Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Днес аз съм гневен заради това, което се случва"

Захари Карабашлиев: Оставихме невежеството да ни докара до тази морална просешка тояга

"От всички наши възрожденци няма нито един русофил"

Снимка: Антония Енева, БНР

"Днес аз съм гневен заради това, което се случва, и заради това, че оставихме невежеството да ни докара до тази морална просешка тояга, в която сме сега - на опашката на европейските народи. Аз съм гневен и нямам никакво обяснение и извинение за голяма част от невежеството на нашия народ".

Това каза пред БНР писателят Захари Карабашлиев.

Той изтъкна, че и в момента в учебниците по история не се подчертава българският героизъм, а "продължават да говорят за това, че Русия ни е освободила":

"Много малко българи ще свържат днешния празник с това, че много малка шепа луди глави са успели да подпалят цялото българско население да вдигне Априлското въстание. И са били безмилостно изклани. През 1876 г. цял свят гледа към тази малка турска провинция тогава - България. Тогава Европа за пръв път е обединена около това, че тези хора заслужават своя собствена държава. ... По-късно избухва Руско-турската освободителна война, но тя избухва, защото шепа хора са повдигали духа на това население тук - Раковски, Левски, Бенковски, Захари Стоянов. И няма нито един русофил от тях. От всички наши възрожденци няма нито един русофил. Разбираме ли го това?". 

Карабашлиев сподели, че изборът на 3 март за национален празник на България, го прави "устойчиво неприемлив" за него, но определи като проява на лош вкус да коментира това в деня на Националния празник. 

"Не само тази година, но и догодина ще го посрещнем безкрайно разделен, защото очевидно голяма част от нашите сънародници не обичат собствената си история, а обичат да са под робство - било то турско, после руско, няма никакво значение. ... Избрали сме за национален празник датата на Санстефанския мирен договор, който е едно военно примирие, сключено между две империи, без да присъства там дори и един българин. Вместо да изберем 6 септември, празникът на Съединението - постигнато изцяло с наши сили, непролята капка кръв. Вместо да изберем 22 септември - Независимостта на България, когато от княжество се превръщаме в царство, в пълноправна европейска държава. Или 24 май, 20 април - първата пушка на Априлското въстание".

"Това, че има война, прави 3 март различен", посочи още писателят и добави:

"Подкрепата за Путин намалява, но ние пак сме последни в света. Ние не сме разбрали кое е добро и кое е зло. Че да влезеш в чужда страна с танкове и самолети - това е зло. Как ще се ориентираме какво е свобода и какво робство, ако това не сме научили в 2022 г. Как не се ориентирахме какво е да се ваксинираш и какво - не, а да сме последните опаки магарета на Европа и на света".

В коментар за войната, която Русия води срещу Украйна, Захари Карабашлиев каза, че дори и в най-безумните комунистически години, светът не е бил толкова близо до ядрена война.

Интервюто на Снежана Иванова със Захари Карабашлиев в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21