"Присъединявам се към призивите 3-ти март да бъде отбелязан възможно най-минорно, без зари и фойерверки, които в случая са неуместни, защото фойерверките сега са над Киев, Харков, Херсон и други градове в Украйна, което е много жалко. Празникът не бива да бъде изтриван от българската история, това ще бъде груба и непростима историческа грешка".
Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет.
"С прелиминарния мирен договор от Сан Стефано ние се връщаме на картата на света. Макар и със силно орязани граници, с разделения на нацията по безумен начин. Това става на Берлинския конгрес, където не само другите велики сили, но и Русия има своята вина", обясни той.
Проф. Павлов изтъкна, че откакто е национален празник - вече около 30 години, 3-ти март не може да намери съгласието на нацията:
"Той е ден, който разделя, а не обединява българите. Той трябва да остане като един официален ден за размисъл и за памет за жертвите на тази война - българските опълченци, руснаци, украинци, белоруси, поляци. Не можем да изтрием историята. От друга страна, не бива да се забравя, че тази война е водена не само от благородни чувства, но и поради геополитическите интереси на Руската империя".
Според него войната, която Русия започна в Украйна, се води от Руска империя, а не от Руската федерация:
"Ако държавен глава на онази държава е Александър II, наречен от самото си население "Цар Освободител", днес лидер на тази терористична държава, мога да го кажа с пълна сила, е президентът Владимир Путин".
Той подчерта, че говорещите в България за национално предателство, "имат точно поведението на национални предатели".
"Не мисля, че в това да се обсъжда нов национален празник има нещо предателско, както твърдят някои кресливи хора".
20-и април, денят на Априлското въстание, е най-добър за национален празник, смята историкът.
Интервю на Даниела Големинова с проф. Пламен Павлов и анкета на Мария Филева с депутати в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...