Преди близо 30 години шотландският писател Ървин Уелш издава първия си роман. Книгата е посветена на преживяната и от Уелш хероинова вълна в Единбург в края на 80-те - на лошата среда, провалените приятелства, невъзможната любов, музиката, футбола, расизма и всичко останало. Няколко години по-късно вече целия свят знае името на тази книга, благодарение на легендарната филмова адаптация на Дани Бойл. А названието на романа идва от кратък, но важен момент, който дори не попада в първата екранизация и поради това първоначално много хора не знаят защо един от най-емблематичните филми на 90-те се казва както се казва. Алкохолизираният баща на един от главните герои среща сина си и приятелите му насред една изоставена гара, където момчетата са влезли да уринират. Пияният родител не познава детето си, но хилейки се пита него и останалите дали са дошли в руините, за да гледат влакове.
И така Уелш кръщава книгата си "Трейнспотинг", което име целият свят свързва с хероина и градския упадък на Тачърова Великобритания. Това е нечестно спрямо хората, практикуващи реалното хоби трейнспотинг или наблюдаване на влакове. А те съвсем не са малко и съществуват навсякъде, където има железен път. Включително и у нас.
На родна почва поправяме една историческа несправедливост и разпитваме за хобито им двама истински трейнспотъри от Североизточна България - Ивелин от Шумен и Станимир от Провадия. Това са хора, които се разтоварват, като обикалят гари и снимат влакове.
Защо толкова обичат локомотивите и товарните композиции и кои са най-ценните им преживявания? Какво вълнуващо има в железниците, които повечето хора възприемат като символ на упадъка на държавата? За красотата на товарните композиции, преминаващи през родния ти град, и вълнуващия шум на един точно определен локомотив.
Чуйте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..