Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.
Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен, на Кинефикация. Тя е дошла в Сливен на 18 години, родена е в бесарабското село Валя Пержей, Молдова. С нея работи и брат й, доц. Николай Куртев-един от инициаторите за създаване и откриване на Тараклийския държавен университет "Григорий Цамблак", награден от Агенцията за българите в чужбина с медал „Паисий Хилендарски“ за принос в българската наука, култура и образование.
Ето какво разкзава Анна, която от повече от 50 години живее в Сливен, роден край на някогашните изселници през 18 век след поредната руско-турска война.
"В том пети обърнахме внимание на нищетата на изселените българи, третирани като неблагонадеждни политически от тогавашната съветска власт. В шести том, който е почти готов, обръщаме внимание на глада от 1920-23 ,1930-33 и най-вече глада от 1945 до 1947 г., когато в Бесарабия, тоест Южна Украина и Молдова, измряха цели махали, села, семейства, когато хората се погребваха без опело....
В излезлия през декември том разказваме и за разселените от съветската власт бесарабски българи в Сибир, през 1941, първи период; тогава се преименуват и българските села....1944-45 г. започва завръщането на разселените, но за кратко. 1945-47 и 48 започва второто разселване и второто преименуване на българските села. Българинът е непримирим, затова е и такова отношението към него.
Българинът е облагородил Молдова и Южна Украина..... Красиви села, чисти села....Дядо ми разправяше, знае от неговия дядо, когато се изправиш, виждаш заек чак до 5-6 км, даже и трева не е растяла, само змии, чакали, пустош вятър. През лятото температурата понякога стига до 41 градуса. Зимата стига до минус 35 градуса."
Анна Малешкова, бесарабска българка от село Валя Пержей, разказва за тежката съдба на своите хора от Южна Украина и Молдова както по царско руско време, после по съветско време, така и сега - недолюбвани както от властите в Украина и Молдова, така и от българските управляващи през годините.
Защо обезлюдяват селата на бесарабските българи?
Още по темата в звуковите файлове.
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..