Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трейнспотинг означава снимане на влакове

Двама български ентусиасти разказват за вълнението да видиш, чуеш и снимаш правилния влак

Преди близо 30 години шотландският писател Ървин Уелш издава първия си роман. Книгата е посветена на преживяната и от Уелш хероинова вълна в Единбург в края на 80-те - на лошата среда, провалените приятелства, невъзможната любов, музиката, футбола, расизма и всичко останало. Няколко години по-късно вече целия свят знае името на тази книга, благодарение на легендарната филмова адаптация на Дани Бойл. А названието на романа идва от кратък, но важен момент, който дори не попада в първата екранизация и поради това първоначално много хора не знаят защо един от най-емблематичните филми на 90-те се казва както се казва. Алкохолизираният баща на един от главните герои среща сина си и приятелите му насред една изоставена гара, където момчетата са влезли да уринират. Пияният родител не познава детето си, но хилейки се пита него и останалите дали са дошли в руините, за да гледат влакове.

И така Уелш кръщава книгата си "Трейнспотинг", което име целият свят свързва с хероина и градския упадък на Тачърова Великобритания. Това е нечестно спрямо хората, практикуващи реалното хоби трейнспотинг или наблюдаване на влакове. А те съвсем не са малко и съществуват навсякъде, където има железен път. Включително и у нас. 

На родна почва поправяме една историческа несправедливост и разпитваме за хобито им двама истински трейнспотъри от Североизточна България - Ивелин от Шумен и Станимир от Провадия. Това са хора, които се разтоварват, като обикалят гари и снимат влакове. 

Защо толкова обичат локомотивите и товарните композиции и кои са най-ценните им преживявания? Какво вълнуващо има в железниците, които повечето хора възприемат като символ на упадъка на държавата? За красотата на товарните композиции, преминаващи през родния ти град, и вълнуващия шум на един точно определен локомотив.

Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33