Европейският съюз остава на страната на Украйна и няма да разочарова народа й. Това послание отправиха тази седмица председателите на Съвета на Евросъюза и на Еврокомисията - Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен. Двамата произнесоха дрматични речи в Европарламента. Мишел призова Русия да събере кураж за преговори. Фон дер Лайен пък отбеляза, че Москва трябва да избере - или да воюва с Украйна, което ще доведе до огромна загуба на човешки живот, или да се върне към сътрудничество с Европейски съюз в името на общите ни интереси.
В интервю за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано очерта отношенията между Европейския съюз и Русия, евентуалните европейски икономически санкции и руски контрадействия, а също и за европейската политика към Западните Балкани и към Африка:
Няма да успеем да убедим обаче Русия да промени поведението си. Това е нещо, което политическото й ръководство трябва да проумее само. Опитите да се разедини Европейския съюз и незачитането на институциите му не е правилният път напред. Но в сегашната криза Путин пак прави същото - иска да разедини съюза, да го скара със Съединените щати. Но всъщност постига тъкмо обратното - ние сега сме безпрецедентно единни.
Всички говорим с един глас в защита на Украйна и против политиката на сплашване. Господин Путин трябва да знае, че ако се оказваме в състояние на конфронтация, това не е защото ние го искаме. Няма да приемем такова поведение от негова страна. Винаги обаче сме отворени за диалог. Защото от конфронтацията не печели никой, включително руският народ".
Защо на извънредната кратка сесия на Съвета на Европейския съюз в четвъртък не бяха обсъждани евентуалните санкции срещу Русия?
"Все още се надяваме, че няма да се наложи да обсъждаме санкции, защото полагаме всички усилия - инвестираме цялата си енергия - за постигане на политическо решение на масата за преговори. Защо не се обсъждаха санкции тази седмица? Отговорът е прост - защото такова е естеството на санкционната ни политика. Тя е реакционна. Конкретни предложения се финализират, едва когато се материализират действия, срещу които трябва да реагираме.
Досега няма нищо съществено от руска страна, което да ни принуди да стигнем до такъв етап. Но, разбира се, макар да вярваме в дипломацията, сме подготвени за възможността Русия да провали дипломатическите усилия. За такъв случай сме готови с огромен пакет от потенциални санкции. Но това засега са само предложения в случай на агресия, нахлуване или нещо друго, с което биха били нарушени териториалната цялост и суверенитетът на Украйна".
Икономическите санкции са най-силното, макар и май единственото ефикасно оръжие в арсенала на Европейския съюз в ситуации като кризата с Русия. Подготвен ли е обаче съюзът да се справи с неминуемите щети, които сам би си нанесъл с такива санкции?
"Санкциите, разбира се, биха навредили и на двете страни. Но за нас това е принципен въпрос. Колко далеч сме готови да стигнем, да страдаме и да платим в защита на принципите си? Да не забравяме, че обикновено към санкциите на 27-те членки на Европейския съюз се присъединяват и страните кандидатки за присъединяване, страните от източното ни партньорство, от Европейската икономическа зона, а също и партньори като Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, а може и други държави. Ние - цивилизованата международна общност - сме много по-силни икономически и много по-издръжливи. Няма да пострадаме толкова от санкциите, колкото Русия ще пострада. Защото те ще я изолират и ще спрат модернизацията й."
А дали е достатъчно добре подготвен Евросъюзът да понесе щетите от евентуална руска енергийна контраатака?
"Това би било в нарушение на всички правила. Търговските стоки не бива да се използват като геополитическо оръжие. Русия вече се е опитвала да го прави. Но това в XXI век не е пример за цивилизовано поведение. Ако все пак Русия реши отново да постъпи така, ще оцелеем. Вече сме в процес на преход към зелена енергия и така Русия само би дала тласък на усилията ни да се освободим от енергийната си зависимост от нея. Освен това вече се насочваме към по-предвидими и по-надеждни партньори. Така че Русия сама ще си навреди и ще подкопае икономиката си".
Ако Русия продължи да смята, че сигурността й може да бъде гарантирана само с враждебност към Запада, не е ли назрял моментът да се ограничат сферите й на влияние с например по-ефективна политика на разширяване на Евросъюза на Западните Балкани?
"Русия вече се опитва да подкопае и да дестабилизира много различни региони. Настоящите събития не са нещо ново за бившите съветски републики - в Украйна просто продължават започнатото през 2014-а. Такава тактика приложиха и срещу Грузия преди това. Продължават да дестабилизират и Молдова. По същия начин се опитват да спрат интеграционния процес на страните от Западните Балкани. Руснаците са сериозно замесени в дезинформационната кампания, която е в ход срещу популярността на Евросъюза там. Това ни е добре известно и работим заедно със западнобалканските си партньори, защото европерспективата е много атрактивна за тях. И не е в техен интерес да бъдат отклонени от пътя им към Европейския съюз. Трудно им е, разбира се. Защото са изправени пред трудна вътрешнополитическа трансформация, а систематично усилията им се саботират по много различни начини.
Репутацията на Европейския съюз в региона зависи и от това как протича присъединителният процес. Затова беше много жалко, че нещата между Северна Македония и България се развиваха така. И Албания пострада даже. Тези две кандидатки са наистина добре подготвени и ако не можем да започнем присъединителни преговори с тях, последствията ще са негативни. Затова са много окуражителни знаците, че България и Северна Македония вървят към решаване на двустранния си проблем", изткъна още Стано.
Тази седмица Европейският съюз взе инициативата, за да конкурира Китай и Русия в Африка. В изгодно положение ли е Европа да си върне водещото влияние там?
"Европейският и Африканският съюз в момента се занимават само с отношенията помежду си - с това, което искаме да постигнем по пътя на сътрудничеството. Ние не приемаме това сътрудничество с Африка като конкурентно на чиито и да било интереси там. Евросъюзът никога не се опитва да покорява или да налага нещо на партньорите си. Което - страхувам се, не е случаят с Русия и Китай. Погледнете само естеството на техните инвестиции и въобще начина, по който се отнасят към тези държави. Стремят се всъщност да ги правят зависими от тях и в някои случаи накърняват суверенитета им и дори поставят под въпрос икономическото им оцеляване". Това каза за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..