Казусът със завода на бизнесмена Румен Гайтански за 420 милиона евро до павликенското село Върбовка, където по проект ще се изгарят 430 хиляди тона годишно модифицирано гориво от битови отпадъци, придоби нов развой. Случи се прецедент в екологичната практика, защото директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново върна за повторно разграждане доклада за оценка на въздействието върху околната среда на бъдещия завод. Срещу проекта има силно гражданско недоволство в Павликенско.
Новата директорка на РИОСВ-Велико Търново Мая Радева изисква Експертният екологичен съвет повторно да разгледа Доклада за оценка въздействието върху околната среда на бъдещия завод на Румен Гайтански до павликенското село Върбовка, където на ден ще се изгарят по 1160 тона RDF гориво от битови отпадъци при производството на каменна вата от кариерата, върху която фирма „Петрургия“ на Румен Гайтански има 35-годишен договор за концесия, който е влязъл в сила от 2013 година.
„Решението е прецедент, защото такъв развой не е предвиден в действащото екологично законодателство“, заяви в неофициален разговор директорката на РИОСВ Мая Радева и посочи, че е трудно е да се предвиди по-нататъшния развой на събитията.
Радева мотивира решението си с депозираните особени мнения на двама от членовете на Експертния екологичен съвет, изтъкнати са процесуални пропуски и непълноти по различни компоненти на околната среда.
Районът е с проблеми във водоснабдяването. Има сериозни неясноти в намеренията на инвеститора за завода, коментира хидробиологът Пенчо Пандъков, член на Експертния екологичен съвет:
„Инвеститорът каза, че се отказва от всякакви сондажи и каптажи като източник на вода, което е на практика промяна по същество в самия му инвестиционен проект, което не е допустимо на този етап от оценката за въздействие върху околната среда. Той заяви, че ще ползва водоноски, а нуждите му за вода са колкото на двадесетхиляден град. Това предимство, което беше дадено на инвеститора с процедурни хватки и с това, че самото общество не знаеше за намеренията му, всъщност сега вече това предимство е анулирано“.
Оказа се, че бъдещият завод за производство на каменна вата с изгаряне на огромни количества отпадъци попада в територията на антична крепост с площ от близо 170 декара. Няма нужните документи и разрешения от Министерството на културата и Националния институт за недвижимото културно наследство, които трябва да се произнесат дали са нужни спасителни археологически проучвания преди да бъде използвана кариерата със суровина за завода и допустимо ли е инвестиционното намерение, обясни археологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново Калин Чакъров, член на Експертния екологичен съвет. Вече е унищожена част от крепостта, посочи Чакъров:
„Установихме един голям изкоп, който попада в границата на обекта. В последствие разбрахме, че това е тестов взрив, от който са взели материал да изследват свойствата на базалта. Поради тази причина е нарушена и част от целостта на обекта“.
Проектът на Румен Гайтански за завода за каменна вата с централата за изгаряне на модифицирано гориво от битови отпадъци край село Върбовка предизвика сериозно недоволство и притеснения в Павликенско. Проведоха се два протеста за по-малко от месец. Връщането на доклада по ОВОС е малка победа, коментира Мартин Маринов от инициативния комитет на протестите:
„Това е една стъпка в правилната посока. Надяваме се експертите да са обективни при новия директор на РИОСВ и да вземат правилната страна за защита на гражданите“.
На първия Експертен екологичен съвет на 31 януари двамата представители на Община Павликени дадоха подкрепата си за завода, въпреки приетата декларация от Общинския съвет срещу завода. За това местните хора подготвят нов протест. Започва протестна подписка, поясни д-р Ивелин Иванов от гражданското сдружение „За Павликени“:
„Подписка против инвестиционното намерение. Да се чуят хората от общината и не само от нашата община, а и от други общини, тъй като ще бъдат засегнати и съседни области. Така че ще се разгърнем да съберем колкото се може повече подписи и да докажем, че има повече недоволни хора срещу това намерение. Жива екокатастрофа ще бъде според мен“.
Тодор Тодоров, представител на инвеститора в Експертния екологичен съвет, не беше открит за коментар по новия развой на събитията около бъдещия завод.
Според екологичното законодателство у нас няма яснота кога ще е следващото заседание на Експертния екологичен съвет, може би след месец, но до тогава инвеститорът трябва да се запознае със становищата и при необходимост да коригира или допълни доклада по ОВОС.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..
Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..
Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..
Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..
Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..
Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..
Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..