Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Празникът утре да се отбележи минорно, зарята е неуместна, фойерверките сега са над Киев"

Проф. Пл. Павлов: 3-ти март разделя, а не обединява българите

Денят на Априлското въстание е най-добър за национален празник, смята историкът

Проф. Пламен Павлов
Снимка: БГНЕС

"Присъединявам се към призивите 3-ти март да бъде отбелязан възможно най-минорно, без зари и фойерверки, които в случая са неуместни, защото фойерверките сега са над Киев, Харков, Херсон и други градове в Украйна, което е много жалко. Празникът не бива да бъде изтриван от българската история, това ще бъде груба и непростима историческа грешка". 

Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет.

"С прелиминарния мирен договор от Сан Стефано ние се връщаме на картата на света. Макар и със силно орязани граници, с разделения на нацията по безумен начин. Това става на Берлинския конгрес, където не само другите велики сили, но и Русия има своята вина", обясни той.

Проф. Павлов изтъкна, че откакто е национален празник - вече около 30 години, 3-ти март не може да намери съгласието на нацията: 

"Той е ден, който разделя, а не обединява българите. Той трябва да остане като един официален ден за размисъл и за памет за жертвите на тази война - българските опълченци, руснаци, украинци, белоруси, поляци. Не можем да изтрием историята. От друга страна, не бива да се забравя, че тази война е водена не само от благородни чувства, но и поради геополитическите интереси на Руската империя".

Според него войната, която Русия започна в Украйна, се води от Руска империя, а не от Руската федерация:

"Ако държавен глава на онази държава е Александър II, наречен от самото си население "Цар Освободител", днес лидер на тази терористична държава, мога да го кажа с пълна сила, е президентът Владимир Путин".

Той подчерта, че говорещите в България за национално предателство, "имат точно поведението на национални предатели". 

"Не мисля, че в това да се обсъжда нов национален празник има нещо предателско, както твърдят някои кресливи хора".

20-и април, денят на Априлското въстание, е най-добър за национален празник, смята историкът.  

Интервю на Даниела Големинова с проф. Пламен Павлов и анкета на Мария Филева с депутати в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18