„Винаги се вълнувам, когато превеждам детска книга. До края ще твърдя, че най-добрите детски книги са написани от скандинавски писатели. Примерите са много, те са безброй“, каза Анюта Качева пред БНР.
„Елса Бесков е уникална личност. Не може да се каже дали е по-добра като художник или е по-добра като писател. Самата тя не може да каже какво се ражда първо – дали първо са илюстрациите или рисунките и след това идва текстът. Но тя е толкова запленена от невероятната скандинавска природа, че прави всичко възможно животът ѝ да се случва на места, където е близо до природата.“
Бесков е родена през 1874 година в Стокхолм. Умира на 79 години. Майка на шест момчета.
„Тя израства в един свят, доминиран от жените. Жени, които - говорим за края на 19 век, началото на 20 век – са били напълно независими, почти не е имало мъжка ръка, която да помага“, разказа още преводачът Анюта Качева.
Самата Елса завършва художествената академия в Стокхолм. Израснала е в среда с книги и започва да рисува от много малка, още преди да проговори. По-късно илюстрира и учебници, занимава се с музика.
Дебютът на Бесков е в края на 19 век с „Приказка за малката, прекрасна мила старица“, чийто прототип е бабата на авторката.
Издала е над 40 книги, преведени на повече от 50 езика, които вече са класика. Съчетава приказното с реалността. Централна тема в творчеството ѝ са взаимоотношенията между децата и възрастните.
„Тя изобразява щастливата домашна атмосфера в шведската провинция от края на 19-и и началото на 20 век. Може да се каже, че всичките ѝ книги вече са класика“, отбеляза Анюта Качева.
Децата на Джуджан, горското джудже, живеят дълбоко в корените на един стар бор. Те събират горски гъби и боровинки и се крият под мухоморките, когато вали. В гората малките се срещат с милите ѝ обитатели като катеричките и жабите, зайчетата и таралежа чичо Бодливко. Мама Сова им дава мъдри напътствия, а пък прилепът, който живее до езерото, дори ги вози на гърба си. Сред чудната гора живеят и магически същества като възстария трол и малките феи, които весело се реят на лунна светлина, посочват от издателство „Ентусиаст“, което предлага книгата на българските читатели.
Цялото интервю с Анюта Качева чуйте в звуковия файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..