Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Проблемът „Украйна“ от друг ъгъл

Украйна е обект на схватка между Русия и САЩ не от днес. Цялото постсъветско пространство е външнополитически интерес на Русия. Вашингтон обаче инвестира много, за да възпрепятства Русия да монополизира влиянието си в този регион. САЩ направиха всичко възможно западни фирми да придобият контрол над част от енергоресурсите в постсъветските републики, считайки, че това е начин да ограничат нарастването на Русия и да попречат на интеграцията на съветското пространство. Американската тактика включваше и поредица от цветни революции, които да свалят проруските политически елити и да ориентират бившите съветски републики към отстраняване от Москва. САЩ разбират демократизирането на постсъветското пространство основно като противопоставяне на Русия.

Преговори между Украйна и ЕС се водят от 2007 г. Когато Янукович печели изборите за президент, той отначало декларира, че Украйна ще върви към ЕС и обещава парньорство с НАТО, което по думите му е неизбежно. Западните фактори наблюдават внимателно Янукович, чиято майка е рускиня, баща му е от Беларус, но е отгледан от баба си, която е полякиня. Както и да се увърта Янукович, на 27 април 2010 г. украинският парламент Върховната Рада ратифицира нов 25-годишен договор за наем на базата в Севастопол от руския военноморски флот, считано от 2017 до 2042 г. Решението е прието в обстановка на безредици и скандали в пленарната зала с мнозинство от 236 гласа от общо 450. Янукович ликвидира и комисията за подготовка на Украйна за влизане в НАТО. Всичко това обезсмисля усилията на САЩ и те предприемат ход по познатата схема за мек преврат. И когато през 2013 г. Янукович отказва да подпише договора за асоцииране на Украйна към ЕС, избухват протести. Те се превръщат в кървав майдан, който води до свалянето на Янукович от власт. Реакцията на Русия е неочаквана – окупиране на Крим и подкрепа на отцепването на Донецка и Луганска област. Това е шокиращо за конструкторите на протестния майдан. Но е недвусмислено – Русия няма намерение да се съгласи с разполагането на военни бази на НАТО на територията на Украйна. Москва счита, че Украйна й се полага по право.

Днес конфликтът става алармен. Произвеждането на една русофобска Украйна проби Русия дълбоко в сърцето. След 1991 г. Русия изгуби добро партньорство с много от бившите съветски републики, но трасформацията на Украйна в натовска държава и подреждането й в санитарния вражески кордон около Руската федерация за Кремъл е неприемливо. САЩ са напълно наясно с това и тъкмо поради тази причина безцеремонно използват Украйна като мюре, за да провокират Русия за действия. Както казва Сун Дзъ, най-добрата стратегия е да оставиш врага да се победи сам. САЩ очакват, дърпайки Украйна, Русия да излезе от равновесие. И тя излезе. Първо прибра Крим. А сега ръководителите на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики обявиха евакуация на населението на руска територия. В същото време Държавната Дума в Русия изпрати искане до президента Путин да признае независимостта на двете т.нар. „републики“. В документа пише следното: „Признаването ще даде правни основания за осигуряване на защита на населението от външни заплахи и политики на геноцид“.

По всичко изглежда, че Русия се кани под формата на „защита“ да въведе войска, да проведе референдум, и да прибави двете области към руската територия по начина, по който това се случи с Крим. САЩ твърдят, че няма да са само тези две области, а според Байдън, руснаците ще атакуват Киев. А може би Русия просто ще продължи да ползва този конфликт, за да упражнява натиск върху Украйна.

