Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Георги Димитров: 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация

Докъде стигна процесът на електронната идентификация

Десислава Кръстева: Непризнаването на електронен документ и то подписан с квалифициран електронен подпис, това е сериозно нарушение

Снимка: БГНЕС

Докъде стигна процесът на електронната идентификация и колко ни е полезна с днешна дата тя?

Тази седмица се чака стартът на общественото обсъждане на техническите сецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Това е стъпката към идеята личната информация да бъде в мобилния телефон. И в някои случаи телефонът да е средството, с което да удостоверяваме самоличност.

На наскорошен уебинар, организиран от един от големите телекоми, експерти посочиха - България трябва да побърза, за да няма неравенство на гражданите спрямо другите, живеещи поне в рамките на ЕС. 

"Огромен потенциал крие изграждането на системата", казва проф. д-р Георги Димитров. Той е в съвета на директорите на една от двете българските компании, които предоставят електронни подписи и идентификация. 600 000 души в България към момента са ползватели на електронната идентификация, казва той. Съотношението е в полза на частния сектор. 

Проф. д-р Георги Димитров припомня, че несъвършената система за  идентификация създава неравенства в ползването на публичните услуги дори и рамките и на ЕС. Примерът - германец, белгиец или италианец  могат да ползват своята електронна идентификация в цяла Европа, но българинът няма как да го направи. С примерно електронната парола на НАП, посочва още проф. д-р Георги Димитров предупреждава, че се задава едно „много сериозно“ изменение на европейските правила.

С нетърпение се чакат новите спецификации за изграждане на мобилното приложение за електронна идентификация. Министърът на електронното управление Божидар Божанов посочи, че в спецификациите ще има предложение мобилното приложение да се удостоверява еднократно или с електронен подпис, или с кодът, издаден от НАП или НОИ. Може и международният паспорт да служи за активиране, защото има чип.

Община Шумен
Електронното министерство, което още няма и сайт, си поставя за цел тази система да се случи до края на 2022 година. А за да се спази обещанието, директната поръчка е една от възможностите.

Мартин Орешарски, който отговаря за удосто верителните услуги в един от картовите оператори казвам, че за увеличаване на електроните услуги, трябва да има закони. Те от една страна трябва да „детайлизират дигитализирането на хартиените процеси“, тоест ограничаването им, докато на електронните процеси в публичния сектор се дава приоритет. И от друга страна да има закони, който да детайлизират технологичното обезпечаване на електронизацията. По-важното обаче е, че в страната ни има достатъчно модерни технологии, които да гарантират сигурността на електронната идентификация", смята още Мартин Орешарски.

"Не би следвало да има проблем към настоящия момент, не зная и каква е била конкретната причина за отказването на документ, но най-вероятно става дума за технологична невъзможност", коментира в "Хоризонт до обед" и адвокат Десислава Кръстева за парадокса - хора, които вадят данъчни оценки с електронен подпис да трябва да ходят да ги заверяват в общините, преди да предприемат продажба, защото съдиите по вписванията отказват да приемат документ, издаден с електронен подпис от която и да е община.

"От гледна точна на непризнаването на електронен документ и то ако е подписан този документ с квалифициран електронен подпис, това вече е сериозно нарушение не само на българското, но и на европейското законодателство", каза още адвокат Кръстева.

Тя посъветва хората в такива случаи да обжалват тези действия. Когато става дума за административен орган, тези институции нямат право да отказват електронни документи. Това включва и данъчните оценки, те съгласно българското законодателство подписани с квалифициран електронен подпис, са достатъчно валидни, поясни адвокатът.


Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57