Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара върху субсидиите за култура

От смисъл или от продаваемост трябва да зависят държавните пари за кино?

Павел Веснаков: Това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка

НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
Снимка: META/Facebook - НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“

На какъв принцип трябва да се разпределя държавното финансиране за кино? Каква философия в сферата на Седмото изкуство трябва да се развива в рамките на националната политика? Тези важни въпроси поде отворено писмо до правителството и парламента на 38 изявени български режисори. 

Те са против намеренията за разделянето на киното на "зрителско" и  "фестивално", което би променило философията на субсидирането на българските филми и насочване на финансовия поток към комерсиалните филми, които нямат затруднения да намират пари за реализацията си. Въпросът е обсъден на заседание на комисията по културата и медиите в Народното събрание, на което не са били поканени едни от най-значимите творчески организации и сдружения в областта на филмовото изкуство. 

"Тази среща, на нея самата киногилдията не беше представена в нейната цялост. Много избирателно бяха поканени хора и сред режисьорите остана впечатлението, че там се защитават основно интересите на продуцентите в България. Те са бенефициент на държавната помощ. Те изразходват парите, те отговарят един проект да бъде реализиран, да се случи, но в крайна сметка продуцентите трябва да имат режисьори, с които да снимат и режисьори, които да реализират своите идеи, да направят филмите, които искат, да представят България по най-достойния и смислен начин навсякъде по света. Недоволството на всички режисьори, подписали това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка, нашите нужди, вярвания и да споделим какво мислими за евентуалната бъдеща държавна политика относно филмопроизводството и културната политика", каза за БНР режисьорът Павел Веснаков - един от инициаторите на отвореното писмо.

Веснаков е председател на Българската асоциация на кинорежисьорите. Познат е с получилите множество отличия негови филми - късометражната трилогия "Влакове", "Парафиненият принц", "Чест" и пълнометражния му дебют "Уроци по немски". В телевизията работи и по комерсиални проекти като сериалите "Откраднат живот", "Денят на бащата", "Татковци".

"Тук става въпрос за една битка, която се води от десетилетия в Европа, от много десетилетия. Бих се осмелил да кажа от векове, но може би няма да бъда толкова точен, защото говорим за кино. Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара да се възползва от субсидиите за култура, която е предназначена за потребители на художествени стойности. Тази битка не е минала, винаги е съществувала", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, познат и със своите филми "Отчуждение" и "Ага". През 2018 вторият стана първото българско участие на Берлинале от 30 години насам.

В предаването "Нощен Хоризонт" двамата режисьори изразиха позициите си относно цялостното разделение на масово и по-високо изкуство, чието отражение е и определянето на едни филми за "зрителски" и предизвикващи първичен интерес и "фестивални" - с високи критически оценки, но по-труден път към масовата публика. 
"Масовият вкус е едно много добро прикритие, извинение за прокарване на пазарния интерес, на финансовия интерес. Задоволявайки нуждата да задоволим масовия вкус звучи сякаш ние правим нещо добро за обществото, но то по никакъв начин не придвижва обществото напред. Сложните филми имат свойството, качествата да променят живота на един човек", смята Веснаков. 

"Аз не мога да се наглася към индустрията - не мога. Да искам и да не искам - не мога", допълни Милко Лазаров, като допълни, че и "простите мутри изпращат децата си в Оксфорд", което показва нуждата на обществото от високо изкуство.

Милко Лазаров      Снимка: БНР

В прикачения файл можете да чуете целия разговор относно мисиите на киното и функцията на държавното финансиране, личните разбирания на двамата режисори за собствената им работа, както и интересни въпроси и филмови препоръки от участниците в разговора и слушателите на "Хоризонт".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Збигнев Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03