Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само трима депутати се включиха в дискусия за мандатността на местно ниво

Организатор на срещата е "Социалдемократи", партията с най-голяма субсидия и без нито един депутат

Снимка: Мария Филева

Партията с най-голяма субсидия и без нито един депутат в 47-ия парламент се е заела със задачата да прави законодателни промени за ограничаване на мандатите в местната власт. Става дума за политическо движение "Социалдемократи", което е е един от тримата мандатоносители на "Продължаваме промяната", но взима 90% от държавната субсидия на коалицията. От ноември до декември миналата година формацията е взела 637 390 лева. За сравнение, втората политическа сила ГЕРБ-СДС получава едва 627 504 лева. Затова и такъв интерес предизвика първата публична изява на партията на национално ниво, след като този факт стана публично известен. 

Дискусия за мандатността на местно ниво започна с големи заявки. На местата в залата домакин бяха сложени табелки с имената на председателя на НС Никола Минчев, на заместниците му, на председателите на парламентарните групи - коалиционни партньори в управлението и на председатели на парламентарни комисии. Те обаче останаха празни. Дойдоха едва трима народни представители - двама от ПП и един от ДБ. 

Под мотото "Борба с корупцията, зависимостите и корпоративния вот" председателката на формацията Елена Нонева постави темата с три въпроса за обсъждане - трябва ли да има ограничени в броя на мандатите на кметове и общински съветници, трябва ли да се променя Конституцията за това и колко да са мандатите - два, три, само последователни или може да има едно прекъсване между тези последователни мандати и после желаещите да се кандидатират отново. 

Формацията предлага ограничение до два последователни мандата на кметовете и общинските съветници:

"Това наистина е начинът, по който да се прекъсне корупцията по малките населени места". 

Настимир Ананиев, депутат от ПП и председател на Комисията за регионално развитие, подкрепи идеята за мандатност, но с две условия

"Аз лично подкрепям идеята за мандатност, но аз съм по-голям привърженик на възможността да бъдат отзовавани кметове и общински съветници. Въпросът е по какъв начин да става това. В България има огромен проблем в местната власт. Отзоваването на кандидати сме мислили да се въведе, когато има електронно гласуване, по този начин всеки един избирател може да си свали доверието, дадено по време на избори и ако се стигне до висок процент от страна на избирателите, може да се стигне до оттегляне", каза Ананиев и уточни, че анонимността на подкрепата следва да бъде защитена от blockchain технолотия.

снимка: Мария Филева
"Идеята за мандатност и за ограничаване на мандата има смисъл, когато има концентрация на власт. Такава концентрация има в изпълнителната власт. Често общинските съвети са толкова фрагментирани, че кметът лесно играе и с едните, и с другите, и с третите, така че е спорно дали има или няма опозиция на местно ниво. Кметът е движещата сила и там трябва да има превенция", коментира Атанас Славов от ДБ. 

Димитър Гочев от ПП настоя за търсене на баланс, а според проф. Лъчезар Дачев от Софийския университет обществото изисквало това да стане сега, защото "статуквото е в атака и няма да спре". 

Венцислав Димитров, зам.-председател на партия "Обединени социалдемократи" и с опит като общински съветник, предлага да се въведе образователен ценз за кметовете на общини и за председателите на общински съвети. 

"Не може председател на общински съвет, който контролира за законосъобразност на актовете на Съвета, да е неграмотен". 

Кметът на село Ръжена Христо Ванеджиков: "Въртим се в порочен кръг. Кметовете са политически фигури, привърженици и спуснати от силните на деня. Като кметове на малки населени места сме изцяло зависими от кмета на общината". 

Според и общинския съветник от Оряхово Светозар Василев държавата още не е узряла за демокрацията

За да станат факт промените, първо ще бъдат обсъдени в групата на ПП, после и на коалиционен съвет. 

снимка: Мария Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45

САЩ и Мексико с координирани патрули по общата граница

Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..

публикувано на 20.02.25 в 10:44

Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да плащат за лекарства

Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да заплащат за лекарства по решение на правителството. Пенсионерите с ниски доходи от следващия месец няма да заплащат за лекарства, съобщават от министерството на здравеопазването. Досега те плащаха 25% от стойността на необходимите лекарства. Задължително условие е да са навършили 65 години...

публикувано на 20.02.25 в 10:32

Криминално проявен би момиче в ученически автобус

Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..

публикувано на 20.02.25 в 10:29

Има ли разнобой в ЕС по отношение на преговорите на САЩ за Украйна?

"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..

публикувано на 20.02.25 в 10:24
Сарафов поиска имунитетите на Даниел Александров (вляво) и Димитър Аврамов (вдясно)

Димитър Аврамов и Даниел Александров са се отказали от депутатските си имунитети

Депутатът от "ДПС - Ново начало" Димитър Аврамов се е отказал от имунитета си, обяви заместник-председателят на Народното събрание Николета Кузманова в началото на пленарното заседание. С писмо от 19 февруари, Аврамов информира председателя на парламента, че дава съгласие за наказателно преследване по постъпило искане от изпълняващия..

публикувано на 20.02.25 в 10:17