Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романтична история от Русе е запечатала любовта на Мидхад паша и Катерина Калиш

Музеят на градския бит (Къщата на Калиопа) в Русе
Снимка: БГНЕС

История на век и половина от Русе ни пренася в любовното гнездо на управителя на Дунавския вилает Мидхад паша и съпругата на пруския консул Катерина Калиш. Къщата на Калиопа в дунавския град пази спомени за романтичната им връзка, а градската легенда е използвана в два от романите на Стефан Дичев.

Управителят на Дунавския вилает Мидхад паша избира Русе за своя столица и заради това в града по онова време е имало 11 консулства, едно от които пруското.

„Според легендата той толкова безпаметно се влюбва, че желанието му е да ѝ направи невиждан и нечуван подарък. Той избира тази къща, като я обявява за награда в един турнир за млади дами от Русе, хайлайф обществото, които трябва да яздят коне и да стрелят гълъби. За да не стават грешки, в пушката на Калиопа, според легендата, сложили истински патрони, а в пушките на другите дами – халосни, а за всеки случай едно заптие, войник от османската армия по онова време, стоял скрит в храстите, където пускат гълъбите и дебнел всяка цел, ако Калиопа пропусне, да я отстреля“, разказва Десислава Тихолова, етнолог в Музея на градския бит (Къщата на Калиопа).

Тихолова определя историята като изключително дълбока и романтична.

Музеят на градския бит в Русе пази атмосферата и интериора, характерни за времето век и половина назад. Снимка: БГНЕС

Според различните варианти на легендата, когато Мидхад паша е отзован в Цариград, на негово място като областен управител идва действащият комендант на града Али паша. Самата Катерина Калиш продава къщата си на Стефан Камбуров и заминава - след Освобождението консулството също е отзовано.

„Това, което ние знаем, или поне което описва Стефан Дичев – как Мидхад паша, надживял своята любима, посещава гроба ѝ, неясно къде, и поднася букетче с теменужки, които по старите речници на символите означават много дълбока и много скрита в сърцето любов.“

Къщата на Калиопа се намира в близост до музеите на баба Тонка и Захарий Стоянов на брега на Дунава.

Снимка: БГНЕС

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02

Хищни, хитри, манипулатори, експлоататори... Суперсилите на растенията

"Това е много малък хербариум, между 15 000 и 20 000 вида . Има с над милион и половина образци. Цяла сграда – само хербариум. Ние сме още малки, скромни". Така ботаникът гл. ас. д-р Сълза Палпурина описва хербариума на Националния природонаучен музей в предаването "Изотопия" , докато показва експонатите, скрити за посетителите, но..

публикувано на 02.05.24 в 23:06

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали.  Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния..

публикувано на 02.05.24 в 13:55
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24