Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори родители на бебета пишат в социалните медии, че белината лекува

МЗ: Белината не е лекарство, пиенето ѝ е опасно за вашето здраве

Проф. Снежа Златева: Ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белината като лекарство - темата се обсъжда обстойно в социалните мрежи. Нещо повече, тя набира все повече последователи. Някои от тях - родители на пеленачета, които смятат, че да лекуват децата си по този начин е правилно.

Министерството на здравеопазването обаче се самосезира и предаде информацията на МВР, защото рекламните послания в социалните мрежи, че пиенето на белина като лекарство е разрешено от ведомството са неверни.

От здравното министерство предупреждават, че това е опасно.

Група за самолечение с хлорен диоксид или както го наричаме в домакинството – белина, обсъжда и дава съвети за дози и лечение на най различни заболявания, включително и на коронавирус. Впечатляващото в случая е, че пиенето на вода с белина се нарича "протокол за лечение", който се прилага включително и на деца на една и две години. Звучи невероятно.

 "Имам няколко пациенти, които вярват, че хлорният диоксид ще ги излекува", каза за БНР д-р Евгени Крайселски,  общопрактикуващ лекар и педиатър:

"Повечето са възрастни пациенти, имам и две деца - на 12 и 16 години, които пиха, слава Богу нищо не им се случи, но не се подобри здравето им. Четат в интернет, търсят чрез познати как се прилага това "лечение". Децата бяха пили около седмица, а възрастните повече от месец, при различни оплаквания. Хората вярват в световната конспирация", поясни педиатърът.

БГНЕС

Екзема, болки в корема, температура, стомашно чревни неразположения, прочистване от ваксини, кашлица и запушен нос – родители на деца включително в кърмаческа възраст, търсят вълшебното средство за изцеление.

"Опасността от хлорните препарати, когато се приемат през устата и се вдишват, идва от това, че си взаимодействат с нашата лигавица - с водорода, с водата и се образува солна киселина. Тя раздразва лигавицата, ако се вдиша - раздразва белия дроб, ако се поглъща - на храносмилателния препарат.
Да, хлорът се използва в басейните, да,  известно е, че той убива вируси, бактерии, затова се използва за дезинфекция.
Но в големи количества, при поглъщане води до гастрити, при инхалация - води до дразнене, кашлица, ако човек има предхождащ проблем - се стига до увреждане на белите дробове, белодробен оток, може и смърт", поясни токсикологът проф. Снежа Златева от ВМА - Варна.
Приемането на белина не е безобидно, особено когато се отнася за децата и то за най-малките, защото те имат по-слаб имунитет и са по-чувствителни.

При продължително използване на белина за самолечение ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите, предупреждава още проф. Снежа Златева.

В социалните групи родители твърдят, че лични лекари препоръчват приемането на хлорен диоксид.

"Категорично не бих препоръчал. Това е дезинфектант, който трябва да се използва по предназначение - за басейни, за дезинфекция, но външна. Не е ясно, този, който си го доставят, дали е минал контрол и какво е съдържанието в един милилитър от разтвора, не е ясно разреждането, което правите, дали е безопасно",  заяви още д-р Евгени Крайселски.

БГНЕС

Заради тези практики Министерството на здравеопазването сезира органите на МВР. Инженер Ана Масларска, която е експерт на ведомството, коментира:

"Дезинфектантите не се използват за лечение. На много места в интернет се цитира едно разрешение на МЗ за използването на хлорен диоксид и на базата на това се рекламира продукта. Това категорично не е вярно - това е продукт за дезинфекция на повърхности и за питейна вода, но не и за това, за което го предлагат. Наблюдава се сякаш едно рекламиране в социалните мрежи на този продукт за вътрешно приложение."

Нито един от дезинфектантите, разрешен за продажба на пазара, не е предназначен за пиене, подчертават от здравното министерство.

Преди да се пуснат на пазара, дезинфектантите подлежат на задължителна токсикологична и екотоксикологична оценка.

Разрешенията се издават за конкретна област на приложение, за която предварително е извършена оценка на риска. Информация за разрешените области на приложение за всеки биоцид е публикувана в регистър на страницата на Министерството на здравеопазването.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04