Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възприема ли властта музейните работници само като бършещи прах по витрините

Защо музеите не могат да се издържат само с атракции и ще осъмне ли пътят към Шипка налепен с ликове на депутати

Музей на Хумора и сатирата в Габрово
Снимка: META/Facebook-Музей на Хумора и сатирата в Габрово

Днес Регионалният исторически музей във Враца е един от музеите в страната, които са затворени за посетители в знак на протест срещу издръжката за културните институции, планирана в проектобюджета за тази година.

С годините отношението към темата за финансирането на музеите върви на забавен каданс, смята Тихомир Машов, историк в музея.

Музеят във Враца Снимка: Ива Антонова

„Увеличение на ток, пандемия, липса на туристи – положението наистина става много сериозно. Чисто емоционално, чисто човешки, професионално хората се чувстват абсолютно недооценени. Резултатът от нашата работа – това, което се прави като култура, като образование, ще се види след години“, коментира Машов пред БНР.

Младите хора не искат да работят в системата, допълва той.

От обичайна зимна сметка за ток за месец около 3 хиляди лева музеят сега вече калкулира 9 хиляди лева. Ако не се увеличи държавното субсидиране, музеят ще издържи най-много до май и ще изпадне във фалит, предупреждава директорът на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски.

Снимка: Антония ИлиеваИнсталациите трябва да поддържат оптимален температурен режим, напомня той. Ганецовски споделя, че въпреки усилията им да подменят осветителните тела с по-икономични такива, попадат в ситуация да не могат да си платят тока.

Хората в музея са в силно редуциран състав, а покриват и други пространства, сред които етнографско-възрожденски комплекс.

Георги Ганецовски подчертава, че част от работата на музейните специалисти е да опазват движимите културни ценности от хартия, дърво, камък, кост, метал, тъкани и други, а тези културни ценности изискват специфична климатична среда.

Снимка: Галерия и къща-музей „Георги Велчев“

За фондохранилищата носим огромна отговорност, изтъква Ганецовски.

„Това са нашите корени, това е нашата идентичност и това е мостът към следващото поколение и бъдещите поколения след нас. Нашата отговорност е да си свършим тази работа, за да ги опазим. Как ще стане при тези условия?

Днешното затваряне на музеите е своеобразна генерална репетиция за планирания за националния празник 3 март протест – ден, в който музеите обикновено обявяват ден на отворените врати.

Синдикалната федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ призова към ефективни протестни действия днес „заради обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата“, предвидени за развитие на културните институти в подготвяния Закон за държавния бюджет за 2022 г.

Председателят на федерацията Кирил Бинев определи отношението на финансовия министър Асен Василев към работещите в музеите като крайно обидно, като към хора, които „само бършат прах по витрините на музеите“ и поясни, че то ги е подразнило.

Музей „Възраждане и Учредително събрание“  Снимка: Здравка Маслянкова

От изложението на министъра пролича едно дълбоко неразбиране на музейната дейност. Той наблегна на пеперудите, на бръмбарите, на атракцията. Но чрез тази атракция този музей върши научна работа. Няма как да вкараме атракция във всички музеи. Не може да вкараме атракция в къщата на Димчо Дебелянов в Копривщица, в Червената църква в Перущица или в костницата в Батак. Каква атракция ще направим там? Ще лакираме черешовото топче? Това са неща като от някакъв учебник, бизнес правила от някой американски колеж. Това „пари срещу реформи“ сме се наслушали", коментира Кирил Бинев в предаването „Преди всички“.

Средната заплата за музеите е 830 лева, чисто се получават 650-680 лева, уточни Бинев в предаването „Преди всички“. Той направи сравнение със средната за страната – 1627 лева.

Брутната средна заплата в библиотеките в момента е 670 лева, подчерта Кирил Бинев и допълни, че 83 на сто от бюджетната субсидия отива само за заплати.

„Дълги години бяхме пренебрегвани и бяхме в ъгъла.“ 

Снимка: Исторически музей - Исперих

Бинев определи днешното затваряне като предупреждение и отчете, че „все пак се чуват трезви гласове“ и работещите в музеите и галериите силно се надяват „да вразумят министъра“.

„Ако не се случат нещата сега, тези дни, ще поискаме справка на гласуването в Народното събрание и по пътя за Шипка ще налепим снимките на тези депутати, които посягат на националната ни идентичност.“

Повече слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13