Не виждам какъв интерес има Русия да нахлува в Украйна, още по-малко пък да атакува Киев, както ни каза Байдън. Разбира се, това може да се промени, ако украинските власти извършат някоя глупост, подобно на тази, която направи грузинският президент Михаил Саакашвили през 2008 г., когато заповяда да бъдат атакувани Южна Осетия и руски мироопазващи сили там. Тогава руснаците светкавично му показаха колко се е объркал, но все пак милостиво не превзеха Тбилиси, а се задоволиха да гледат как Саакашвили едва не си изяде вратовръзката пред камерите. Много се надявам, че президентът Зеленски е доста по-интелигентен от някогашния си грузински колега. Че няма да извърши някаква тежка провокация в Донбас, подобно на стореното от “скъпия Миша“ навремето, която да накара Москва да реагира. И не защото в Кремъл седят някакви ангели на мира. Руските управляващи имат несравнимо по-значителни цели от това да си губят времето с превземането на Киев. Москва иска да бъде преразгледана цялата система на сигурност, която беше създадена в Европа, а и в света след края на Студената война. Съгласете се, че когато имаш такава стратегическа задача, изобщо не ти е до каквито и да било нахлувания.
Върху какво се основаваше т.нар. система за сигурност, възникнала в началото на 90-те години. Преди всичко върху предпоставката, че има само една свръхсила – Съединените американски щати, чиито указания и напътствия трябва да се изпълняват от целия свят. Що се отнася до Русия, на нея беше отредено „почетното“ място в миманса. Смяташе се, че тъй като Съветският съюз е загубил Студената война, Русия като негова наследница, трябва да се държи тихо и смирено като ученик-двойкаджия. Факт е, че през 90-те години руската държава беше в плачевно състояние. Под „мъдрото“ ръководство на президента Елцин, когото всички западни либерали толкова обичаха, страната беше разграбена от местни и чужди олигарси, а във военно отношение се беще превърнала в посмешище, както показа войната в Чечения. Ако тези процеси, наричани на Запад „либерална демокрация“ и „пазарна икономика“, бяха продължили още малко, най-вероятно днес Русия изобщо нямаше да я има.
Обаче я има. И главната причина за това е, че Русия се отказа от прелестите на либералната демокрация и започна да защитава собствените си интереси, вместо тези на многобройните западни съветници, които я докараха до провал. От началото на новото хилядолетие Русия върви по пътя на централизацията, на събирането и на отстраняването от важните позиции на всички западни агенти на влияние. Разбира се, основна роля в руското възраждане изигра и възстановяването на военния потенциал на страната. Без това възстановяване нищо друго нямаше да бъде възможно. А най-любопитното в случая е, че както западните лидери, така и прехвалените западни експерти проспаха всичките тези процеси. Докато Русия се възраждаше, те продължаваха да я описват с термините, които бяха валидни за Елцинските време на разрухата. Наложи се силово да бъдат събуждани.
Първото такова събуждане стана точно преди 15 години, на Мюнхенската среща по въпросите на сигурността. В своята, станала отдавна класическа реч на този форум, президентът Путин каза, че еднополярният свят е невъзможен, че Русия е държава с повече от хилядагодишна история и, следователно, винаги ще води независима външна политика. За първи път след края на Студената война ръководител на руската държава дръзваше директно да заяви на целокупния Запад, че страната му повече няма да играе ролята на трето борче в световните дела. Доказателството за тези намерение дойде само година по-късно, когато Москва наказа самозабравилия се грузински президент Саакашвили. А след връщането на Крим в състава на Руската федерация и след като руските военни разбиха терористите от ИДИЛ в Сирия, вече и най-заспалите западни политици се събудиха и осъзнаха, че си имат работа с държава, съвършено различна от тази през 90-те години.
Ролята, която Русия играе в световните дела днес, изобщо не може да бъде сравнявана с тази отпреди 30 години. И Москва, съвсем естествено, иска новата й роля да бъде надлежно разписана на хартия. Руснаците вече не искат просто да ги тупат по рамото и да им казват колко силни са станали. С приказки ги излъгаха в края на 80-те години. Тогава на Горбачов му обещаваха, че ако Съветският съюз се съгласи с обединението на Германия и изтегли войските си оттам, НАТО няма да се разширява на изток. Дали от глупост, дали поради някакви други причини, Михаил Сергеевич реши да повярва на това. И Русия се оказа измамена. Руските ръководители днес явно нямат намерение да правят същата грешка. Затова настояват всичко, което се обещава, да бъде официално документирано. Ето това е днешната Голяма игра.
Да мислим за балансирано хранене по време на празниците, а не след това да се чудим какво да направим. По малко от всичко и се получава баланс . Този съвет даде в предаването "12+3" диетоложката Кристина Вавура. "Когато говорим за празници, понякога е по-добре да пропуснем закуската, ако знаем, че ще обилно храненето на обяд. Иначе пропускането..
Взривове отекнаха в Одеса, градът е атакуван с балистични ракети от акваторията на Черно море, съобщи кметът на града Генадий Труханов в приложението "Телеграм". Сирените бяха задействани в 15:29 часа. Местните власти призовават жителите да се подслонят в бомбоубежища до отбой от тревогата. Българите в Одеска област наброяват над 150 000..
Президентът на Аржентина Хавиер Милей ще обяви седемдневен национален траур след кончината на папа Франциск, който е роден в страната, съобщи официален президентски представител, цитиран от Франс прес. По-рано Милей отдаде почит към "мъдростта" на Светия отец, въпреки "различията", които е имало между двамата. Испания обяви тридневен..
Мъж е загинал при тежката катастрофа на пътя между Нови хан и магистрала "Тракия", при която се сблъскаха челно лек и товарен автомобил. В 13:34 е подаден сигнал към Спешната помощ и веднага е изпратена линейка. Спешният екип е прегледал шофьора на камиона и му е предложил хоспитализация, но той е отказал. Катастрофа край Нови Хан, движението се..
И празникът може да предизвика паник атака . Това каза пред БНР Теодора Ангелова, психолог, член на Дружеството на психолозите в България. "Социалната тревожност у хората е много висока в последно време. Срещата с роднини винаги предизвиква една известна тревожност в човека, тъй като, ако имаме някакви травми, те обикновено са започнали в..
Читалището в пернишкото село Богданов дол е тазгодишният носител на приза "Златно яйце" от проведения днес конкурс "Червен, червен Великден" в радомирското село Извор. Конкурсът се организира от местното читалище "Отец Паисий", кметството в селото и община Радомир, и в него взеха участие 14 представителни групи от региона. Сред тях - 12 читалища...
В Рим, както и в цяла Италия, църковните камбани биха в знак на траур за обявената от Ватикана смърт на папа Франциск. Точно в 12 часа местно време, от базиликата "Св. Петър" в Рим и в цяла Италия се разнесе камбанен звън в знак на траур за смъртта на Папа Франциск. От днес папският престол е вакантен и докато бъде избран нов папа всички..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..