Експертът сподели притеснения от бюджетната рамка, заложена в черновата на бюджета и изрази надежда много неща да бъдат ревизирани в актуализацията, която се залага.
Вулджев оспори залагането на Covid мерки за цялата година. Той смята, че голяма част от тезимерки към този момент са излишни, затварянето на икономиката вече не е толкова стриктно, а самата пандемия е на по-лек етап.
Икономистът смята, че трябва да има гъвкав подход за различните сектори, защото „има много големи вариации и не може с един аршин да се мери навсякъде“.
Миналата година едва изпълнихме капиталовите разходи на две трети, а сега се залага увеличение и това са реално пари, които трябва да бъдат изхарчени за 9 месеца, защото бюджетът ще влезе в сила от април, коментира Георги Вулджев в предаването „Преди всички“.
„Може да стане това, което ставаше предишни години, когато се поставяха такива много високи капиталови разходи, които не се изпълняваха и това оставяше излишък в края на годината, който можеше да се изхарчи по-свободно от правителството. Така правителството тогава си задаваше буфери, които можеше да ползва за прибързани разходи в случай на политическа криза или политическо напрежение. За да успокои това напрежение, си оставяше джобни от капиталовите разходи. Аз се опасявам, че в момента се случва нещо подобно, което беше много критикувано години наред от много от тези хора, които в момента са в управляващото мнозинство.“
Инфлацията не е резултат от спекула, има фактори на глобално ниво, заяви Вулджев. По думите му мерки, таргетирани към спекулата, няма да дадат резултат, а по-скоро може да се мисли за намаляване на ДДС за някои категории стоки.
Георги Вулджев би заложил по-скоро на прогнозата на БНБ за брутния вътрешен продукт, икономическия растеж и инфлацията, отколкото на тази на правителството.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...