Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан.
"Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм документи в Рекордите на Гинес, но не могат да организират да пратят екип, който да стои 7 месеца тук, при нас. Сега умуват да видим какво може да се направи, за да влезе тази икона в "Гинес", разказва Галин Томов.
Тъкачницата му се намира в село Скандалото. Майсторът ползва над 160-годишна ножица.
Сред проектите му са седем икони, сред които на Благославящия Исус, св. Георги, св. Йоан Кръстител, св. св. Петър и Павел. Започва да тъче и Богородица троеручица с 40 цвята, която се надява да бъде готова до храмовия празник на Троянския манастир на 15 август.
Всички икони се надява с Божията сила да изработи до края а 2026 година. Има обещание от патриарх Даниил за водосвет.
Преждите си Галин багри с естествени бои от различни билки, плодове и зеленчуци - мащерка, мента, глог, валериан, люспи от лук, чушки, магданоз.
"Кросното е направено от 60% вълна и 40% памук."
Всичко започнало след като по чудо лекарите го спасили след инсулт, прибрал се у дома и сънувал себе си седнал на стан, а Богородица държи Младенеца от лявата му страна и му подава нишки.
"И се получава хубава картина – Богородица с Младенеца. Тя вика: "Виж колко хубаво става, Галине". Това ме накара да обърна България. Намерих един стан, втори, трети. Намерих си жена, която да ме обучи, да изкарам курсове в Камарата на занаятчиите, взех майсторско свидетелство и започнах да тъка икони."
"Не знам защо няма интерес към това културно наследство. Туристите се снимат, хубаво им е, докосват се до тези икони, но дотам", коментира майсторът тъкач.
Вдъхновява го Богородица с Младенеца, която е поставил пред становете да го гледа.
Галин Томов има къща за гости в Скандалото. Китното балканско селце е сгушено в подножието на Стара планина. Според една от легендите, местните ергени се карали за момите и затова населеното място носи това име.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..