Да припомним, че кадрите се появиха в медиите, след като майка, която престоява с детето си в отделението снима с телефона си стаята с децата. След оповестяването на случая от МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ излязоха с декларация, че в лечебните заведения се прилага практиката цитирам: „имобилизиране т.е. връзване/ на пациенти в детска възраст, когато са на инфузионно лечение – правят им се вливки през абокат, в болница.“
Последва вътрешноболнична проверка съвместно с РЗИ, Министерство на здравеопазването, а Районната прокуратура самосезира. Възложено бе на ОДМВР да направи проверка по случая. Тогава председателят на местната организация на Българският лекарски съюз д-р Богдан Сотиров изрази опасения, че след всички атаки Сливен има опасност да остане без детско отделение.
Именно той е инициатор на последвалата подписка в защита на колегите си. Подписали са се лекари, фелдшери, медицински сестри, лаборанти, рентгенови лаборанти, рехабилитатори, акушерки и санитари от всички лечебни заведения в града. В подписката те остро осъждат цитирам „опитите на някой да прави кариера, публикувайки „сензационна”, но непрофесионална и непроверена информация, уронвайки както авторитета на колеги, доказали своя професионализъм, така и този на здравното заведение.“ След като бе оповестена подписката д-р Богданов заяви пред БНР:
На въпрос дали продължава показаната практика в Детското отделение и какво всъщност е предприето там, д-р Богданов поясни, че като приключат проверките ще се излезе с официално становище на болницата.
"Но има правила за Вътрешен ред на болницата и те се спазват", завърши медикът.
На запитване на БНР към Районна прокуратура Сливен за информация за хода на проверката и дали тя е приключила, но се оказа, че все още се изясняват фактите и ще се наложи да изчакаме законния едномесечен срок, за да разберем има или няма нарушения в отделението.
"Не спорим изобщо дали да бъдат запазени периферните венозни източници на бебета и малките деца, ако са в лечебно заведение. Но добрите практики налагат това да става със специални за целта шини или пък източникът да не е на крайниците.
Това се допуска според Закона за здравето и въпросната Наредба само за лица над 18 години, при лица с психични проблеми и след решение на комисия. Ако това се прилага, се изисква постоянен сестрински пост и наблюдение. И затова не бива да си затваряме очите пред добрите медицински практики. А това дали родител може да е винаги до детето, какво правим, ако майката е в карантина, ако има повече от едно дете?
Важно е за мен каква е държавната политика по отношение и на опазването на детското здраве, и по отношение на броя на медицинските сестри у нас, идеята не е и да огорчаваме персонала на детските заведеиня в провинцията.
Идеята е да не си заравяме "главата в пясъка"и да спазваме добри медицински практики. Директорът трябваше да излезе и да каже, че се извинява, да каже, че те не разполагат с достатъчен брой медицински сестри, че това е опасно за живота и здравето на тези бебета...Затова държавата трябва да вземе мерки и да създаде стандарт по здравни грижи, за да няма компромисно лечение", каза още адвокат Петрова за БНР.
Още по темата в звуковите файлове.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..