Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Проблемът „Украйна“ от друг ъгъл

Украйна е обект на схватка между Русия и САЩ не от днес. Цялото постсъветско пространство е външнополитически интерес на Русия. Вашингтон обаче инвестира много, за да възпрепятства Русия да монополизира влиянието си в този регион. САЩ направиха всичко възможно западни фирми да придобият контрол над част от енергоресурсите в постсъветските републики, считайки, че това е начин да ограничат нарастването на Русия и да попречат на интеграцията на съветското пространство. Американската тактика включваше и поредица от цветни революции, които да свалят проруските политически елити и да ориентират бившите съветски републики към отстраняване от Москва. САЩ разбират демократизирането на постсъветското пространство основно като противопоставяне на Русия.

Преговори между Украйна и ЕС се водят от 2007 г. Когато Янукович печели изборите за президент, той отначало декларира, че Украйна ще върви към ЕС и обещава парньорство с НАТО, което по думите му е неизбежно. Западните фактори наблюдават внимателно Янукович, чиято майка е рускиня, баща му е от Беларус, но е отгледан от баба си, която е полякиня. Както и да се увърта Янукович, на 27 април 2010 г. украинският парламент Върховната Рада ратифицира нов 25-годишен договор за наем на базата в Севастопол от руския военноморски флот, считано от 2017 до 2042 г. Решението е прието в обстановка на безредици и скандали в пленарната зала с мнозинство от 236 гласа от общо 450. Янукович ликвидира и комисията за подготовка на Украйна за влизане в НАТО. Всичко това обезсмисля усилията на САЩ и те предприемат ход по познатата схема за мек преврат. И когато през 2013 г. Янукович отказва да подпише договора за асоцииране на Украйна към ЕС, избухват протести. Те се превръщат в кървав майдан, който води до свалянето на Янукович от власт. Реакцията на Русия е неочаквана – окупиране на Крим и подкрепа на отцепването на Донецка и Луганска област. Това е шокиращо за конструкторите на протестния майдан. Но е недвусмислено – Русия няма намерение да се съгласи с разполагането на военни бази на НАТО на територията на Украйна. Москва счита, че Украйна й се полага по право.

Днес конфликтът става алармен. Произвеждането на една русофобска Украйна проби Русия дълбоко в сърцето. След 1991 г. Русия изгуби добро партньорство с много от бившите съветски републики, но трасформацията на Украйна в натовска държава и подреждането й в санитарния вражески кордон около Руската федерация за Кремъл е неприемливо. САЩ са напълно наясно с това и тъкмо поради тази причина безцеремонно използват Украйна като мюре, за да провокират Русия за действия. Както казва Сун Дзъ, най-добрата стратегия е да оставиш врага да се победи сам. САЩ очакват, дърпайки Украйна, Русия да излезе от равновесие. И тя излезе. Първо прибра Крим. А сега ръководителите на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики обявиха евакуация на населението на руска територия. В същото време Държавната Дума в Русия изпрати искане до президента Путин да признае независимостта на двете т.нар. „републики“. В документа пише следното: „Признаването ще даде правни основания за осигуряване на защита на населението от външни заплахи и политики на геноцид“.

По всичко изглежда, че Русия се кани под формата на „защита“ да въведе войска, да проведе референдум, и да прибави двете области към руската територия по начина, по който това се случи с Крим. САЩ твърдят, че няма да са само тези две области, а според Байдън, руснаците ще атакуват Киев. А може би Русия просто ще продължи да ползва този конфликт, за да упражнява натиск върху Украйна.

