Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът д-р Георги Иванов участва в проучвания в Попска могила и некропола в село Балей

На 14 февруари се отбелязва Деня на българския археолог

Д-р Георги Иванов
Снимка: Пламена Бачийска

„Моите интереси са в периода на бронзовата и ранната желязна епоха. Това са като години, за повече яснота на слушателите, около 3000 хиляди години преди Христа до 1000 години преди Христа. Това е безписмен период  и цялата информация за него, за древните обитатели на Балканите можем да извадим единствено от археологическите извори. Археологическите извори са находките, недвижимите структури, които се намират под земята“, каза за БНР главен асистент д-р Георги Иванов от секция „Тракийска археология“ в Националния археологически  институт с музей при Българската академия на науките.

Д-р Георги Иванов         Снимка: Пламена Бачийска

По думите му археолозите са хората, които са най-много заинтересовани да спре незаконната дейност на иманярите. 

Ние нямаме никакви правомощия от гледна точка на това да преследваме иманярите или да ги наказваме по някакъв начин. Ние се опитваме да образоваме, представяме ползите от това културното наследство да не бъде унищожавано, разграбвано, съсипвано, а да бъде запазвано, защото това е богатство, най-вече за местните хора, за малките общности, които живеят около тези археологически паметници“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ д-р Георги Иванов.  

Той определи като негов самостоятелен проект разкопките край местността Попска могила, Плевенско.

„Те са малки разкопки, но много дълго време съм ги правил - почти 10 години с финансиране от Министерството на културата и от там успях да намеря много интересни неща и много интересни археологически структури. Това са жилища от ранната бронзова епоха и от късната бронзова епоха“, заяви Иванов.

Проучванията на некропола в село Балей са започнали през 2010 година.

"Там проучваме заедно с моите колеги от тракийска секция - Таня Христова и Стефан Александров. Некрополът е много интересен, защото можем в този обект да свържем една част от древния живот като погребалните обичаи с друга част - животът в селището Балей. Селището Балей е проучвано през 70-те и 80-те години на 20-ти век от екип от нашия Институт и музея във Видин. Ние сега продължаваме тези проучвания чрез този некропол. Ние разкриваме в момента другата страна на древното обитаване на местността. Некрополът е съществувал от средата на второто хилядолетие до началото на първо хилядолетие преди Христа".

На 14 февруари се отбелязва Деня на българския археолог. 


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00