Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара върху субсидиите за култура

От смисъл или от продаваемост трябва да зависят държавните пари за кино?

Павел Веснаков: Това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка

НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
Снимка: META/Facebook - НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“

На какъв принцип трябва да се разпределя държавното финансиране за кино? Каква философия в сферата на Седмото изкуство трябва да се развива в рамките на националната политика? Тези важни въпроси поде отворено писмо до правителството и парламента на 38 изявени български режисори. 

Те са против намеренията за разделянето на киното на "зрителско" и  "фестивално", което би променило философията на субсидирането на българските филми и насочване на финансовия поток към комерсиалните филми, които нямат затруднения да намират пари за реализацията си. Въпросът е обсъден на заседание на комисията по културата и медиите в Народното събрание, на което не са били поканени едни от най-значимите творчески организации и сдружения в областта на филмовото изкуство. 

"Тази среща, на нея самата киногилдията не беше представена в нейната цялост. Много избирателно бяха поканени хора и сред режисьорите остана впечатлението, че там се защитават основно интересите на продуцентите в България. Те са бенефициент на държавната помощ. Те изразходват парите, те отговарят един проект да бъде реализиран, да се случи, но в крайна сметка продуцентите трябва да имат режисьори, с които да снимат и режисьори, които да реализират своите идеи, да направят филмите, които искат, да представят България по най-достойния и смислен начин навсякъде по света. Недоволството на всички режисьори, подписали това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка, нашите нужди, вярвания и да споделим какво мислими за евентуалната бъдеща държавна политика относно филмопроизводството и културната политика", каза за БНР режисьорът Павел Веснаков - един от инициаторите на отвореното писмо.

Веснаков е председател на Българската асоциация на кинорежисьорите. Познат е с получилите множество отличия негови филми - късометражната трилогия "Влакове", "Парафиненият принц", "Чест" и пълнометражния му дебют "Уроци по немски". В телевизията работи и по комерсиални проекти като сериалите "Откраднат живот", "Денят на бащата", "Татковци".

"Тук става въпрос за една битка, която се води от десетилетия в Европа, от много десетилетия. Бих се осмелил да кажа от векове, но може би няма да бъда толкова точен, защото говорим за кино. Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара да се възползва от субсидиите за култура, която е предназначена за потребители на художествени стойности. Тази битка не е минала, винаги е съществувала", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, познат и със своите филми "Отчуждение" и "Ага". През 2018 вторият стана първото българско участие на Берлинале от 30 години насам.

В предаването "Нощен Хоризонт" двамата режисьори изразиха позициите си относно цялостното разделение на масово и по-високо изкуство, чието отражение е и определянето на едни филми за "зрителски" и предизвикващи първичен интерес и "фестивални" - с високи критически оценки, но по-труден път към масовата публика. 
"Масовият вкус е едно много добро прикритие, извинение за прокарване на пазарния интерес, на финансовия интерес. Задоволявайки нуждата да задоволим масовия вкус звучи сякаш ние правим нещо добро за обществото, но то по никакъв начин не придвижва обществото напред. Сложните филми имат свойството, качествата да променят живота на един човек", смята Веснаков. 

"Аз не мога да се наглася към индустрията - не мога. Да искам и да не искам - не мога", допълни Милко Лазаров, като допълни, че и "простите мутри изпращат децата си в Оксфорд", което показва нуждата на обществото от високо изкуство.

Милко Лазаров      Снимка: БНР

В прикачения файл можете да чуете целия разговор относно мисиите на киното и функцията на държавното финансиране, личните разбирания на двамата режисори за собствената им работа, както и интересни въпроси и филмови препоръки от участниците в разговора и слушателите на "Хоризонт".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Цветкова, директор на Театър НАТФИЗ

Екатерина Цветкова за международния театрален проект "Театър без граници"

На 4 юни в театър "Сълза и смях" на камерна сцена ще бъде софийската премиера на спектакълът "Женско царство" по Ст. Л. Костов . Постановката е част международен театрален проект, създаден от любители актьори - "Театър без граници" . "Попаднах в международния театрален проект "Театър без граници" чрез поканата на Николай Николов,..

публикувано на 21.05.24 в 15:47
Моника Караолис-Родригес

Моника Караолис-Родригес, която живее в ритъма на танца

Моника Караолис-Родригес е учител по български и гръцки танци с над 25-годишен стаж. Тя води също и занимания по йога, приложни изкуства и културен туризъм.  В живота ѝ се преплитат три култури – българска, гръцка и латиноамериканска.  "Майка ми е българка. Родена съм в София. А баща ми е грък. И двамата са били танцьори.  Гръцките ми баба и..

публикувано на 21.05.24 в 11:27

Немо донесе победата за Швейцария в конкурса за песен "Евровизия 2024"

68-ото издание на “Евровизия” ще остане в историята със своето мащабно шоу, с политическите протести в центъра на Малмьо, с дисквалифицирането на участник, с победата на артист, който определя себе си като небинарен, при това от радост той счупи наградата си- кристалната статуетка. Най-престижният конкурс за песен се проведе в шведския град Малмьо..

публикувано на 20.05.24 в 16:12
Доц. Йосиф Аврамов и Десислава Янакиева

Не е лесно да си творец в България!

Европейската нощ на музеите е събитие, което събира любители на изкуството, художници и културни дейци, за да отпразнуват красотата и значимостта на изкуството в нашия живот. На този ден културните институции отварят врати за широката публика и предоставят уникална възможност за запознаване с богатството на изобразителното изкуство . Нощта..

публикувано на 20.05.24 в 16:00
изложба Фейс ту фейс

Ивайло Станев представя изложба с портрети на любими български актьори от три поколения

Фотографската изложба "Face 2 Face" ще бъде открита тази вечер (20 май) от 19.00 часа в София . Тя се състои от портрети на три поколения любими български актьори.  Това е проект, който съм започнал преди 22 години, разказа пред БНР фотографът Ивайло Станев. Той обясни, че избирането на снимките е било трудно.  "Успяхме да се..

публикувано на 20.05.24 в 11:43

Самобитната поезия на Людмила Данова

Людмила Данова е прописала късно и късно е издала книги. Въпрос на нагласа. За предаването "Рано в неделя" аз избрах стихосбирката " Дъга", но тя пише и проза. По професия е детска учителка, завършила е педагогика и е от с. Кътина, Софийско, където живее и работи, и твори. Определено мога да кажа, че Людмила Данова пише една различна и..

публикувано на 20.05.24 в 09:21
Мария Бакалова

Кан: Путин, наркобаронът Емилия и Мария Бакалова като Ивана Тръмп

В Кан продължава 77-ият филмов фестивал, който беше открит на 14 май. Филм за Путин с изкуствен интелект се радва на голям успех. Утре ще бъде представен и филм с българско участие. Тъй като руският президент Владимир Путин не може да се снима в биографичен филм, полският режисьор Патрик Вега се обръща към изкуствения интелект. Продуцентите..

публикувано на 19.05.24 в 09:11