Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кремъл използва същата матрица, като при анексирането на Крим"

Петър Карабоев: Голяма военна операция не е целта на Путин

Минските споразумения са мъртви, подчерта журналистът

Снимка: Цветелина Белутова

"Не очаквам голяма военна операция. Това не е целта на Путин".

С тази прогноза започна коментира си пред БНР журналистът Петър Карабоев, заместник-главен редактор на "Дневник", във връзка с признаването на Донецката и Луганската народни републики от Русия и изпращането на руски войски там. 

Той подчерта, че Кремъл използва същата матрица, която приложи през 2014 година с анексирането на Крим:

"Путин взема отново част от чужда територия, обещава да пречертае граници в Европа, вземайки част от друга държава, но с изключително проруско и говорещо руски език население. Това е един изключително добре премерен ход, който поставя под огромен въпрос цялата система за сигурност и международни отношения в Европа, но в същото време кара достатъчно много хора в Европа да казват, че той си прибира своите хора. Не е нормално! Не е законно и е престъпен начинът, по който го прави".

Карабоев припомни, че Украйна не контролира международната си граница в този участък, където са самопровъзгласилите се и вече признати от Русия Донецка и Луганска републики. 

"Фактите са ясни - Минските споразумения са мъртви", категорично посочи той и коментира:

"Владимир Путин трупа фигури на шахматната дъска и е готов да търгува с живота, съдбата и бъдещето на милиони хора, които са в друга държава, но той обявява за сънародници. ... Договорът между Русия с ДНР и ЛНР е фактическо анексиране. ... Тези договори са с 10-годишен срок, след което започват да се подновяват на всеки 5 години. Тези две територии са заложници на Путин като две малки пешки на шахматната дъска".

Международният журналист цитира анализатори, според които методите и обкръжението на Путин се определят от това, че той идва от спецслужбите:

"Той не е войн, няма да започне да води война с танкове и ракети. Вижте той как воюва в Сирия, какво прави в Африка, в Либия - малки тактически операции. За Украйна целта му е да бъде обкръжена и задушена. Да бъде поставена на колене в една ситуация, известна в международните отношения като "стратегическа неяснота".

"В правителствените и специални служби, както и в добрите политически партии не би трябвало да са изненадани, защото ходовете, които Русия започна да прави в края на 2021 г. бяха многопосочни. Това беше един от вариантите и не е изненадващо, че един от тях се реализира. въпросът е да не се реализират най-лошите варианти", обясни журналистът.

Очакванията му са санкциите, които ще бъдат приложени от Запада спрямо Русия, да бъдат ограничени:

"Тъй като те са подготвени за ситуация на нахлуване на руски войски в Украйна. Дори САЩ казаха, че не са изненадани, защото руската армия е в Донбас от 8 години. Лошото за Русия е това, че Западът успя да покаже, че каквото и да направи Путин - всеки негов акт изглежда като агресия".

Интервюто на Снежана Иванова с Петър Карабоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05