Как ще се управляват археологическите резервати и културно-историческото ни наследство. Трябва ли да се преосмисли модела?
Преди дни се проведе и кръглата маса “Преосмисляне на модела на управление на археологическите резервати”, организирана от Двустранната българо-американска комисия за опазване на културното наследство на България. Във виртуалната дискусия участваха повече от 80 участници.
Комисия “Фулбрайт” активно участва и съдейства за организацията на подобни форуми, които насърчават съвместни дискусии между различни заинтересовани страни с основна цел това да доведе до прилагането на адекватни и успешни модели за управление на археологическите резервати и изобщо на културното наследство на България.
"Едва ли български или чуждестранен турист може да оцени високо огромна част от обектите, които посещава. На много места състоянието е незадоволително. Няма съзадени ресури и капацитети, за да се обгрижва част от културното ни наследство. Общото усещане е за лошо или липса на управление", поясни още Василев.
По думите му липсва модел на управление на това наследство.
"На тази кръгла маса се постави началото на решаването на проблема, особено за 33- те археологически резервати у нас. Защото при тях се получава едно размиване на отговорностите.
Тъй като техен принципал е МК, то ги отдава на общината, общината - на музеите и така се размиват и финансовите постъпления и управлението. А за него всъщност няма нито визия, инструменти и капацитет", коментира темата и Тодор Петев, д-р по изкуствознание от "Принстън", автор на изследването - “Моят музей”.
"Дадоха се и решения на тези проблеми на кръглата маса. Музеите трябва да депонират своите становища в Министерство на културата, да се решват въпросите от тук насетне".
Експретите посочиха, че отговорността за опазването на културно - историческото наследство е на държавата, включително и финансовата - те са изключително държавна собственост.
"Един от основните проблеми е, че част от архелогическите резервати са в извънградска среда", посочи пред БНР и проф. Диана Гергова, с отношение към резервата "Сборяново" в България.
"Когато имаме такива резервати като "Сборяново", те са асолютно оставени на съдбата. И в този резерват огромният потенциал се разпада.
Опазването и управлението на резереватите не е чиновничество, а непрестанна работа на терен и дейности по създаването на нови проекти, които да развиват тези резервати. Затова, тези извън градовете, са най-голямата ни болка. Това включва и сътрудничество с местните хора.
Проблемът е, че "Сборяново" няма своя структура, която да носи отговорност, която да се грижи и развива резервата", каза още проф. Гергова.
Историко-археологическият резерват „Сборяново” обхваща територията в западната част на Лудогорското плато, по поречието на р. Крапинец, между селата Малък Поровец и Свещари в община Исперих. Той представлява уникален комплекс, състоящ се от селища, светилища и некрополи от дълбока древност. Там са регистрирани над 140 археологически обекта от различни исторически периоди. Най-интересните обекти са Свещарската гробница, текето Демир баба, укрепеният тракийски град, светилището Камен рид и селището в местността Бювен касаба
Още по темата в звуковия файл.
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..