Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Софтуерният бизнес работи на светло, а е наказан с по-високи осигуровки

Време е фокусът на държавата да се обърне към новата икономика, за да дърпа всички останали сектори, казва председателят на БАСКОМ

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

„В блестящо здраве сме. В продължение на 20 години последователно сме в добро здраве. Нашата индустрия не се влияе от външни фактори като финансови кризи, здравна криза. Нито едно от тези неща не може да спре нашия растеж.“ Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

През 2020 г. лекото забавяне в началото е било компенсирано, а през 2021 г. ръстът се е ускорил и ще надхвърли 20 на сто на годишна база, посочи Димитров.

Индустрията е твърдо против вдигането на осигурителния праг на 3 400 лева, изтъкна Доброслав Димитров в предаването „Преди всички“ и попита как е бил изчислен осигурителният праг точно на тази сума.

Става дума за „много лош сигнал през приоритетите на правителството“ и наказание за хората, които са се ориентирали към този сектор, подчерта Доброслав Димитров.

„Ние работим на светло, не укриваме нищо, за разлика от много други сектори и за награда биваме наказвани с по-високи осигуровки“, коментира Димитров. 

По думите му разговори с тях не са били проведени и са научили за промяната от медиите, въпреки уверенията на новите управляващи от миналата година, че подобни промени ще се случват след консултации.

Бюджетите на компаниите са оформени още октомври-ноември и на 1 април ще се появи разход, който не е бил бюджетиран, затова че държавата не е успяла да си направи бюджета в срок. Така проблемът се прехвърля към фирмите, поясни Димитров.

Ако в някакъв момент се прекали с вдигането на праговете, някои фирми ще продължат да работят извън България, предупреди Доброслав Димитров.

В софтуерната индустрия работят 45 000 души, които формират 4,5% от БВП на страната, уточни той.

Има много по-големи теми, които трябва да бъдат решавани и които ще дадат реален резултат за всички в България, категоричен е Димитров. 

Време е фокусът на държавата да се обърне към новата икономика на България, за да издърпва всички останали сектори, обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06