Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Георги Димитров: 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация

Докъде стигна процесът на електронната идентификация

Десислава Кръстева: Непризнаването на електронен документ и то подписан с квалифициран електронен подпис, това е сериозно нарушение

Снимка: БГНЕС

Докъде стигна процесът на електронната идентификация и колко ни е полезна с днешна дата тя?

Тази седмица се чака стартът на общественото обсъждане на техническите сецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Това е стъпката към идеята личната информация да бъде в мобилния телефон. И в някои случаи телефонът да е средството, с което да удостоверяваме самоличност.

На наскорошен уебинар, организиран от един от големите телекоми, експерти посочиха - България трябва да побърза, за да няма неравенство на гражданите спрямо другите, живеещи поне в рамките на ЕС. 

"Огромен потенциал крие изграждането на системата", казва проф. д-р Георги Димитров. Той е в съвета на директорите на една от двете българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация, казва той. Съотношението е в полза на частния сектор. 

Проф. д-р Георги Димитров припомня, че несъвършената система за  идентификация създава неравенства в ползването на публичните услуги дори и рамките и на ЕС. Примерът - германец, белгиец или италианец  могат да ползват своята електронна идентификация в цяла Европа, но българинът няма как да го направи. С примерно електронната парола на НАП, посочва още проф. д-р Георги Димитров предупреждава, че се задава едно „много сериозно“ изменение на европейските правила.

С нетърпение се чакат новите спецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Министърът на електронното управление Божидар Божанов посочи, че в спецификациите ще има предложение мобилното приложение да се удостоверява еднократно или с електронен подпис, или с кодът, издаден от НАП или НОИ. Може и международният паспорт да служи за активиране, защото има чип.

Община Шумен
Електронното министерство, което още няма и сайт, си поставя за цел тази система да се случи до края на 2022 година. А за да се спази обещанието, директната поръчка е една от възможностите.

Мартин Орешарски, който отговаря за удосто верителните услуги в един от картовите оператори казвам, че за увеличаване на електроните услуги, трябва да има закони. Те от една страна трябва да „детайлизират дигитализирането на хартиените процеси“, тоест ограничаването им, докато на електронните процеси в публичния сектор се дава приоритет. И от друга страна да има закони, който да детайлизират технологичното обезпечаване на електронизацията. По-важното обаче е, че в страната ни има достатъчно модерни технологии, които да гарантират сигурността на електронната идентификация", смята още Мартин Орешарски.

"Не би следвало да има проблем към настоящия момент, не зная и каква е била конкретната причина за отказването на документ, но най-вероятно става дума за технологична невъзможност", коментира в "Хоризонт до обед" и адвокат Десислава Кръстева за парадокса - хора, които вадят данъчни оценки с електронен подпис да трябва да ходят да ги заверяват в общините, преди да предприемат продажба, защото съдиите по вписванията отказват да приемат документ, издаден с електронен подпис от която и да е община.

"От гледна точна на непризнаването на електронен документ и то ако е подписан този документ с квалифициран електронен подпис, това вече е сериозно нарушение не само на българското, но и на европейското законодателство", каза още адвокат Кръстева.

Тя посъветва хората в такива случаи да обжалват тези действия. Когато става дума за административен орган, тези институции нямат право да отказват електронни документи. Това включва и данъчните оценки, те съгласно българското законодателство подписани с квалифициран електронен подпис, са достатъчно валидни, поясни адвокатът.


Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06