Той използва слънчевата енергия да готви и да се топли и съвсем в духа на екологичните тенденции се стреми максимално да намали отпадъците от домакинството си.
В дните за получаване на пенсиите, но в очакване на януарските сметки за ток, чувствата му са смесени.
„Сметката ми за тока е нараснала с 40% - 17-18 лева, до 20 стига, зависи“, споделя Петър Тоцев.
Петър Тоцев има три слънчеви фурни за готвене, които си е направил от кутии за обувки, стиропор, алуминиево фолио и стъкло от стар прозорец. Този поддръжник на движението „Направи си сам“ знае как да направи от нищо нещо, експериментира с подръчни материали, измайсторил е и други полезни уреди, като само копира устройства, познати отдавна. За тези хитрини има време след пенсионирането си.
„Вече съм свободен и мога да уча нови неща“, доволно отбелязва Тоцев, който е бивш директор на Историческия музей в Габрово.
„Стремежът ми е да избягам от скуката. Не е свързан само с това да гледам мачове или географски пътешествия. На мен ми е интересно хората какво са направили. За мен остава само да ги копирам“, допълва габровецът.
Той използва южното изложение, слънчевите си печки, кутията за готвене и новости, с които се запознава, за да облекчи всекидневието си. Иска да усъвършенства и друго.
„Да няма отпадъци при мен. Пластмасови бутилки, консервени кутии, всичко това по някакъв начин да ми влезе в употреба. И тъй като в целия свят движението „Направи си сам“ е много популярно, има много примери.“
Следващият опит на габровеца ще е сглобяването на слънчев панел от компактдискове. Надява се експериментът да е успешен и с произведената енергия да си захрани електрическата крушка. Вече е постигнал по-висока температура в една от стаите на жилището си с изобретения панел от боядисани в черно бирени кенчета, който е поставил на прозореца.
Рентабилността била гарантирана в 164 дни от годината, колкото са дните със слънцегреене в Габровския край. Така пенсионерът, макар да няма котка без опашка, задържа топлото.
Петър Тоцев признава, че усеща поскъпването по джоба си, но с парите от Covid добавката плащал лекарствата, а за по-комфортен живот разчита на допълнителни доходи от спорадични професионални ангажименти.
Много е важно да не тръгнеш по течението – всичко да ти е лошо, сбъркано, трудно, да се чувстваш изоставен и забравен, вярва възрастният човек.
И понеже е историк, се отваря приказка и за миналото на Габрово, от времето на „българския Манчестър“. Конкретният повод е настоящият разговор за работодателите и работещите бедни. Габровските индустриалци са произвеждали за войската и са работили в условия на истинска пазарна икономика, изтъква Петър Тоцев. За да успеят да привлекат работници от съседни градове и села е трябвало да им създадат добри условия за живот, каквито по думите му не е имало дори в чисто капиталистическите държави.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..