Европейският съюз остава на страната на Украйна и няма да разочарова народа й. Това послание отправиха тази седмица председателите на Съвета на Евросъюза и на Еврокомисията - Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен. Двамата произнесоха дрматични речи в Европарламента. Мишел призова Русия да събере кураж за преговори. Фон дер Лайен пък отбеляза, че Москва трябва да избере - или да воюва с Украйна, което ще доведе до огромна загуба на човешки живот, или да се върне към сътрудничество с Европейски съюз в името на общите ни интереси.
В интервю за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано очерта отношенията между Европейския съюз и Русия, евентуалните европейски икономически санкции и руски контрадействия, а също и за европейската политика към Западните Балкани и към Африка:
Няма да успеем да убедим обаче Русия да промени поведението си. Това е нещо, което политическото й ръководство трябва да проумее само. Опитите да се разедини Европейския съюз и незачитането на институциите му не е правилният път напред. Но в сегашната криза Путин пак прави същото - иска да разедини съюза, да го скара със Съединените щати. Но всъщност постига тъкмо обратното - ние сега сме безпрецедентно единни.
Всички говорим с един глас в защита на Украйна и против политиката на сплашване. Господин Путин трябва да знае, че ако се оказваме в състояние на конфронтация, това не е защото ние го искаме. Няма да приемем такова поведение от негова страна. Винаги обаче сме отворени за диалог. Защото от конфронтацията не печели никой, включително руският народ".
Защо на извънредната кратка сесия на Съвета на Европейския съюз в четвъртък не бяха обсъждани евентуалните санкции срещу Русия?
"Все още се надяваме, че няма да се наложи да обсъждаме санкции, защото полагаме всички усилия - инвестираме цялата си енергия - за постигане на политическо решение на масата за преговори. Защо не се обсъждаха санкции тази седмица? Отговорът е прост - защото такова е естеството на санкционната ни политика. Тя е реакционна. Конкретни предложения се финализират, едва когато се материализират действия, срещу които трябва да реагираме.
Досега няма нищо съществено от руска страна, което да ни принуди да стигнем до такъв етап. Но, разбира се, макар да вярваме в дипломацията, сме подготвени за възможността Русия да провали дипломатическите усилия. За такъв случай сме готови с огромен пакет от потенциални санкции. Но това засега са само предложения в случай на агресия, нахлуване или нещо друго, с което биха били нарушени териториалната цялост и суверенитетът на Украйна".
Икономическите санкции са най-силното, макар и май единственото ефикасно оръжие в арсенала на Европейския съюз в ситуации като кризата с Русия. Подготвен ли е обаче съюзът да се справи с неминуемите щети, които сам би си нанесъл с такива санкции?
"Санкциите, разбира се, биха навредили и на двете страни. Но за нас това е принципен въпрос. Колко далеч сме готови да стигнем, да страдаме и да платим в защита на принципите си? Да не забравяме, че обикновено към санкциите на 27-те членки на Европейския съюз се присъединяват и страните кандидатки за присъединяване, страните от източното ни партньорство, от Европейската икономическа зона, а също и партньори като Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, а може и други държави. Ние - цивилизованата международна общност - сме много по-силни икономически и много по-издръжливи. Няма да пострадаме толкова от санкциите, колкото Русия ще пострада. Защото те ще я изолират и ще спрат модернизацията й."
А дали е достатъчно добре подготвен Евросъюзът да понесе щетите от евентуална руска енергийна контраатака?
"Това би било в нарушение на всички правила. Търговските стоки не бива да се използват като геополитическо оръжие. Русия вече се е опитвала да го прави. Но това в XXI век не е пример за цивилизовано поведение. Ако все пак Русия реши отново да постъпи така, ще оцелеем. Вече сме в процес на преход към зелена енергия и така Русия само би дала тласък на усилията ни да се освободим от енергийната си зависимост от нея. Освен това вече се насочваме към по-предвидими и по-надеждни партньори. Така че Русия сама ще си навреди и ще подкопае икономиката си".
Ако Русия продължи да смята, че сигурността й може да бъде гарантирана само с враждебност към Запада, не е ли назрял моментът да се ограничат сферите й на влияние с например по-ефективна политика на разширяване на Евросъюза на Западните Балкани?
"Русия вече се опитва да подкопае и да дестабилизира много различни региони. Настоящите събития не са нещо ново за бившите съветски републики - в Украйна просто продължават започнатото през 2014-а. Такава тактика приложиха и срещу Грузия преди това. Продължават да дестабилизират и Молдова. По същия начин се опитват да спрат интеграционния процес на страните от Западните Балкани. Руснаците са сериозно замесени в дезинформационната кампания, която е в ход срещу популярността на Евросъюза там. Това ни е добре известно и работим заедно със западнобалканските си партньори, защото европерспективата е много атрактивна за тях. И не е в техен интерес да бъдат отклонени от пътя им към Европейския съюз. Трудно им е, разбира се. Защото са изправени пред трудна вътрешнополитическа трансформация, а систематично усилията им се саботират по много различни начини.
Репутацията на Европейския съюз в региона зависи и от това как протича присъединителният процес. Затова беше много жалко, че нещата между Северна Македония и България се развиваха така. И Албания пострада даже. Тези две кандидатки са наистина добре подготвени и ако не можем да започнем присъединителни преговори с тях, последствията ще са негативни. Затова са много окуражителни знаците, че България и Северна Македония вървят към решаване на двустранния си проблем", изткъна още Стано.
Тази седмица Европейският съюз взе инициативата, за да конкурира Китай и Русия в Африка. В изгодно положение ли е Европа да си върне водещото влияние там?
"Европейският и Африканският съюз в момента се занимават само с отношенията помежду си - с това, което искаме да постигнем по пътя на сътрудничеството. Ние не приемаме това сътрудничество с Африка като конкурентно на чиито и да било интереси там. Евросъюзът никога не се опитва да покорява или да налага нещо на партньорите си. Което - страхувам се, не е случаят с Русия и Китай. Погледнете само естеството на техните инвестиции и въобще начина, по който се отнасят към тези държави. Стремят се всъщност да ги правят зависими от тях и в някои случаи накърняват суверенитета им и дори поставят под въпрос икономическото им оцеляване". Това каза за "Събота 150" говорителят на Еврокомисията Петер Стано.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..