Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

SARS-CoV- 2 по-много различни начини може да увреди нервната система

Проф. Иван Иванов: Нямаме информация SARS-CoV- 2 вирусът да остава в тялото много дълго

Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив
Снимка: БГНЕС

"Виждаме различни видове поражения при децата с Covid- 19 - има и леки, има и тежки поражения, така че този вирус SARS- CoV- 2 по-много различни начини може да увреди нервната система", каза пред БНР проф. Иван Иванов от Клиниката по педиатрия и генетични болести -  УМБАЛ "Свети Георги", специален гост в рубриката на програма "Хоризонт" - " Covid-19 и ваксините: думата имат експертите".

"Може да има както имунни директни увреждания в острата фаза на инфекцията, така може да имаме тромбофилни усложнения по време на боледуването, а и след прекарана инфекция.

 Дали този вирус има прилики с варицела зостер вируса - има и прилики, и разлики. Логиката е, че ДНК вирусите, това са най-големите вируси, каквито са херпетичния и други, всички те имат особеността да остават дълго време в организма и да оставят дълги късни усложнения.

Приликата с варицела зостер вируса е, че и този причиняват ендотелна увреда. Затова и при леко прекарване на Covid- 19 може да се наблюдават инсулти или исхемични поражения, но при пациенти с различни тромботични състояния. Това е и основната причина за васкулити при децата и за инсулти - това е варицела зостер вируса.

Нямаме информация обаче SARS- CoV- 2 вируса да остава в тялото много дълго и да даде усложнения след години като варицела зостер вируса. Това, което остава от Covid, води до т.нар. цитокинова буря., до т.нар. Мултисистемен възпалителен синдром при децата", каза още проф. Иванов.

"При боледуване при децата те ставата отпаднали, бледи, изпотени, с повишена температура, тогава родителите търсят лекарска помощ.  Тогава се намират сред изследвания намалена помпена функция на сърцето, ехографски се установяват коронарити, изливи в перикарда, някои прояви като при болест на Кавазаки, като оток по клепачите, обрив по тялото. В този момент родителите трябва веднага да потърсят лекарска помощ.

Вече сме доста по-добре ориентирани в заболяването и доста успешно се справяме с него, винаги може да има изненади и тежки случаи, но засега нещата общо взето вървят добре", поясни проф. Иванов.

По думите му децата, хоспитализирани в момента в Клиниката са с Омикрон,  са предимно с висока температура, с оток на ларинкса, това са по-малките деца от няколко месеца до три -четири годишна възраст:

"Протича леко и нямаме сериозни и особено тежки случаи. С изключение при децата в рисковите групи - с високо кръвно или затлъстяване, или с редки болести", каза още специалистът.

Появата на Грип А ще усложнни ситуацията логистично да се намерят легла за всички деца, ако започне висока заболеваемост. Но предпазните мерки до момента ни пазят и от грипа, поясни проф. Иванов.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51