„По-скоро Китай се дистанцира от войната на Русия. Пекин дори е шокиран от масираната офанзива в Украйна и сега търси адекватен тон и отговор“, посочи Агов в предаването „Събота 150“.
Според Агов Китай демонстрира „разбиране на руската позиция, но не и одобряване на агресивните действия в Украйна“.
„Една от причините Путин да предприеме тази хазартна стъпка, започвайки войната, е стратегическата конфигурация в света, включваща калкулацията за привидната слабост на Америка и Европа да възпрат Русия и също близките отношения с Китай. Което осигурява на Путин резервни икономически опции при лавината от санкции, които се очакват срещу Кремъл.“
„Имайки гърба на Китай, икономически, той е по-уверен в своите офанзивни действия в Европа. И макар и недиректно, по някакъв начин Китай би подпомогнал Русия, дори само с продължение на купуването на стоки, особено енергийни продукти от Русия.“
В заявките, отправени в началото на Олимпиадата от двамата лидери – Владимир Путин и Си Цзинпин, проф. Агов вижда аналог на алианса между Съветския съюз и Китай през 50-те години на миналия век, но с размяна на ролите – сега Пекин е старшият партньор.
Войната в Украйна може да отклони вниманието на Вашингтон от Индо-тихоокеанския басейн и да облекчи стратегическия натиск върху Китай като най-големия конкурент на САЩ, смята Агов.
„Няма пряк паралел между Украйна и Тайван, но войната в Европа може да има стратегически последствия за Азия.“
Тайван е най-големият дразнител в отношенията между Вашингтон и Пекин. По думите му от края на Втората световна война „това остава като нерешен проблем и част от големия разлом в Азия“, изтъкна преподавателят.
Въпреки че сме свидетели на нова Студена война, а може би тъкмо заради това, има гласове в Америка, които призовават за сближаване както с Русия, така и с Китай, посочи още в анализа си проф. Аврам Агов.
„Буш-младши, Обама, Тръмп, Байдън – всички опитваха преформулиране на отношенията с Русия, но не с особен успех. Интересно е това, което се случи по време на администрацията на Тръмп, който говореше с респект за Путин и беше обвиняван за твърде близки отношения с него, дори разследван за нерегламентирани връзки с Кремъл, което се оказа невярно, но подкопа неговия опит да направи някакво сближаване с Русия.“
Никсън създаде антисъветски пакт с Китай, сега е ред на антикитайски пакт с Русия според една от линиите на мислене във Вашингтон, допълни Агов.
„Защото Китай е най-големият съперник на САЩ в глобален мащаб, не Русия. Но предвид руската инвазия срещу Украйна сега, тази стратегия трябва да почака.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..