Култови наши находища като тези във Велинград, Сандански, Хасковски минерални бани и други водата се ползва", каза в "Хоризонт до обед" проф. Павел Пенчев, председател на Българската асоциация по подземни води, преподавател в Минно-геоложкия университет.
"Геотермалният ресурс са три вида- ниско температурни - до 90 градуса , средно - до 150 градуса и високо температурни - над 150 градуса.
Нашите основни ресурси са от ниско температурните, почти нямаме средно и високо температурни не може да се говори. Ползването на ниско температурните не е само за отопление, те се ползват за балнеология, за спорт, за хигиенни нужди. Това е директното ползване за топлина", за още проф. Пенчев.
Проф. Пенчев уточни, че не е осъществиво и не е реалистично да се случи казаното от министъра на финансите Асен Василев, че за 4 години може да изградим геотермални мощности за 400 мегавата и това да бъде записано в Плана за възстановяване и устойчивост:
"Това, което се говори, се отнася за използване на геотермална енергия за производство на електоренергия. Това в България не може да се случи, защото за производство на електроенергия са необходими среднотермални температурни източници, а както ви обясних, ние нямаме такива. Това, което говорят, че в Турция има, да но там геоложките условия са съвсем различни...там са обвързани с тектонски и разломни зони и по-добре, че у нас нямаме такива", поясни проф. Панчев.
По думите му ние имаме и много малко находища над 75 градуса, което е възможният минимум.
"Това означава, че можем да ползваме термалните извори за топлинна енергия и то на мястото на източника, тя няма как да се пренася. Тези "розови цифри" не отговарят на иситината, 400 мегавата - това е пълен абсурд", заяви експерта още пред БНР.
От Асоциацията са направили оценка и проучвания на всички находища на минерални и термални води, допълни още проф. Пенчев. Техните проучвания са потвръдени и от оценката на Геологическия институт на БАН.
Още по темата в звуковия файл.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..