Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велизар Шаламанов: България се самоизолира в отбранителните си приготовления

Бави се работата по всеобхатната програма за превъоръжаване, договорена в коалиционното споразумение, казва бившият министър на отбраната

Велизар Шаламанов
Снимка: БГНЕС

Превъоръжаването на армията е основен приоритет. Не бива такива важни политики да бъдат неглижирани, независимо от кризисната ситуация в други области, смята бившият военен министър и директор „Отбранителна политика” в Атлантическия съвет Велизар Шаламанов. Пред БНР той заяви, че трябва да се преодолеят заблудите по отношение на въздушния ни суверенитет и на използването на многонационални сили като част от отбранителното планиране в НАТО.

Да се изчистят такъв тип пропагандни клишета като: нашият въздушен суверенитет зависи от това да имаме договор с РСК „МиГ“, не може да допуснем на българска територия да има въоръжени сили, които не са под българско командване. Всички тези неща са много ясни в плана за отбрана, който се разработва в НАТО и трябва да бъдат обяснени на разбираем език от хората, които са лидери в тази област.“

Шаламанов изтъкна, че руско военно пресичане на границата с Украйна под каквато и да е форма (например заради признаването на Донецката и Луганската република) ще задейства санкции срещу Москва.

„Ние не можем да продължим да разчитаме ва руския военно-промишлен комплекс за поддържане на възпиращия потенциал срещу Русия на Българската армия като част от НАТО“, коментира Шаламанов в предаването „Преди всички“.

България е най-уязвима в икономически план сред всички страни в Източна Европа и в същото време работи по самоизолация в чисто отбранителните приготовления, а това трябва да бъде преодоляно, подчерта още Велизар Шаламанов. По думите му българската армия продължава да марширува на място.

„Числеността на армията продължава да е 37 000, но непопълнена. Техниката е стара и зависимостта от Русия се увеличава, вместо да намалява. не се използват механизмите на многонационални сили, които в рамките на отбранителното планиране на НАТО позволяват да се компенсират тези недостатъци и финансовият ресурс да се насочи към решителна модернизация“, коментира Шаламанов.

По думите му в коалиционното споразумение има ясно записани приоритети – още през първата половина на тази година в парламента да се внесе всеобхатна програма за превъоръжаване, подкрепена с инвестиционен механизъм за многогодишно финансиране.

„Това, че коалиционното споразумение вече втори месец не се спазва в частта му за месечни консултации и конкретизиране на тези политики, всъщност е риск.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10