Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се включат програми ,които помагат на децата да изградят успешни стратегии за справяне с трудностите

Мария Чомарова: Децата не могат да намерят своята амбиция да продължат напред

Българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Днешният, съвременният проблем в Covid ситуацията е, че децата изпадат от тонус, развиват депресивни симптоми", посочи пред БНР психоаналитикът Мария Чомарова по повод кръгла маса на фондация "Асоциация Анимус" за посттравматичният стрес от Covid - 19 , уменията от училището до “целия живот”.
"Децата имат проблем да намерят своя интерес, да намерят своята амбиция, да продължат напред. Това да нараняваш себе си или другите - това са стратегии за справяне с болката, с психичната болка...Когато човек не знае как да се справя с тези свои болки, иска да ги прехвърли към някой друг, защото не можеш сам да се справиш с болката, завистта, ревността...Това сочат и последните примери на бой между ученици.

Затова българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве, освен конвенционалната интелигентност,  затова как да общуваме с другите и как да овладяваме тези свои трудни чувства на загуба, болка, гняв...", посочи още Чомарова, директор на фондация "Асоциация Анимус".

"Съвременните образователи модели вече от 20 години в света прилагат специални часове за развитие на емоционалната интелигентност и промоция на психичното здраве. Дори в онлайн обучение има програма за деца от 9 до 11 години в тази посока. Тук не става въпрос за кризисна интервенция . Става въпрос да има цялостен училищен подход от 5 до 16 годишна възраст.

Това са програми, които помагат на децата да изградят и да автоматизират в бъдеще успешни стратегии за справяне с трудностите.

Защото животът ни сблъсква не само с интелектуални предизвикателства. Даже бих казала, че те са най-малката житейска трудност. Защото, ако човек е психически здрав, креативен, сдържан, спокоен, то той би се справил с всякакъв проблем. Тези програми помагат на децата и ги учат как да търсят помощ, как да се справят с промяна, със загуба, включително и смърт. Децата какво правят, ако не могат да се справят и как да се почувстват по-добре  - като посягат към алкохола,  дрога, но това добра стратегия ли е- не. Тя наранява тази стратегия тях, но и всички около тях", поясни още Чомарова.

По думите на Мария Чомарова час по емоцианолна интелигентност трябва да влезе в учебния план.

 Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48