени три варианта:

- общи програми между висшите училища, когато студентът получава диплома от повече от един ВУЗ

- европейски мрежи

- алианси и конфедерации, консоруциуми или други по-трайни обединения с цел споделяне на ресурси на университети, които са в един район

Онлайн образованието ни досега, ако продължим така, това ще е пагубно за нас. Почти 80 на сто то ВУЗ-вете продължават да са в онлайн среда - ако така завършим и така учебната година, плодовете на тона ще се берат след години.

Това е пагубно за нас и ние настояваме да отпадне незабавно", заяви категорично Парушев.

"Никъде в света не е така, и ще ви кажа защо . Защото според мен,  образованието не е национален приоритет - защото тук приоритет са заведенията, туризма, дискотеките, баровете, но висшето образование на стои на дневен ред. Министър Денков знае нашето мнение, но МЗ със своя заповед казва, че висшите училища преустановяват своите занятия, ако имат само зелен сертификат.

Но как при над 10 000 студенти ще е приложим зелен сертификат? Около 30 на сто са ваксинираните студенти, да нисък е процентът, най-изрядни са в Медицинския университет.

Големият проблем са преподавателите - те казват, че няма да се върнат присъствено, докато не отмине пандемията, защото се страхуват от заразата", каза още Парушев.

По думите му потърпевщи са инженерните специалности, по изкуствата, строителните висши училища.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55