Около 50 години й трябваха на Русия да приеме, че политическият резултат от Втората световна война повече не може да служи за основа на съвременния световен ред. Днес сме свидетели, че изминалите 30 години вече натискат САЩ да приемат, че политическият резултат от рухването на комунизма повече не може да служи за основа на настоящия световен ред. САЩ все още живеят с усещането за свръхдържава, която е монополизирала глобалната власт и никой не може да й противоречи. А икономическите суперцентрове се преместват в Азия, където възникват и нови глобални инициативи. Но дори в условията, когато САЩ губят популярност, Русия все още не успява да стане привлекателен модел на развитие за другите държави, включително и за тези от постсъветското пространство. За да привлече своите съседи към интеграция, Русия трябва да е демократична държава с ефективна правна система и в икономически възход. В действителност в Русия съществува някакъв вид неокомандна икономика, която обслужва вертикално властта. Руската държава е създала неконкурентна политическа среда и свръхцентрализирана, силно корумпирана олигархична икономика, която имитира пазарна. В този смисъл държавите от Западна Европа е логично да остават най-привлекателен обществен проект. Това е по-важната причина Русия да загуби влиянието си в Украйна и чак на следващо място са усилията на САЩ за дезинтеграция на постсъветското пространство. Качествените характеристики на една държава, нейното интелектуално превъзходство и привлекателност като успешен обществен модел на развитие правят въпросната държава да има влияние, да упражнява т.нар. мека сила. Русия продължава да се опитва както и през Студената война да култивира военно превъзходство. С което да респектира. Но оръжието не е достатъчно, за да осигури същински прогрес в нашия посмодерен свят, в който хората искат да живеят добре, в благоденствие.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Пленкович

ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила има шанс за кабинет

Според най-новите данни на Държавната избирателна комисия в Хърватия управляващата дясноцентристка Хърватска демократична общност печели 61 мандата в 151-местния парламент на проведените вчера избори. Това означава, че тя няма да може да управлява самостоятелно и ще трябва да води преговори с други партии, успели да влязат в хърватския Сабор...

публикувано на 18.04.24 в 23:05
Милорад Додик

Босненски сърби протестираха срещу проекторезолюция за геноцида в Сребреница

Десетки хиляди босненски сърби се отзоваха днес на призива на лидера си - президента на Република Сръбска - Милорад Додик да протестират срещу проект на резолюция на Общото събрание на ООН, с която от идната година 11 юли може да бъде обявен за международен ден за възпоменание на геноцида в Сребреница. По време на войната в Босна през първата..

публикувано на 18.04.24 в 23:00
Избори в РСМ

Започна кампанията за парламентарните избори в Северна Македония

В Република Северна Македония днес официално започна кампанията за парламентарните избори на 8 май.  БТА предава от Скопие, че на стената на коритото на река Вардар в центъра на града с големи червени букви на бял фон е изписано "Българите в конституцията е предателство”. Агенцията отбелязва, че това е прессъобщение от партията "Левица",..

публикувано на 18.04.24 в 22:57
Иранският първи дипломат Хосейн Амир Абдолахиан.

Иранският външен министър: Ще накараме Израел да съжалява, ако ни нападне

Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан се зарече днес пред Съвета за сигурност на ООН, че страната му ще "накара Израел да съжалява" за всяко нападение срещу нея, предаде БТА като се позова на Франс прес. "Действията за самозащита и контрамерките на Иран са приключили, така че израелският терористичен режим трябва да прекрати всякаква..

публикувано на 18.04.24 в 22:47

До края на април ще е готова методиката, гарантираща сигурността на машинния вот

До края на април ще е готова методиката, която ще гарантира, че машините за гласуване ще отговорят на условията. Въпросът е бил обсъден на работна среща в Министерството на електронното управление.  Работна група от министерството, от Института по стандартизация и на Института по метрология ще изготвят актуализацията на методиката.  След това тя..

публикувано на 18.04.24 в 22:17

Шест грузински партии призоваха за протести срещу законопроекта за "чуждестранните агенти"

Шест грузински опозиционни партии призоваха за масови протести срещу правителствения законопроект за "чуждестранните агенти", който вече стана причина за многохилядни протести в столицата Тбилиси. Според опозицията, спорният законопроект цели да блокира пътя на южнокавказката страна към Европейския съюз и НАТО.  Грузия прие на първо четене..

публикувано на 18.04.24 в 22:00

Нов музеен обект край с. Шуменци разказва за Тутраканската епопея

Нов музеен обект отвори врати днес край тутраканското село Шуменци, където през 1916 година се е провела една от най-големите битки, дала началото на освобождението на цяла Южна Добруджа, битката за Тутраканската крепост. Той е на стойност близо 8 милиона лева. Нови технологии пресъздават битката при Тутракан Лентата на иновативния музей,..

публикувано на 18.04.24 в 20:15