Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимният фестивал в х. Плевен ще има и лятно издание


От 17 до 20 февруари в хижа "Плевен" в Стара планина се проведе петият зимен фестивал. Той се организира от алпиниста Мартин Маровски и приятели, а програмата включва различни приключения в парка Северен Джендем. 4-дневният фестивал включваше ледено катерене, извънпистови ски, изкачване на връх Ботев, лекция по лавинна безопасност, преход до пещера "Водните дупки", прожекции на филми и презентации.


Официални гости тази година бяха един от най-успешните български алпинисти - Николай Петков, който разказа за изкачванията си по големите стени по света, и музикантът Петър Георгиев - планинар и пътешественик, познат в средите като Пешо Китарата:

"Любовта към планината ме заведе на различни места. През 2014 г. дръзнах за първи път да направя нещо сам - да се разходя в Хималаите, на трекинг в района на Еверест. Това отключи у мен желанието да пътувам много и особено - сам" - сподели Пешо Китарата. Според него, когато човек пътува сам, опознава най-добре културата и света около себе си. След едно приключение в Латинска Америка обаче решил да се научи на самозащита и вече 4 години тренира бойни изкуства. За всеки случай.


Организаторът на феста - Мартин Маровски, е сред алпинистите, които никак не обичат да говорят пред медии. Сега обаче се съгласи, тъй като ставаше дума за помощ на пострадал колега и приятел. Участниците във фестивала събраха пари, които ще бъдат дарени на планинския водач Дамян Петков, пострадал по-рано този месец при инцидент на Сверната стена на връх Вихрен:

"Чисто от човешка гледна точка решихме - каквото съберем тук като приходи, да му го дадем. Със сигурност ще му трябва, защото му предстои сериозна операция", каза Маровски. Той прави вече 5 издания на фестивала в хижа "Плевен" от сантимент, защото именно тук, в Северен Джендем е започнал пътят му като алпинист. Подготвя и лятно издание на фестивала, което ще включва скално катерене, каньонинг, спускане с алпийски тролей, с байкове, походи и презентации.


В последната вечер от тазгодишния зимен фестивал един от гостите поиска развълнувано микрофона. Той благодари на организаторите и на планинските водачи, с които по-рано през деня беше изкачил връх Ботев. Пред БНР Филип Николов разказа как за първи път същия ден е сложил алпийски котки и е използвал пикел, но се трогнал от разказаното от единия от водачите - че хората са се променили и на водача си гледат като на човек, който предоставя услуги. Затова Филип решил да подкрепи морално хората зад фестивала, защото, както казва той, "важното е да запазим човешкото в себе си".


В неделя - малко преди края на фестивала, все още имаше желаещи за физическа активност, които направиха преход до пешерата "Водните дупки", водени от Алеко Държиков, планински водач. А след края на фестивала в неделя, на заздрачаване в хижата се прибраха и последните участници в него, трима алпинисти от клуб "Планинец" - Деян Петков и Николай Вълков, за които Северен Джендем е нещо като тренировъчен полигон, както и учителят им по алпинизъм - Николай Петков. Бяха изкатерили тур "Варна" - един от класическите маршрути в района.

"Северен Джендем е тренировка за големите постижения. Най-голямата стена в България. Изисква много сериозна подготовка - общофизическа и психическа, защото на 50-60 метра има по една-две-три осигуровки, тоест забраненено е падането", казва Николай Петков.

Николай Вълков е катерил тура вече десетина пъти, тъй като има чувството, че е най-близо до голяма планина, както споделя той.

"Готвим се за една ефимерна, бъдеща мечта. Все някога ще ни се случи вероятно и на нас - да отидем на още една голяма експедиция, на високо, на дълго, на трудно", добавя партньорът му по свръзка Деян Петков. Като подготовка за алпийските си изкачвания той тренира и бягания на свръхдълги разстояния, а преди няколко месеца дори финишира едно от най-тежките състезания по бягане - Спартатлон, с второ най-добре българско време.



Репортаж от зимния фестивал можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Школа по алпинизъм и катерене.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04