Около 50 години й трябваха на Русия да приеме, че политическият резултат от Втората световна война повече не може да служи за основа на съвременния световен ред. Днес сме свидетели, че изминалите 30 години вече натискат САЩ да приемат, че политическият резултат от рухването на комунизма повече не може да служи за основа на настоящия световен ред. САЩ все още живеят с усещането за свръхдържава, която е монополизирала глобалната власт и никой не може да й противоречи. А икономическите суперцентрове се преместват в Азия, където възникват и нови глобални инициативи. Но дори в условията, когато САЩ губят популярност, Русия все още не успява да стане привлекателен модел на развитие за другите държави, включително и за тези от постсъветското пространство. За да привлече своите съседи към интеграция, Русия трябва да е демократична държава с ефективна правна система и в икономически възход. В действителност в Русия съществува някакъв вид неокомандна икономика, която обслужва вертикално властта. Руската държава е създала неконкурентна политическа среда и свръхцентрализирана, силно корумпирана олигархична икономика, която имитира пазарна. В този смисъл държавите от Западна Европа е логично да остават най-привлекателен обществен проект. Това е по-важната причина Русия да загуби влиянието си в Украйна и чак на следващо място са усилията на САЩ за дезинтеграция на постсъветското пространство. Качествените характеристики на една държава, нейното интелектуално превъзходство и привлекателност като успешен обществен модел на развитие правят въпросната държава да има влияние, да упражнява т.нар. мека сила. Русия продължава да се опитва както и през Студената война да култивира военно превъзходство. С което да респектира. Но оръжието не е достатъчно, за да осигури същински прогрес в нашия посмодерен свят, в който хората искат да живеят добре, в благоденствие.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Командващият британския кралски флот се е оттеглил от поста

Две британски издания съобщиха, че командващият Кралския флот адмирал Бен Кий се е оттеглил от поста си след като е започнато разследване за предполагаема връзка с колежка.  Великобритания разследва твърдения за сексуален тормоз в подводници Министерството на отбраната потвърди по-рано през седмицата, че адмирал Бен Кий се е..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Увеличава се интересът на децата в Гърция към училищата с религиозна насоченост

В Гърция в училищата с религиозна насоченост се влиза с изпити. Увеличава се интересът сред децата към тях, отчита министерството на образованието. В Гърция има девет църковни гимназии и лицеи. В тях се преподава с акцент върху изучаване на византийска културна традиция и православно богословие. Обучението е безплатно...

публикувано на 10.05.25 в 13:10

ЕК: Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти

Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина.  Президентът Радев се аргументира: Предложих референдум, не партия! Борисов: НС трябва..

публикувано на 10.05.25 в 13:06
Служител на силите за сигурност в Куета, Пакистан.

Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото

Напрежението между двете ядрени сили Индия и Пакистан продължава да се засилва. Двете страни се обвиняват взаимно в изстрелване на ракети по авиобази. По-рано днес Исламабад обяви, че е започнал военна операция срещу Индия, след индийска ракетна атака. Съобщено беше за петима убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази..

публикувано на 10.05.25 в 13:03
Папа Лъв Четиринадесети

Кой е Лъв ХIV - първият американски папа?

"В един свят, който бързо се променя, трябва да се търсят  нови акценти, но и решения на проблемите на хората, да се види накъде върви самата църква" . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на портал "Култура", специализирал в Папския институт за Изтока, след избора на Робърт Франсис Превост за папа. Бял..

публикувано на 10.05.25 в 12:50

80 години след края на Втората световна война: В Москва смятат, че продължават битката с нацизма

80 години след края на Втората световна война, в Москва смятат, че руските сили в Украйна продължават битката с нацизма. Лидерите на Франция, Великобритания и Полша, както и новият канцлер в Берлин, пък са в Киев, защото виждат в Русия някога победеното зло. Докато трябва да честваме мира, не спира израелската война в Газа, възобнови се и..

публикувано на 10.05.25 в 12:45

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Край пощата поседнах и заплаках

Делян Пеевски:   Изчерпан парламент… Търпението ми се изчерпва! Парламентът и търпението на г-н Пеевски се изчерпват, но пък от друга страна - който може да черпи жива вода от държавния бюджет, сигурно може да си наточи и малко търпение . Че даже и нас може да почерпи в пощенския хоремаг. Все пак в бюджета гласуваха 10 милиона лева за..

публикувано на 10.05.25 в 12:35