Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Литвиненко: При преговорите с НЗОК очакваме повишение на клиничните пътеки за деца

Не трябва формално да се спускат решения за бройки легла за Covid, смята неврологът

2
"Специализирана болница за активно лечение по детски болести проф. д-р Иван Митев" в София
Снимка: СБАЛДБ проф. д-р Иван Митев

"Дефицитни специалисти от няколко години са освен медицинските сестри, и педиатрите. Младите лекари осъзнават колко голяма е отговорността да си детски лекар, за разлика от тежестта да работиш с възрастни хора, затова и избягват да специализират именно педиатрия", каза пред БНР проф. Иван Литвиненко, председател на Българската педиатрична асоциация, с над 30 години стаж в областта на детските болести, един от водещите специалисти по детска неврология в страната, ръководител на Клиника по неврология в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев".

Проф. Литвиненко поясни, че дори снемането на анамнеза от дете е изключително трудно. По думите му обаче здравната система не съумява и да създаде интерес към специалността, като педиатрите са едни от най-нископлатените и в доболничната, и в болничната система:

"Сега за първи път се чу при разискването на новите бюджети тази дискриминация да се премахне, като се посочи, че липсата на потребителска такса при личен лекар за дете, е в ущърб на тези лекари-педиатри. Това от години го говорим, но досега не сме постигнали ефекта това да бъде компенсирано от държавата.

Боян Бочев

Сега чувам, че има такива намерения, но дано тези намерения да бъдат облечени в реална форма.

Другото, което е - хроничното недофинансиране на педиатричните клинични пътеки.

БЛС преди години все пак проявиха загриженост, поискаха среща с мен, тогава се разделиха педиатричните пътеки от тези за възрастни. Това даде глътка въздух, но все още не са покрити всички заложени в пътеките при деца елементи, като образните изследвания, например", каза още проф. Литвиненко.

"Вече при преговорите със НЗОК трябва да се търси решение да има повишение на поне част от клиничните пътеки за деца. Те да бъдат реално остойностени.

Проф. Литвиненко поясни, че педиатрите също са били на първа линия в лечението на Covid-19.

"Нещо което е важно, от нашата болница се искаше непрекъснато повишаване на леглата за Covid, но ние можем да направим само това, което ни е възможно като брой помещения.

Исканията надхвърлиха тази бройка. После се поиска нашият сектор за интензивни грижи да поема реанимацията на деца с Covid и да бъде затворен за другите деца.

Но нашата болница е Университетска от трето ниво и при нас попадат деца с различни профилни тежки заболявания. И се наложи те да бъдат насочвани към други клиники при условие, че почти не се запълниха леглата и те останаха празни...

Затова не трябва формално да се спускат решения за бройки легла, които не винаги са най-добрият вариант за системата и за пациентите", каза още за БНР проф. Литвиненко.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Перото е символ, използван и за приза Учител на годината

27-мо издание на "Учител на годината"

За 27-ма поредна година Синдикатът на българските учители провежда Националния конкурс "Учител на годината". В заключителния етап на тазгодишното издание на конкурса са номинирани 70 учители и директори. От тях ще бъдат излъчени победителите в 10 направления - предучилищно възпитание и подготовка, начално, хуманитарно, природо-математическо..

публикувано на 10.05.24 в 08:56

Ден на отворените врати в авиобаза "Враждебна"

Ден на отворените врати организират днес от авиобаза "Враждебна" край София. 16-а авиобаза е най-старото действащо авиационно формирование от състава на Военновъздушните сили на България. Посетителите ще може да видят авиационна техника, стрелково въоръжение и екипировка. Денят на отворените врати започва в 10 часа. А час..

публикувано на 10.05.24 в 08:47
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Откриват изложба "50 години Факултет по журналистика и масови комуникации" в СУ

В Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" днес ще бъде открита изложбата "50 години Факултет по журналистика и масови комуникации". В нея са включени снимки и документи, показващи ярки епизоди от учебния, научния и всекидневния живот на студентите и преподавателите в аудиториите и учебните студия, както и учебни издания,..

публикувано на 10.05.24 в 08:33

9-о издание "На мегдана на другата България" започва в Палма де Майорка

9-ото издание на пътуващия събор "На мегдана на другата България" започва довечера с хоротека в Палма де Майорка . 78 групи от 17 европейски страни прииждат от днес в Палма де Майорка за Деветото издание на събора на български фолклорни групи от чужбина. В събота и неделя, в театър "Труй" в Палма, всеки състав ще представи 10-минутно..

публикувано на 10.05.24 в 08:31

Милен Керемедчиев: РСМ се разделя с пътя си към евроинтеграция

РСМ категорично се разделя с пътя си за своята европейска интеграция . Това каза пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката. Според него Северна Македония поема по познатия ѝ вече път на сближаване със Сърбия, Русия, Китай и Унгария , на пряка конфронтация със съседите и "противопоставяне на..

публикувано на 10.05.24 в 08:23

Тържествена конференция за 20-ата годишнина от присъединяването на Кипър към ЕС

В Кипър днес се провеждат специална извънредна сесия на парламента и тържествена конференция, посветени на 20-ата годишнина от присъединяването на страната към ЕС. В честванията за юбилея ще се включи президентът Никос Христодулидис, както и представителите на Кипър в Еврокомисията, Европарламента и други европейски институции. Кипър..

публикувано на 10.05.24 в 08:23

БАН представя онлайн платформата БЕРОН за български езикови ресурси

БАН представя платформата за български езикови ресурси онлайн – БЕРОН. Платформата има четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Ресурсът съдържа общо около 2 400 000 форми. Като например за произнасяне на думите, което ще става с помощта на изкуствен интелект. Има и информация за омоними и дублети,..

публикувано на 10.05.24 в 08:23