29 февруари 1972 г. е рождената дата на камерния хор „Мадригал“. Вече 50 години хорът ни радва с разнообразния си и интересен репертоар, много често напълно непознат за нас, тъй като идва от дълбините на времето - от XV, XVI и XVII век в Европа и все още непознатата стара славянска музика от Ранното средновековие. Концертите на този хор винаги са откритие за меломаните у нас.
Замисълът за такъв състав се заражда през 1971 г. във връзка с движението „Българска музикална младеж“. Тогава директорът на Главна дирекция „Музика", музиковедът Богомил Стършенов, споделя идеята си за създаването на мадригален хор с диригента Стоян Кралев - възпитаник на проф. Георги Димитров в Музикалната академия и създател на вече много известния бургаски хор “Родна песен“. Кралев приема с ентусиазъм идеята, провежда се много сериозен конкурс за набиране на хористи, а изискванията са като за професионални певци. Подбрани са 26 певци и работата започва.
Хорът е професионален, тъй като хористите са на заплата и това е причината никога да не се е явявал на международните хорови конкурси. Първо в репертоара на състава влиза полифонична музика от Средновековието - мадригали и мотети от италиански, нидерландски и английски композитори. След това интересът се насочва и към славянската музика от ранното Средновековие (XIX век); многогласни обработки на руски и български творби, създадени на основата на „Болгарский роспев”; съвременна музика от български композитори.
Безупречната интерпретация, красивият звук на хора и непознатият репертоар привличат интереса и в чужбина - „Мадригал“ гостува в много страни: Франция, Австрия, Германия, Япония и др. За първи път съставът изпълнява църковна литургия на концертния подиум, а често участва в изпълненията на кантатно-ораториални творби у нас. Великолепни са и компактдисковете, издадени от хор „Мадригал“ - с много вкус, изискан стил, чистота на интонацията, постигнати благодарение на взискателната работа на диригента Стоян Кралев.
След 1988 г. работата на хора добива нова насока. След гостуване на престижния австрийски фестивал в Брегенц той става постоянен участник в спектаклите на операта и това променя репертоара му - в него вече са включени арии, хорове и ансамбли от опери, оперети и мюзикъли. С програмата „Златни страници из опери, оперети и мюзикъли“ хор „Мадригал“ гостува и в много градове на Австрия.
През 2018 г. диригентът Стоян Кралев почина, но в Златния фонд на БНР е запазено негово интервю по случай 20-годишнината от създаването на хор „Мадригал“. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..