Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жозеп Борел: ЕС ще наложи санкции на Русия още днес

| обновено на 22.02.22 в 13:16
Жозеп Борел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върховният представител на Европейския съюз на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел обяви, че санкциите срещу Русия може да бъдат наложени днес следобед заради по-нататъшната ескалация на кризата в Украйна.

Вчера той предупреди, че ЕС ще "отговори силно", ако Москва признае самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики.

"Руските войски влязоха в Донбас. Ние считаме Донбас за част от Украйна... Не бих казал, че това е цялостна инвазия, но руските войски са на украинска земя“, заяви Борел.

Той добави, че Съветът ще вземе решение за незабавни мерки срещу Русия, но подчерта, че "това не означава, че ще вземем всичките си решения още днес".

Постоянните представители на страните-членки на ЕС решиха да бъде свикано извънредно заседание на министрите на външните работи в Париж този следобед. На него се очаква да бъде взето решение за санкции срещу Русия. Министрите са там в момента и участват във форум за сътрудничество в Индо-тихоокеанския регион.

След вчерашното редовно заседание на министрите на външните работи Борел заяви, че в случай на действия от страна на Русия, ще бъде свикан извънреден съвет на външните министри, на който ще бъде взето решението за санкциите.

В момента в Брюксел по същия въпрос заседават постоянните представители на страните-членки, като срещата бе обявена късно снощи от френското председателство на ЕС. Председателите на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Шарл Мишел вече заявиха, че ЕС ще наложи санкции на тези, които са замесени в признаването на Донецката и Луганската народна република и определиха това като „незаконен акт“.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг осъди признаването на двете републики от Русия и го определи като действие, "подкопаващо усилията за решаването на конфликта и в нарушение с Минските споразумения". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на Черна гора Яков Милатович (вляво) и на България Румен Радев

Президентът: България ще продължи да подкрепя европейската интеграция на Черна гора

България ще продължи да подкрепя европейската интеграция на Черна гора, потвърди президентът Румен Радев след разговор в София с черногорския си колега Яков Милатович.  Според Радев поведението на Подгорица трябва да бъде пример за всички държави, които се стремят към членство в ЕС: "Ръководството на Черна гора не бяга от реформите. Черна гора работи за..

публикувано на 10.03.25 в 15:23

Лондонската полиция затвори "Тауър бридж"

"Тауър бридж", уникалният подвижен висящ мост над река Темза и една от големите туристически забележителности в Лондон, беше затворен, след като мъж се изкачи по металните перила.  Лондонската полиция отцепи моста, като заяви, че го затваря за движението на коли и пешеходци и посъветва хората да избягват района.  Това става след като през уикенда мъж с..

публикувано на 10.03.25 в 15:13
Илюстративна снимка

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море край бреговете на Източен Йоркшър, в резултат на което е избухнал пожар на плавателните съдове. Хеликоптер на бреговата охрана беше извикан да помогне на спасителните операции след съобщения, че танкер се е сблъскал с товарен кораб в Северно море. Бреговата охрана в момента..

публикувано на 10.03.25 в 15:07
Гордана Силяновска, президент на Северна Македония

Президентката на РСМ отзова деветима посланици, включително в България

Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова подписа укази за отзоваване от длъжност на общо девет посланици, съобщи кабинетът на президента днес, предава БТА. Назначените посланици са задължени по закон преди да бъдат назначени да представят вижданията си за отношенията с приемащата държава или международната..

публикувано на 10.03.25 в 14:52
Арбен Мименов

Критично ниски нива на малките язовири и водоеми в община Сатовча

За критично ниски нива на малките язовири и водоеми в община Сатовча алармира местната власт . В почивните дни там възникнаха и горски пожари, а огнеборците едва са намирали вода за гасене на огъня. Според кмета Арбен Мименов язовирите са на критичната граница от 30 процента, а много от тях и под тези нива . Пресъхнали са и много от чешмите,..

публикувано на 10.03.25 в 14:29
Събитието се проведе пред Паметника на благодарността в зона „Толерантност”, до сградата на Община Бургас.

Възпоменателна церемония за Деня на спасяването на българските евреи в Бургас

В Бургас с възпоменателна церемония пред Паметника на благодарността беше отдадена почит пред паметта на жертвите и се преклони пред героизма на всички достойни българи помогнали за спасяването на българските евреи.  На 10 март 1943 г. година администрацията на морския град, както и видни общественици се застъпват за своите съграждани евреи и..

публикувано на 10.03.25 в 14:21
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок, закупен преди време от НЕК. Новата оценка възлиза на близо 4 милиона лева. На първия търг не са се явили желаещи, сега втората оценка е с 1 688 100 лева по-ниска, кметът д-р Валентин Христов: "Блока, който общината закупи за 2 600 000 лв., пуснахме след първата оценка за 5 665 000..

публикувано на 10.03.25 в 14:08