Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: България се самоизолира в отбранителните си приготовления

Бави се работата по всеобхатната програма за превъоръжаване, договорена в коалиционното споразумение, казва бившият министър на отбраната

Велизар Шаламанов
Снимка: БГНЕС

Превъоръжаването на армията е основен приоритет. Не бива такива важни политики да бъдат неглижирани, независимо от кризисната ситуация в други области, смята бившият военен министър и директор „Отбранителна политика” в Атлантическия съвет Велизар Шаламанов. Пред БНР той заяви, че трябва да се преодолеят заблудите по отношение на въздушния ни суверенитет и на използването на многонационални сили като част от отбранителното планиране в НАТО.

Да се изчистят такъв тип пропагандни клишета като: нашият въздушен суверенитет зависи от това да имаме договор с РСК „МиГ“, не може да допуснем на българска територия да има въоръжени сили, които не са под българско командване. Всички тези неща са много ясни в плана за отбрана, който се разработва в НАТО и трябва да бъдат обяснени на разбираем език от хората, които са лидери в тази област.“

Шаламанов изтъкна, че руско военно пресичане на границата с Украйна под каквато и да е форма (например заради признаването на Донецката и Луганската република) ще задейства санкции срещу Москва.

„Ние не можем да продължим да разчитаме ва руския военно-промишлен комплекс за поддържане на възпиращия потенциал срещу Русия на Българската армия като част от НАТО“, коментира Шаламанов в предаването „Преди всички“.

България е най-уязвима в икономически план сред всички страни в Източна Европа и в същото време работи по самоизолация в чисто отбранителните приготовления, а това трябва да бъде преодоляно, подчерта още Велизар Шаламанов. По думите му българската армия продължава да марширува на място.

„Числеността на армията продължава да е 37 000, но непопълнена. Техниката е стара и зависимостта от Русия се увеличава, вместо да намалява. не се използват механизмите на многонационални сили, които в рамките на отбранителното планиране на НАТО позволяват да се компенсират тези недостатъци и финансовият ресурс да се насочи към решителна модернизация“, коментира Шаламанов.

По думите му в коалиционното споразумение има ясно записани приоритети – още през първата половина на тази година в парламента да се внесе всеобхатна програма за превъоръжаване, подкрепена с инвестиционен механизъм за многогодишно финансиране.

„Това, че коалиционното споразумение вече втори месец не се спазва в частта му за месечни консултации и конкретизиране на тези политики, всъщност е риск.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври . Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за..

публикувано на 13.10.24 в 16:30

Затлъстяването може да доведе до психични и онкологични заболявания

Близо 40 процента от децата у нас са с наднормено тегло. "В последните 20 години наднорменото тегло във възрастта между 5 и 19 години се е увеличило три пъти", казва специалистът по хранене Павлина Мустакова, която се позовава на данни от Световната здравна организация. "Децата са все по-обездвижени. Те са пред екраните, пред телефоните, вкъщи пред..

обновено на 13.10.24 в 08:28

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08